Vreme čitanja: oko 2 min.
Japanci napravili dron da preusmere udare groma: Ovo je tehnologija koju koriste da namame oluju
Vreme čitanja: oko 2 min.

-
Prilikom testiranja izuma, dron je leteo 300m uvis, povezan sa prekidačem na zemlji
-
Upravo zahvaljujući prekidaču pojačava se električno polje oko drona, što privlači udar groma u sam dron
-
Postoje alternativne tehnologije za kontrolu munja, uključujući metodu pomoću lasera
Japanski telekomunikacioni gigant Nippon Telegraph and Telephone (NTT), tvrdi da je razvio prvi dron sposoban da privuče i preživi direktan udar groma, a da pritom ostane u vazduhu. Iako tehnologija još uvek nije recenzirana u naučnim časopisima, kompanija navodi da bi njihova inovacija potencijalno mogla da zaštiti infrastrukturu od budućih oštećenja izazvanih olujama.
Testiranje pod olujnim oblacima
Dana 13. decembra 2024. godine, NTT je izveo ono što opisuje kao uspešno terensko testiranje u planinskom području japanske prefekture Šimane. Kada se oluja približavala, dron je poleteo na visinu od 300 metara, vukući za sobom provodljivu žicu povezanu sa prekidačem na zemlji. Aktiviranjem prekidača, strujni udar je prošao kroz žicu i električno uzemljio dron, pojačavajući električno polje oko njega. Prema navodima NTT-a, to je izazvalo direktan udar groma u sam dron, prenosi Zimo.
Uprkos oštećenju spoljne zaštitne obloge, NTT navodi da je dron ostao u vazduhu. Da bi se sprečila unutrašnja oštećenja od visokog napona, uređaj je bio zaštićen metalnim Faradejevim kavezom, koji sprovodi struju oko drona i smanjuje elektromagnetne smetnje. U laboratorijskim testovima, ta zaštita omogućila je dronu da izdrži veštačke udare groma pet puta jače od prirodnih.
Poređenje s drugim tehnologijama za preusmeravanje munja
Postoje i alternativne tehnologije za kontrolu munja, uključujući metodu pomoću lasera, koja je predložena još 1974. godine, a tek nedavno je uspešno demonstrirana. Dok laser može da preusmeri grom dalje od osetljive infrastrukture, dron mora da izdrži direktne udare, što zahteva naprednu zaštitu letelice.
NTT želi da zaštiti gradove i ljude od šteta izazvanih munjama tako što će koristiti dronove – dizajnirane da izdrže direktne udare – za precizno predviđanje mesta sklonih grmljavini, aktivno izazivanje udara i njihovo bezbedno usmeravanje dalje, navodi se u prevodu saopštenja za javnost te kompanije.
Iskorišćavanje energije munja i efekti klimatskih promena
NTT takođe razmatra mogućnost korišćenja pomenutih dronova za prikupljanje energije iz gromova. Međutim, ideja je i dalje spekulativna, jer još ne postoje baterije koje mogu bezbedno da skladište toliku količinu električne energije. Neki stručnjaci su ranije ovu ideju o iskorišćavanju energije munja nazvali beznadežnom.
Tropske oblasti već beleže česte udare gromova, a istraživanja sugerišu da bi klimatske promene i zagađenje mogli dodatno povećati taj rizik u budućnosti.
(Ubrzanje.rs/Science Alert)
Video: Koliko jednu kompaniju košta da se digitalno transformiše: Koji deo te investicije pokriva država?
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.