• 0

Vreme čitanja: oko 9 min.

115 privrednika iz Srbije i Italije na Poslovnom forumu sa Italijom: Čadež o 3 regije koje su primer u Evropi

Vreme čitanja: oko 9 min.

Predsednik PKS ujedno komentaisao ciljeve obe strane

  • 0
Marko Čadež Foto: Tanjug/Sava Radovanović
  • Na događaju govorio i predsednik Srbije

  • Okupljenima se obratio i predsednik italijanske kompanije Finest

  • Čadež ukazao na 3 inicijative koje spomenute regije čine značajnim

Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež rekao je da na današnjem poslovnom forumu sa Italijom, na kome učestvuje 115 italijanskih i srpskih kompanija, naši privrednici treba da se upoznaju sa mogućnostima i potencijalima regija Friuli Venezia Đulija, Veneto i Trento, a privrednicima iz Italije da se predstavi šta je EXPO 2027 i na koji način će Srbija i Beograd biti centar sveta u tom periodu.

On je rekao i da je cilj da srpski i italijanski privrednici zajedno učestvuju na što više sajmova i da zajedno prošire što više tržišta širom sveta.

Čadež je na Poslovnom forumu "Srbija-Nord east Italija-regionalno povezivanje privrednika" koji PKS organizuje u saradnji sa Finest S.p.A, Trentino Sviluppo, a uz podršku regija Friuli Venezia Đulija, Veneto i Trento rekao da je zahvalan predsedniku Aleksandru Vučiću što je danas na ovom događaju i što je odvojio vreme da zaista podrži zajednički rad gde je okupljeno 115 italijanskih i srpskih kompanija.

"Ove tri regije u Italiji zaista jesu primer kako regioni u Evropi mogu da budu drugačiji, mogu da prave više i da budu konkurentniji od drugih delova", rekao je Čadež.

Prema njegovim rečima ove tri regije i te kako mnogo ulažu u inovacije, ulažu u sve ono što se danas smatra neophodnim da bi se povećala kompetitivnost i poslovni ambijent uopšte.

Čadež je naglasio tri stvari koje su posebno važne za ovu regiju dobre i iz kojih kako je rekao možemo mnogo da naučimo.

"Prva je inicijativa koja se bavi dubokim tehnologijama, jedinstvena je u Evropi a ove tehnologije su osnova buduće ekonomije. Dakle, malo smo se uspavali u Evropi, malo smo zaboravili šta je ključno u onome što nas čini uspešnim. To nije administracija. To nije Brisel, to nisu sekretarijati, nije pomoć koju dobijate od raznih fondova i država, nego su to znanje i tehnologija", rekao je on.

Druga inicijativa je Digital Innovation Hubs, gde su okupljeni instituti, naučnici, startapovi, mladi ljudi, inovatori koji daju ideje velikim kompanijama kako da odgovore na savremene izazove.

"Za državnu administraciju možda je zanimljivo i danas ćemo sigurno razgovarati o tome je i inicijativa u ovim regijama koja se bavi tehnologijom novog načina javnih nabavki", rekao je Čadež.

Dodao je da ovo za nas nije samo tržište od 6,6 miliona ljudi, već i područje sa 700.000 preduzeća i važan logistički hab.

Ukazao je i da 80 odsto svega što Srbija proizvede za daleka tržišta ide preko luka na severnom Jadranu, najveći deo preko samo jedne i to u Rijeci, a da nije dobro imati samo jednu logističku mogućnost, te da su tu luke u Italiji sa kojima možemo i te kako dobro da radimo.

"Ono što je posebno zanimljivo danas jeste broj kompanija koje se bave zelenom ili energetskom tranzicijom, primenom, pre svega, visokih tehnologijama, inovacija i u proizvodnji hrane, infrastrukture i mobilnosti. Transferi znanja na tom polju i partnerstvo na tom polju mogu da nam budu zaista od ogromnog, ogromnog značaja", istakao je Čadež.

Minon:Važna je saradnja Nort-Esta sa zemljama u razvoju kao što je Srbija

Predsednik italijanske kompanije Finest Aleksandro Minon rekao je danas da je saradnja Nort- Esta i Finesta sa zemljama u razvoju, kao što je Srbija, vrlo važna za otvaranje novih tržišta i učvršćivanje veza koji već postoje između Srbije i Italije.

