• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Srbija na 9. mestu po broju sajber napada: Kompanije ugrožene zbog nebrige za uređaje koje koriste zaposleni

Vreme čitanja: oko 2 min.

Tek deseti deo kompanija štiti sve svoje korporativne i desktop računare, podaci su istraživanja sprovedenog u 27 zemalja

  • 0
Kompanija, zaposleni, programeri Foto: Shutterstock
  • Rizike nosi onlajn kupovina

  • Prema podacima iz 2023. više od polovine kompanija doživelo je sajber napad

  • Svakoj petoj procurili su podaci na internetu

Srbija je malo tržište, ali prema podacima kompanije koja se bavi internet bezbednošću sve vrste sajber napada iz godine u godinu rastu, neke su i dvostruko uvećane.

"Po veb pretnjama Srbija je na rekordnom, nažalost negativnom - devetom mestu na svetu. Naše tržište, odnosno naši korisnici surfuju i koriste internet sa nepouzdanih sajtova i samim tim smo izloženi velikom riziku", navodi Dragan Davidović, generalni direktor kompanije "Kasperski" za Istočnu Evropu.

Kada je bezbedno ostaviti podatke na internetu?

U odeljenje za Visokotehnološki kriminal MUP-a prošle godine stiglo je više od 170 krivičnih prijava za internet kriminal. Zato upozoravaju da je neophodno znati osnove onlajn plaćanja i kada je bezbedno ostaviti podatke na internetu.

"Fizičko lice kupi neki proizvod na internetu, ostavi u bazi podataka svoj telefon, imail adresu, lične podatke, a na primer baza podataka te firme procuri na internetu, odnosno dark netu, ti podaci postaju dostupni izvršiocima krivičnih dela", upozorava Vladimir Vujić, načelnik sektora za Visokotehnološki kriminal MUP-a Srbije.

Najviše raste broj prevara tzv. fišing. Nekada je išao preko imejla, a danas hakeri napadaju putem SMS-a i govornim pozivanjem. Napadi na elektronsko bankarstvo su šest puta uvećani u odnosu na prethodnu godinu, jer tako kriminalci najbrže dolaze do novca.

plaćanje Foto: Freepik

"Ti podaci se ne odnose na same banke, nego se odnose prvenstveno na napade na aplikacije koje koristimo za bankarstvo, na veb sajtove koje koristimo za bankarstvo, pos terminale i ATM uređaje. To su tačke koje je mnogo lakše napasti, ostvariti proboj i doći do finansijske koristi nego sam napad na banku ili na bilo koju finansijsku instituciju", objašnjava Davidović.

Vujlić: Ne klikćite na link

Vujić ukazuje da je prvo i osnovno, da se nikada ne klikće na link koji se dobija u imejl ili u SMS poruci.

"Ne samo što može biti fišing za ostavljanje podataka, već može biti i malver koji će se skinuti na računar ili mobilni telefon, a kasnije taj malver vrši eksploataciju na tom uređaju i omogućava napadaču da uđe u taj sistem", ističe Vujić.

Više od polovine kompanija doživelo je sajber napad u 2023. godini, a svakoj petoj procurili su podaci na internetu, pokazuje istraživanje sprovedeno u 27 zemalja.

Troškovi napada i ulaganje u oporavak za 65 odsto najvećih kompanija, viši su od dva miliona dolara. I pored toga, samo deset odsto kompanija štiti sve svoje korporativne i desktop računare, a samo osam odsto firmine mobilne telefone, što i dalje ostavlja mogućnost sajber kriminalcima da uđu u infrastrukturu kompanije.

(Ubrzanje.rs/RTS)

Video: Ko su pobednici strmoglavog rasta bitkoina, na 2. mestu apsurdno mala zemlja: Hoće li novac nestati?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari