Vreme čitanja: oko 1 min.
Splićani žrtva internet prevare: Na ovaj način izgubili stotine hiljada evra
Vreme čitanja: oko 1 min.
Građani su uglavnom dobijali poziv ili imejl od nepoznatih osoba, koje su se predstavljale kao stručnjaci

-
Nezvanično, reč je o šest prevara
-
U jednom slučaju osoba je izgubila čak 200.000 evra
-
Iz policije poručuju da se poverenje ne poklanja bilo kome
Internet prevaranti koristeći kriptovalute i akcije materijalno su oštetili građane sa šireg područja Splita, podigavši sa njihovih računa nekoliko stotina hiljada evra, saznaje se u utorak iz splitske policije.
Policijski službenici su tokom vikenda primili nekoliko prijava računarskih prevara prilikom trgovine kriptovalutama i akcijama.
Građani su uglavnom dobijali poziv ili imejl od nepoznatih osoba koje su se predstavljale kao stručnjaci za trgovinu kriptovalutama, akcijama i drugim berzanskim dobrima. U kontaktu sa nepoznatim osobama, žrtvama su nuđene velike zarade koje bi mogle ostvariti ulaganjem.
Nakon toga, od njih se tražilo da navodnim brokerima dostave korisničke podatke za internet bankarstvo svojih bankovnih računa, pri čemu su prethodno u banci povećavali dnevne limite. Nakon toga, sa računa im je isplaćen maksimalan iznos, dok žrtve nisu ostvarile nikakav profit.
Oštećenima je naneta znatna materijalna šteta, u iznosima od nekoliko hiljada do nekoliko stotina hiljada evra, navodi policija. Nezvanično se saznaje da je u pitanju ukupno šest prevara, a u jednom slučaju osoba je prevarena za čak 200.000 evra.
"Upozoravamo građane da budu posebno oprezni i sumnjičavi u svim situacijama kada ih putem telefona, imejla ili drugih komunikacionih kanala kontaktiraju osobe koje se predstavljaju kao stručnjaci za investicije ili ovlašćeni predstavnici neke finansijske ili državne institucije, te od njih traže lične podatke, a posebno podatke mobilnih ili internet bankarskih aplikacija koje omogućavaju digitalni transfer novca", poručuju iz splitske policije.
Građanima savetuju da sumnjive pozive i druge kontakte prijave policiji pre nego što odgovore ili provere njihovu verodostojnost.
"Informišite se, budite oprezni, ne poklanjajte poverenje i lične podatke bilo kome", poručuju iz policije.
(Ubrzanje.rs/Zimo)
Video: Koliko jednu kompaniju košta da se digitalno transformiše: Koji deo te investicije pokriva država?
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.