Vreme čitanja: oko 2 min.
Veliki iskorak za Mongoliju: Internet za celu zemlju stiže iz svemira, saradnja sa kompanijom svetskog glasa
Vreme čitanja: oko 2 min.
Iz te saradnje "izvukli" makar još jednu korist
- Napravili korak ka digitalizaciji zemlje
- Satelit lansiran u svemir 4. marta sa svemirske stancie u SAD
- Jedan od problema je velika površina te zemlje
Digitalna transformacija Mongolije beleži veliki uzlet u prošlim danima - sa lansiranjem ONDO Spejs (ONDO Space) satelita u saradnji sa Kompanijom Spejs Iks (SpaceX) i njenim Starlink servisom.
Prvog marta Spejs Iks je pokrenuo Starlink servis u toj zemlji posle dve godine priprema, čime je načinjen proboj u pravcu digitalizacije.
Uvođenje brzog interneta zahtevalo je i određene zakonske promene, kako bi se načinio pravni okvir za takvu saradnju. Time su se otvorile mnoge mogućnosti za Mongoliju - da traži investicije i uspostavi partnerstva sa SAD, Francuskom i Indijom na sličnim projektima, piše The Diplomat.
Nakon promena zakona, dodelila je dve licence SpaceIks-u - za rad i pružanje internet usluga u domaćem prostoru.
Njena digitalna transformacija je neizbežna. Trenutno samo 23,8 odsto zemlje, što je manje od četvrtine njene površine, pokriveno je telekomunikacionom uslugom, uključujući i brzi internet. Oko 40 odsto teritorije je retko naseljeno nomadima, bez ikakvog pristupa internetu. Jedan od načina na koji je Mongolija odlučila da reši ovo pitanje je uspostavljanje nacionalnog satelita i partnerstava sa razvijenim zemljama trećeg sveta.
Ministar za digitalni razvoj i komunikacije objasnio je da zbog velike teritorije ovaj poduhvat zahteva veliku finansijsku podršku. Čak i kada bi lokalne administrativne jedinice, dodao je, priložile svoju infrastrukturu, rizik je da bi udaljena područja ostala nepovezana.
"Starlink će premostiti digitalni jaz između Ulan Batora i udaljenih delova zemlje i omogućiti komunikaciju u celoj zemlji", rekao je.
Lansiranje mongolskog nacionalnog satelitskog sistema će povezati Mongole u urbanim i udaljenim područjima. Sistem će takođe ojačati napore Mongolije za upravljanje katastrofama, jer se sateliti mogu koristiti za praćenje ekstremnih vremenskih prilika.
U drugoj prekretnici, Mongolski OndoSpace Satelit uspešno je lansiran 4. marta iz svemirske stanice u Sjedinjenim Državama.
Partnerstvo sa SpejsIksom takođe znači mogućnost uvećavanja investicija u slične projekte i obuku inženjera.
(Ubrzanje.rs)
Video: Čadež sa Veb samita za Ubrzanje: "Inovativne ideje nam daju iste šanse kao SAD"
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.