• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Vlast sve jače zadire u privatnost na internetu: Više od polovine zahteva za podatke o korisnicima iz 2 centra

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Najviše informacija traže od Mete, dok Epl najviše sarađuje

  • 0
Meta platforme kompanija Meta aplikacija aplikacije Foto: Koshiro K / Shutterstock.com
  • Najveći broj pojedinačnih zahteva za podatke o korisnicima podnele su SAD

  • Na drugom mestu je Nemačka, ujedno prva u Evropi (ispred Francuske)

  • Na trećem mestu je jedna Azijska zemlja

Američke vlasti i agencije za sprovođenje zakona traže dvostruko više podataka o korisnicima. Te podatke traže od velikih tehnoloških firmi, a broj zahteva konstantno raste.

Prema podacima kompanije Surfšark, globalni zahtevi vlada prema kompanijama Epl, Gugl, Meta i Majkrosoft porasli su skoro osam puta između 2013. i 2022. godine, pri čemu je 2022. godina zabeležila porast sa 1,6 miliona na 2,2 miliona – što je povećanje od oko 38 odsto.

Zahtevi za dobijanje podataka mogu biti povezani sa istragama koje imaju veze sa kriminalom. To takođe mogu biti i građanski ili administrativni slučajevi kada je potrebno digitalno dokazivanje. Ukupno su traženi podaci o skoro devet miliona naloga u 190 zemalja tokom ovog perioda.

Američke i evropske vlasti prednjače u broju zahteva

Američke i evropske vlasti najviše traže podatke, čineći 58 odsto svih interesovanja za naloge od 2013. do 2022. godine. Sjedinjene Države su podnele skoro 3,3 miliona zahteva.

Gugl Foto: Shutterstock

Nemačka je druga, sa 850 zahteva na 100.000 ljudi, dok je Singapur na trećem mestu sa 696 zahteva. Velika Britanija je četvrta u svetu i druga u Evropi. Ima 672 zahteva na 100.000 ljudi, a Francuska je sledeća sa 616.

Bangladeš, Brazil, Kanada, Grčka, Mađarska, Izrael, Indija, Meksiko, Poljska i SAD beleže kontinuirani godišnji porast u broju traženih podataka o nalozima.

Epl je zabeležio najveće povećanje zahteva u 2022. godini, sa skokom od 479 odsto. Međutim, od 2013. do 2022. godine, vlasti su pokazale najveće interesovanje za naloge koje opslužuje Meta, sa 3,6 miliona – što je više od 40 odsto od ukupno 8,9 miliona traženih podataka o nalozima u tom periodu.

Nasuprot tome, nalozi na Eplu činili su najmanji udeo zahteva – 853.700. To je samo 10 odsto ukupnog broja naloga od interesa za vlasti.

meta, amazon, gugl, epl, majkrosoft Foto: Shutterstock

Ukupna stopa otkrivanja podataka na globalnom nivou iznosi oko 72 odsto. Epl je kompanija koja je najviše sarađivala od 2016. godine, otkrivajući podatke u tri četvrtine slučajeva te godine i ispunivši 83 odsto zahteva u 2022. godini. Stope za Gugl, Metu i Majkrosoft su nešto niže, i to 72,9 odsto, 72,8 odsto i 67 odsto.

(Ubrzanje.rs/ Forbes Srbija)

Video: Čadež sa Veb samita za Ubrzanje: "Inovativne ideje nam daju iste šanse kao SAD"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari