Vreme čitanja: oko 2 min.
Još jedna zemlja razmatra zabranu društvenih mreža za mlađe od 16: Nevladin sektor vrši pritisak na vlast
Vreme čitanja: oko 2 min.
Iz Ministarstva nauke, inovacija i tehnologije kažu da su sve opcije otvorene
-
Zakonom koji reguliše pitanje onlajn bezbednosti pojačana ovlašćenja regulatora
-
Spominje se da zakonska regulativa upotrebe mreža nije dovoljna, te da se moraju preduzeti mere za ograničenu upotrebu uređaja
-
Postoji bojazan da će mladi naći načina da obiđu zabrane
Moguća zabrana društvenih medija za mlađe od 16 godina u Velikoj Britaniji je "na stolu", rekao je sekretar u Ministarstvu nauke, inovacija i tehnologije Piter Kajl.
U današnjem programu radija BBC, rekao je da će učiniti šta treba da zaštiti ljude, a posebno decu, u onlajn okruženju.
Takođe je objavio da će nastaviti ispitivanje uticaja tehnologije, poput pametnih telefona i društvenih mreža, na mlade ljude, tvrdeći da trenutno nema čvrstih dokaza.
Kajl je istakao prioritete, što je nazvao strateškim pokušajem, upućenom regulatoru Ofcom. Ovo dolazi u trenutku kada Ofcom preuzima dodatna ovlašćenja prema Zakonu o onlajn bezbednosti (Online Safety Act, OSA).
"Naše istraživanje je jasno. Javnost i roditelji podržavaju ažurirani zakon koji uvodi sveobuhvatnu dužnost brige za tehnološke kompanije, i premijer mora brzo i odlučno delovati kako bi završio ovaj nedovršeni posao," navodi se u objavi Fondacije Molly Rose, koja se zalaže za dodatno ojačavanje zakona, na platformi X.
Među istaknutim pravnicima čuje se i mišljenje da bi zabrana društvenih mreža bila kap u moru, uz isticanje da bi tinejdžeri već našli načina da pristupe problematičnom sadržaju onlajn.
"Treba razmišljati šire: ovo je problem koji zahteva kulturnu promenu i da zakon bude korak ispred tehnologije", navode.
Po uzoru na Australiju
Ideja o zakonskoj zabrani društvenih mreža za mlade sve više dobija pažnju, nakon što je australijska vlada rekla da planira da zabrani društvene mreže za mlađe od 16.
Upitan da li će Britanija ispratiti taj model, Kajl kaže da je za njega "sve na stolu", ali da želi da vidi više dokaza.
Takođe je rekao da je usmeren na to da se uveri da će pojačana ovlašćenja data novim zakonom, koji će dogodine stupiti na snagu, regulator ispravno primenjivati.
"Samo želim da se uverim da Ofcorm zna da Vlada očekuje da ih primenuju".
Prema novim odredbama, tehnološke kompanije snose više odgovornosti za sadržaj na svojim platformama, kako bi zaštitili decu od možda legalnog, ali štetnog materijala.
Kajl ističe da bi moglo biti i kazni u milijardama, ukoliko se tehnološke kompanije ne usklade sa zakonom. BBC navodi da već postoje kompanije koje sporovde značajne promene - Instagram je u septembru kreirao nove naloge za tinejdžere, dok je Roblox u novembru zabranio maloj deci da šalju poruke drugima.
Ipak, kritike nagoveštavaju da Vlada mora da učini još.
Ograničenja za pametne telefone
Pored restrikcija na društvenim mrežama, neki navode da upotreba pametnih telefona treba da bude striktnije kontrolisana. Parlament razmatra predlog o saslušanju organizacije Healthcare Professionals for Safer Screens koja se zalaže za ograničenja u vezi sa pametnim telefonima.
Vlada je odustala od zabrane pametnih telefona u školama, ali je izdala smernice kako bi osigurala da sve škole primene efikasna ograničenja u vezi sa korišćenjem telefona.
Kajl je u oktobru za BBC rekao da veruje da je bitka u vezi sa korišćenjem telefona u školama dobijena.
(Ubrzanje.rs/BBC)
Video: Čadež sa Veb samita za Ubrzanje: "Inovativne ideje nam daju iste šanse kao SAD"
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.