On je na Poslovnom forumu "Srbija- Nord Est Italija - regionalno povezivanje privrednika", koji se održava u PKS, dodao da je Finest ovde kao predstavnik sistema Nord-Est.

"Nord-Est je sporazum saradnje između tri italijanske regije, Friuli, Venecija, Giulia, Trento i Veneto, kako bismo se zajedno razvijali i rasli i bili prisutni u zemljama sa kojima postoji visok nivo privredne saradnje", rekao je on i istakao da je jedna od tih zemalja upravo Srbija.

Dodao je da saradnja između PKS i Finest vizija jednog privrednika iz Italije, koji je video od severoistoka Italije regiju koja će zajedno sarađivati sa graničnim zemljama.

"Sa zemljama za koje je izuzetno bitno da rastu i da se razviju. Zato je za mene izuzetno važno da smo ovde i drago mi je da vidim prisustvo, dakle, visokoinstitucionalnih predstavnika iz Italije", dodao je Minon.

Istakao je da je u Srbiji prisutan veliki broj italijanskih privrednika i preduzeća i da se nada da će taj broj da raste.

Prema njegovim rečima luka Trst svakako predstavlja jednu tačku koja može da bude važna za saradnju.

"Trst je i po istoriji vrlo važan i blizak ovom prostoru i može da predstavlja prostor za ekonomsku, društvenu saradnju između Srbije i Italije, i drugih zemalja Balkana", naglasio je on.

On je podsetio na reči Antonija Tajanija da je važno da se Srbija priključi međunarodnoj zajednici, jer je u svakom smislu ona već član.

"U svakom smislu, Srbija pripada našoj zajednici oduvek i treba samo da se prizna ono što je već postoji. Mora da postane deo zvanično u jednom prostoru, gde već kulturno, privredno i u svakom drugom smislu pripada", naglasio je on.

Dodao je da su u poslednjih 15 do 20 godina posebno intezivirani odnosi Srbije i Italije.

Vučić: Unapređena saradnja sa Italijom, Rim i Beograd se poštuju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je za Srbiju razgovor sa italijanskim privrednicima od izuzetnog značaja i da je zahvalan italijanskoj premijerki Đorđi Meloni i šefu diplomatije Antoniju Tajaniju na izuzetnom poštovanju koje pokazuju prema Srbiji, a koje je danas između zvaničnog Rima i Beograda, kako je ocenio, na višem nivou nego što je to bilo ranije.

"Ja sam posebno srećan što sam danas ovde i razgovor sa privrednicima iz regija Friuli Venezia Đulija, Veneto i Trento je za nas od izuzetnog značaja", rekao je Vučić na Poslovnom forumu "Srbija- Nord Est Italija - regionalno povezivanje privrednika".

On je rekao da je beskrajno zahvalan Đorđi Meloni i Antoniju Tajaniju na izuzetnom poštovanju koje pokazuju prema Srbiji kao i Italiji na ogromnoj podršci evropskom putu Srbije što je za nas od ogromnog značaja, a naveo je i da sa velikom pažnjom iščekuje dolazak Meloni u Srbiju.

"I to je u okviru tri tačke za koje bih rekao da su važne, zaista značajne za nas. Dakle, ta vrsta političkog dijaloga i političkog poštovanja i korektnosti koja postoji danas između zvaničnog Rima i Beograda je na mnogo višem nivou nego što je to bio slučaj ranije. Ne moramo ni da se čujemo svaki dan, ali kad god je neka krizna situacija, razgovarao bih ili sa Taljanijem ili sa Meloni i uvek bismo pronalazili neki zajednički imenitelj za probleme koji su pred nama. Istovremeno imam ogromnu podršku na evropskom putu od strane Italije", rekao je Vučić.

Istakao je da je kada je bio ranije u Italiji mnogo naučio o tome kako funkcioniše porodični biznis, koliko su ljudi marljivi, koliko su vredni, agilni, koliko žele uspeh i kako se taj uspeh ostvaruje.

"Mi smo sa Italijom u prethodnim godinama podigli nivo trgovinske razmene po prvi put na preko pet milijardi evra na godišnjem nivou. Razmena usluga 650 miliona, ali ja nisam posebno srećan, to je u zavisnosti od toga da li govorim o uvozu ili o izvozu 36 ili 31 odsto njihovog ukupnog uvoza ili izvoza sa Zapadnim Balkanom. Mi smo po tom pitanju druga zemlja. Italija ima tradicionalnog saveznika Albaniju. Mi smo pomalo ljubomorni na to i naš je posao da u narednom periodu preteknemo Albaniju, uz poštovanje svih njihovih tradicionalnih veza", istakao je Vučić.

