Vreme čitanja: oko 3 min.
Težak put žene u biznisu: Pokrenula ozbiljan posao posle velikog neuspeha, sada deli svoje lekcije
Vreme čitanja: oko 3 min.

-
Podkast posvećen ženama u preduzetništvu
-
Sažani se posvetila unapređenju položaja žena u tehnologiji
-
Zahvaljujući obučavanju žena u STEM oblastima, dobila je podršku tehnološke zajednice, među kojima giganta - Majkrosofta
Rešma Sažani, koja je osnovala neprofitnu organizaciju Girls Who Code (Devojke koje kodiraju), bila je gošća podkasta Megan Markl "Priznanja žena osnivača", gde je govorila o karijeri i lekcijama na putu jedne preduzetnice.
"Da sam se prijavila na mesto izvršnog direktora, ne bih dobila posao", navela je, dodajući da se nije bavila programiranjem, te da je diplomirala komunikacije i da je za sobom imala tek jednu propalu kampanju za kongresmenku, što je bio pokušaj iz 2010. godine.
Ujedno, to je bila prva kandidatura žene indijsko-američkog porekla na mesto u Kongresu SAD.
Nedovoljno iskustvo u programiranju nije je sprečilo da pokrene danas jedan od najpoznatijih programa u oblasti programiranja.
Zahvaljujući tome, u STEM oblasti (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika), obučeno je više od 670.000 devojaka, žena i nebinarnih osoba, a organizacija je dobila podršku velikih imena u tehnološkoj industriji, među kojima su biznismen Džek Dorsi i gigant Majkrosoft.
Žene u biznisu
Sažani je u razgovoru govorila i o ranim danima podizanja organizacije, dotičući se tema poput majčinstva i života nakon napuštanja organizacije, ilustrujući žrtve mnogih žena osnivača koje se posvete poslu.
Podkast je inače posvećen deljenju iskustava žena koje razvijaju biznis. Pokrenut je prošle nedelje, a već beleži uspeh. Trenutno je prvi najgledaniji biznis podkast na Epl (Apple) platformi.
Markl je istakla za Tek kranč da se nada da je razgovor inspirisao druge da istraže socijalno preduzetništvo.
"Razgovarale smo i o tome kako izgleda voditi i uspevati dok sa druge strane odgajate decu", rekla je.
Razgovor sa Sužani je zagrebao ispod površine. Govorila je o radu sa decom dok se odvijala njena lična borba za potomstvo.
"Radila sam sa drugom decom, a svoju sam očajnički želela. To me je izjedalo", rekla je.
Ipak, jedna od osnovnih lekcija na osnovu njenog iskustva je odvažiti se i ne predavati se. Ona je iskoristila priliku 2012, kada je pokrenula Girls Who Code, uvidevši da se mlade žene, pogotovo one drugačije boje kože, nisu bavile STEM poslovima.
Kao dete imigranata iz Indije, govorila je o tome kako je trpela vršnjačko nasilje i da je to iskustvo "utabalo njen životni put".
"Baš sam loše prolazila", rekla je, dodajući da se veoma trudila da se uklopi u belu kulturu u kojoj je odrastala. "Ali sam takođe shvatila da nisam bela, i da to nikada neću biti, i da imam odgovornost da ljude zapravo učim o različitosti."
Tek petina AI poslova u rukama žena
Kladiti se na ženu druga je tema, vredna ponavljanja. Kada je veštačka inteligencija uhvatila zalet, verovati u moć žena postalo je bitnije nego ikad. Žene čine tek petinu (22%) AI kadrova na svetu, a njihova zastupljenost opada kako pozicija postaje viša. Žene su ugrožene i na druge načine, pogotovo sa rastom dipfejk sadržaja.
Sažani, koja je danas i majka, pokrenula je i Moms First (Majka na prvom mestu) koja se zalaže za bolje radno okruženje za mame. Megan je, otkrila je, rano podržala taj cilj. Tamo je lekcija jednostavna.
"Može se desiti da umrem u svetu u kome će žene imati manja prava nego što je to bio slučaj kad sam se rodila", rekla je, dodajući da je njena uloga kao žene na zemlji verovatno da održava nadu.
"Neko vreme gubiš, dok ne pobediš."
(Ubrzanje.rs/TechCrunch)
Video: Koliko jednu kompaniju košta da se digitalno transformiše: Koji deo te investicije pokriva država?
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.