Vreme čitanja: oko 2 min.
Posle 11 godina Telegram beleži uspeh o kom je njegov osnivač sanjao: Ipak, neke svetske sile im okrenule leđa
Vreme čitanja: oko 2 min.
Durov govorio i o inovacijama u monetizaciji koje su doprinele ukupnim rezultatima
-
Ujedno, otplaćen je značajan deo duga
-
Ističe da društvene platforme mogu postići finansijsku održivost
-
Aplikacija je već zabranjena u Kini, na Tajlandu i u Iranu; ranije bila i u Rusiji
Popularna aplikacija za dopisivanje Telegram, prvi je put u svom postojanju postala - profitabilna. Objavio je to na svom profilu na platformi Iks (X), osnivač Telegrama Pavel Durov.
Nakon 11 godina postojanja, Durov i njegov tim, napokon su pronašli model koji je ovu aplikaciju učinio veoma profitabilnom. Zahvaljujući kombinaciji oglasa i premijum pretplate, prihodi su premašili milijardu dolara, od čega je čak 500 miliona dolara otišlo na gotovinske rezerve. Koliko je još prikupljeno u kriptovalutama, Durov nije otkrio.
Durov je istakao kako su im ti prihodi omogućili da otplate značajan deo duga koji je ukupno iznosio 2 milijarde američkih dolara.
"Ove se godine broj Telegramovih premijum pretplatnika utrostručio, prešavši 12 miliona. Naši prihodi su se takođe povećali nekoliko puta", zapisao je Durov.
Pohvalio se i kako je za izvrsne finansijske rezultate zaslužan celi niz inovacija u monetizaciji - od poklona, zvezdica, nagradnih igara, mini aplikacija, Telegram Biznisa (Business) i Telegram Gejtveja (Gateway), do platforme za saradnike.
To pokazuje da društvene platforme mogu postići finansijsku održivost i ostati nezavisne, poštujući korisnička prava, dodao je Durov.
Telegram trenutno ima oko 950 miliona korisnika širom sveta, a u poslednjih se godinu dana susreo s celim nizom problema i kontroverzi.
Podsetimo, sam je Durov završio u pritvoru ove godine, nakon što su ga francuske vlasti uhvatile pod optužbom da je dopustio kriminalne aktivnosti na Telegramu. Iako više nije u pritvoru, Durov ne sme da napusti Francusku.
S druge strane, dok se broj korisnika povećava u celom svetu, Španija, Nemačka i Velika Britanija razmišljale su o zabrani korištenja aplikacije i nametanju sankcija, jer Telegram vide kao platfromu za širenje dezinformacija.
Najglasniji su prigovori činjenici da gotovo ne postoje pravila za moderiranje sadržaja. Aplikacija je već zabranjena u Kini, na Tajlandu i u Iranu. Iako je istu sudbinu imala i u Rusiji između 2018. i 2020. godine, jer su odbili da državi daju pristup korisničkim podacima, trenutno je upravo Telegram jedna od najpopularnijih platformi u Rusiji i igra ključnu ulogu u širenju informacija o ratu u Ukrajini.
(Ubrzanje.rs/Zimo)
Video: Ko su pobednici strmoglavog rasta bitkoina, na 2. mestu apsurdno mala zemlja: Hoće li novac nestati?
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.