On je zahvalio italijanskoj predsednici što je insistirala na tome da značajne finansijske institucije od "Saća" do svih drugih dođu u našu zemlju i da imaju svoje središte baš u Beogradu.

"To mnogo znači našoj zemlji, mnogo znači Srbiji i verujem da ćemo u narednih dva meseca, kada budemo imali samit na visokom nivou, kojem se nadam, dakle sa premijerkom Meloni i sa svim italijanskim privrednicima, da ćemo moći da postignemo još značajnije sporazume i da damo još jedan potpuno novi impuls našim odnosima", rekao je Vučić.

Izrazio je uverenje da će razmena sa Italijom rasti u godinama koje su pred nama, navodeći da je potrebno da se dodatno osnaži privlačenje italijanskih investitora, ali i investiranjem u Italiji, jer imamo sve više privrednika koji su sposobni da to učine.

"Srpski vinari su mnogo naučili u italijanskim somelijerskim školama, dakle od Udina do Milana, i to je jedna od grana poljoprivrede u kojima Srbija najbrže napreduje. Ovo sam pomenuo zato što i u drugim sferama društvenog života mnogo možemo da naučimo od Italije. Mi razgovaramo i sa italijanskim univerzitetima, fakultetima, najznačajnijim i napravićemo dogovore i, uveren sam, dobre razgovore u kojima će i stručna javnost u Beogradu i Srbiji to prihvatiti", naveo je Vučić.

Predsednik je istakao da sa velikom pažnjom iščekuje dolazak italijanske premijerke Đorđe Meloni u Srbiju.

Aleksandar Vučić i Đorđa Meloni Jednodnevna poseta Đorđe Meloni Srbiji, 2. decembar 2023. godine / Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić

"Ja sam je video nedavno u Njujorku i čestitao joj na prestižnoj nagradi koju je dobila. Ona je bila toliko divna i posvećeni prijatelj da je i Ilonu Masku, koji je sedeo sa njom, sve najlepše govorila o Srbiji", rekao je Vučić.

On je naveo da Srbija ima ogromnu podršku na evopskom putu od strane Italije.

Vučić je najavio da će Srbija od 2026. godine da se posveti pravcu koji ide od Beograda do Trsta, a da će do tada završiti svoje konekcije od Budimpešte ka Sofiji i Istanbulu, istovremeno od Budimpešte ka Solunu, Atini i Pireju.

"Ono što je veoma važno, a što nije, zahvaljujući nama, toliko dugo čekalo već nekim drugima u regionu, raditi na pravcu Beograd-Zagreb-Ljubljana-Trst i onda ćemo i u skladu sa tim što ćemo ulagati kako u putnu, tako pre svega u železničku infrastrukturu, verujem napraviti neuporedivo bolje uslove za dodatno ulaganje u našu zemlju i za našu međusobnu saradnju", rekao je Vučić.

Istakao jeda Italija može pomoći Srbiji u razvoju preduzetničkog duha, kako kroz obrazovanje tako i kroz razmenu iskustva.

"Mislim da je Srbija dobra prilika za vas kada su u pitanju ulaganja. Srbija je uvek više od 60 odsto ukupnih investicija na Zapadnom Balkanu, vieše od 50 odsto BDP-a i ukupnog uvoza Zapadnog Balkana. Najbrže se razvijamo i verujem da će to biti slučaj i u budućnosti", rekao je Vučić.

Kako kaže, 650 milijardi evra je ukupan izvoz Italija, a srpsko učešće u tom izvozu vredi 0,5 odsto.

"Verujem da u godinama koje dolaze to učešće može biti i jedan odsto. Ovde ste uvek dobrodošli, a Italija je jako popularna u Srbiji. Mislim da je više Srba nego Italijana kupilo kuće i stanove u Trstu", rekao je Vučić i dodao da su Srbi još od Titovog vremena vezani za taj grad.

Predsednik Srbije preneo je pozdrave italijanskom predsedniku i premijerki.

"Živelo prijteljstvo između Srbije i Italije", poručio je Vučić.

(Ubrzanje.rs/Tanjug)

Video: Čadež sa Veb samita za Ubrzanje: "Inovativne ideje nam daju iste šanse kao SAD"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari