Vreme čitanja: oko 2 min.
Da li će Ajfon poskupeti zbog Trampovih carina? Analitičari procenjuju 6-18% postoji i treća, radikalna opcija
Vreme čitanja: oko 2 min.

-
Epl većinu svojih uređaja proizvodi u Kini
-
Radikalna, ujedno najskuplja opcija bila bi da se proizvodnja preseli u SAD
-
Kompanija bi mogla da zatraži izuzeće od carina za svoje proizvode
Nove carine koje je uveo predsednik SAD Donald Tramp mogle bi znatno da povećaju cenu najskupljih Eplovih uređaja, procenili su analitičari.
Prema izveštaju UBS-a, cena Ajfona 16 Pro Max, koji se trenutno prodaje za 1.199 dolara, mogla bi da skoči za čak 350 dolara u Sjedinjenim Američkim Državama. Trampove carine, koje će stupiti na snagu sledećeg meseca, mogle bi naterati Epl da deo troškova prebaci na potrošače. Takav potez dolazi u trenutku kada je kupovna moć potrošača već pod pritiskom.
Trampove recipročne carine mogle bi izazvati ozbiljne promene na tržištu elektronike. Analitičari predviđaju da će Epl morati da poveća cene kako bi pokrio rastuće troškove proizvodnje i uvoza, što bi moglo izazvati nezadovoljstvo kod kupaca. Modeli poput Ajfona 16 Pro, čija je početna cena 999 dolara, zabeležiće manji rast od oko 120 dolara ako Epl prebaci deo proizvodnje iz Kine u Indiju. Međutim, čak ni ta strategija ne rešava problem u potpunosti, piše CNBC.
Epl, koji većinu svojih uređaja proizvodi u Kini, posebno je pogođen trgovinskim sukobom. Na kinesku proizvodnju već su uvedene carine od 54 odsto, dok su novi predlozi dodatno povećali opterećenje. Analitičari ističu da će novi carinski nameti dodatno smanjiti fleksibilnost kompanije, čak i u zemljama poput Indije, Vijetnama i Tajlanda, gde je deo proizvodnje već prebačen, prenosi tportal.
"Nakon prošlonedeljne najave recipročnih carina, gotovo da nema razlike između proizvodnje u Kini i u drugim zemljama osim SAD – sve će biti podložno visokim uvoznim tarifama", naveli su analitičari Morgan Stanleya.
Akcije kompanije Epl već pale
Posledice mera već se osećaju na berzi. Akcije Epla pale su za 20 odsto u protekla tri dana, što je dovelo do gubitka od 640 milijardi dolara tržišne vrednosti.
"Epl je pod velikim pritiskom da pronađe način kako da se izbori sa rastućim troškovima, a da ne izgubi poverenje potrošača", izjavio je analitičar UBS-a Sundeep Gantori.
"Postoji velika neizvesnost oko toga kako će Epl i njegovi dobavljači podeliti povećane troškove, koliko će od toga biti prebačeno na krajnje korisnike i koliko dugo će carine ostati na snazi", napisao je Gantori.
JPMorgan Chase procenjuje da bi Epl mogao da poveća cene svojih proizvoda za šest odsto na globalnom nivou kako bi nadoknadio troškove tarifa. S druge strane, analitičar Barclaysa Tim Long upozorava da bi izbegavanje povećanja cena moglo da smanji zaradu po akciji za čak 15 odsto.
Najradikalnija opcija – premeštanje proizvodnje u SAD – bila bi izuzetno skupa. Analitičar Wedbusha Dan Ives procenjuje da bi tada cena jednog Ajfona mogla da dostigne neverovatnih 3.500 dolara. Uprkos diverzifikaciji proizvodnje, analitičari Morgan Stanleya procenjuju da bi dodatni godišnji troškovi tarifa za Epl mogli da iznose čak 34 milijarde dolara.
Epl bi mogao da zatraži izuzeće od carina za svoje proizvode, ali ostaje pitanje da li će to biti odobreno. U međuvremenu, analitičari predviđaju da će cene Ajfona u SAD porasti za 17 do 18 odsto ako carine ostanu na snazi.
(Ubrzanje.rs/Biznis.ba)
Video: Koliko jednu kompaniju košta da se digitalno transformiše: Koji deo te investicije pokriva država?
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.