• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Tehnologija u službi zdravlja: Ova maska za telefon prevenira rak kože

Vreme čitanja: oko 2 min.

  • 0
Skincase, Maska za telefon Foto: Matt Alexander Media Assignments / PA Images / Profimedia

Sumirano

  • Skinkejs je maska za telefon koja oponaša ljudsku kožu i reaguje na UV zrake
  • Stvorio je Mark Tejsije kao upozorenje o štetnosti izlaganja suncu
  • Cilj je podizanje svesti o potrebi zaštite od sunca

Na tržištu je danas moguće pronaći hiljade različitih modela pametnih telefona i još hiljadu puta toliko različitih maski i futrola za te iste telefone.

Međutim, maska koju su nedavno predstavili u Velikoj Britaniji zaista može da se pohvali titulom "jedinstvene".

Naime, maska je izrađena od materijala koji izgleda, deluje i ponaša se kao prava koža. Stvorio ju je istraživač i kreativni tehnolog Mark Tejsije, ne kao eksperiment, već kao upozorenje svima koji se upravo spremaju na godišnji odmor.

Kako je objasnio sam Tejsije, maska za pametni telefon napravljena je od sintetičkog materijala koji u potpunosti oponaša ljudsku kožu. Sve do toga da može dobiti opekotine ako je dugo izložena UV zracima.

Za njenu proizvodnju korišćena je kombinacija ručnog rada, 3D štampe i napredne proizvodnje, a za stvaranje same kože upotrebljeni su specijalni kompoziti koji reaguju na UV zrake. To daje utisak da se dodiruje prava ljudska koža, a ona i reaguje na izlaganje suncu baš kao što bi reagovala koža čoveka.

"Moj rad često spaja naše digitalne živote i dobrobit. Ovo je primer kako tehnologija može biti iskorišćena da bi se promovisalo zdravlje i pozitivne promene u ponašanju. Naši telefoni su predmeti za koje ne očekujemo da se menjaju i reaguju na način na koji bi to činili ljudi", istakao je Tejsije.

Skinkejs, kako je nazvana, nastala je u saradnji s teleoperaterom O2 i uz podršku Britanske fondacije za kožu kako bi se skrenula pažnja na štetno izlaganje suncu i potrebu za adekvatnom zaštitom.

Kako ističu, čak 56 odsto Britanaca proverava svoj pametni telefon tri ili više puta tokom najtoplijeg dela dana (od 11 do 15 sati), ali samo jedan od pet u tom periodu ponovo nanese kremu za sunčanje, dok skoro 10 odsto ispitanih uopšte ne nanosi kremu sa zaštitnim faktorom.

Stvaranjem Skinkejsa želeli su da pomognu korisnicima da postanu svesni koliko brzo UV zraci mogu napraviti štetu na njihovoj koži, s obzirom na to da su ranija istraživanja pokazala da je dovoljno da samo pet puta tokom života izgore na suncu da bi se rizik od dobijanja melanoma (raka kože) udvostručio.

(Ubrzanje.rs/Zimo)

Video: Gobran u zvaničnoj poseti Srbiji: Poziv domaćim kompanijama da se otvore za novo tržište

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari