Vreme čitanja: oko 5 min.
Nacionalni šampioni u robotici posetili Kinu: Boravili u kampusu većem od srpskog grada iz kog dolaze
Vreme čitanja: oko 5 min.
Učenici gostovali na šangajskom Tehničkom institutu za elektroniku i informatiku (STIEI)
-
Uzvratna poseta iz Kine planira se za proleće naredne godine
-
Deo vremena učenici iz Srbije proveli u Šangaju, drugi deo u obližnjem gradu Sudžou
-
Dvonedeljna poseta Kini dolazi posle brojnih uspeha u zemlji
Tehnička škola Vladičin Han i Šangajski Tehnički institut za elektroniku i informatiku (STIEI) potpisali su nedavno Memorandum o razumevanju, koji predviđa petogodišnju saradnju u oblasti robotike i kulturološku saradnju, razmene studenata odnosno učenika.
Učenici i profesori iz Vladičinog Hana načinili su prvi korak u realizaciji ovog bilateralnog sporazuma dve obrazovne ustanove.
Mlađan Mladenović, profesor programiranja, kaže da ova saradnja, zapravo nije deo nekog projekta, nego je ona počela nakon što su kao škola kontaktirani od strane predstavnika firme ABB (škola poseduje industrijskog robota ovog proizvođača) i ponudili im da ih povežu sa STIEI.
"Prvi onlajn sastanak organizovali smo još u martu ove godine, da bi posle nekoliko video sastanaka i na desetine razmenjenih mejlova bio potpisan, najpre spomenuti Memorandum, a nedavno i realizovana naša poseta ovoj visokoobrazovnoj ustanovi. Delegaciju Tehničke škole činili su direktor Slađan Đorđević, moja malenkost (profesor Mlađan Mladenović), profesionalni prevodilac, doktor kineskog jezika Anka Lazarević, i desetoro učenika naše škole sa smera tehničar za industrijsku robotiku.
Ova naša prva poseta trajala je dve nedelje i podrazumevala je kratkoročni kurs robotike za učenike, upoznavanje sa običajima i kulturom kineskog naroda. Učenici su, pored časova robotike, imali časove kaligrafije, obuke za ručnu izradu nakita, oslikavanje predmeta, učili da sami prave neka kineska jela, upoznavali se sa tradicionalnim kineskim muzičkim instrumentima, bavili se sportom", priča profesor Mladenović.
Plan posete podrazumevao je i obilaske različitih kompanija iz oblasti visokih tehnologija. Kako kažu, najzanimljivije su bile posete Šangajskom ogranku kompanije ABB i kompaniji JAKA, gde su videli najsavremenije robote ovih kompanija i upoznali se sa procesom proizvodnje samih robota.
"Pored ovih aktivnosti nisu izostale ni turističke posete susednom gradu Sudžou, kao i najpopularnijim turističkim atrakcijama u samom Šangaju. Domaćin se potrudio da svih 14 dana posete bude do detalja isplanirano i ispunjeno, tako da je učenicama, a i nama pratiocima, sve vreme boravka bilo izizetno zanimljivo i dinamično.
Ono što je nas preporučilo za ovu saradnju jesu ti dobri odnosi sa prestavnicima firme ABB, ali pre svega naši uspesi na takmičenjima u robotici.
Naime, još od 2019. godine timovi naše škole imaju potpuni primat na Republičkom takmičenju u programiranju robota. Još od tada pa sve do poslednjeg takmičenja održanog ove godine, uvek smo osvajali prvo mesto, a posebno bih izdvojio slučaj kada su na takmičenju održanom u Čačku, tri tima naše škole uzela prvo, drugo i treće mesto.
Možda jedina prepreka u našoj saradnji jeste činjenica da smo mi srednja škola, a da je STIEI visokoškolska institucija, tako da će biti teško realizovati onu klasičnu razmenu, gde bi deo školovanja njihovi studenti završavali kod nas, a naši učenici u Šangaju, nego će ipak te razmene biti svedene na kratkoročne kurseve u trajanji u od 15 do maksimalno 30 dana", pojašnjava Mladenović.
Kako se očekuje u nastavku sardnje, Kinezi će uzvratiti posetu Vladičinom Hanu, što je već i dogovoreno.
"Naravno da je plan da i mi našim kineskim partnerima uzvratimo gostoprimstvo. Još uvek nismo postigli dogovor oko tačnog datuma, ali plan je da se ta njihova poseta realizuje negde na proleće naredne godine. Ono što bih voleo da istaknem je da smo u toku ovog dvonedeljnog boravka imali više plodotvornih formalnih i neformalnih sastanaka sa najvišim predstavnicima STIEI. O detaljima tih sastanaka još uvek ne bih želeo da pričam, ali sam uveren da će, ukoliko uspemo da realizujemo sve što je dogovoreno, to imati izuzetno pozitivan efekat za našu školu ali za naš grad i okolinu", najvljuje profesor Mladenović.
Uspeh je plod dugogodišnjeg rada
On podseća i da je ovaj uspeh učenika Tehničke škole plod dugogodišnjeg rada, ulaganja, osavremenjavanja nastave, kabineta, stalne edukacije i usavršavanja profesora i učenika.
U takvoj situaciji, na čelu sa direktorom Đorđevićem, za samo desetak godina, Tehnička škola iz Vladičinog Hana, čija opština broji manje od 22.000 stanovnika, postala je jedna od vodećih obrazovnih ustanova u oblasti robotike na nacionalnom novou. Inače, celokupne troškove boravka u Kini, kao i sam put platila je kineska strana, dok su sredstva za džeparac za učenike i za troškove profesionalnog prevodioca, obezbeđena od strane sponzora, firme "Teklas" iz Vladičinog Hana.
"Direktnog leta od Beograda do Šangaja još uvek nema, tako da smo leteli od Beograda do Pekinga, a zatim od Pekinga do Šangaja. Isto je bilo i u povratku. Zbog veoma dugog leta i presedanja, putovanje i u jednom i drugom pravcu bilo je dosta iscrpljujuće, ali sve to se zaboravlja kada se saberu utisci i kada se setimo svih lepih iskustava koje smo doživeli. Najveći deo vremena proveli smo u kampusu STIEI, to je samo jedan od 4 kampusa koje na teritoriji Šangaja poseduje ova škola. Što se tiče smeštaja uslovi su bili izuzetno dobri, a domaćini su pokušavali da nam maksimalno ugode što se tiče hrane. Doručak je bio organizovan sa ostalim studentima u njihovoj menzi, dok smo ručak i večeru imali posebnim prostorijama namenjenim za goste.
Jednu noć proveli smo u hotelu u gradu Sudžou, a dve u hotelu u jednom od najlepših delova Šangaja. Zanimljivo je da kampus u kome smo boravili najveći deo vremena ima, ako računamo i studente i osoblje, više stanovnika nego naš grad Vladičin Han. Ono što nas je sve pozitivno iznenadilo je izuzetna srdačnost domaćina i veliko poštovanje koje smo osetili prema nama samima, ali i prema našem nardu, generalno", kaže Mladenović.
Sudeći po iskoracima ka Kini, hanski robotičari, postaće prepoznatljivi ne samo u Srbiji, već i na planetarnom nivou.
(Ubrzanje.rs/Slađana Tasić)
Video: Ko su pobednici strmoglavog rasta bitkoina, na 2. mestu apsurdno mala zemlja: Hoće li novac nestati?
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.