• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Prvi čovek kompanije OpenAI ima još jednu lošu vest za Gugl

Vreme čitanja: oko 2 min.

Uteha za najpoznatiji internet pretraživač može ležati u dve stavke

  • 0
Sem Altman Foto: Tanjug/AP
  • Prva je što se čini da kompaniji OpenAI svkako treba vremena da sprovede planove

  • Druga što napredak konkurencije možda neće ni biti važan ukoliko se Hrom odvoji od Gugla

  • Sledeće godine će biti poznato da li će Gugl postupiti u skladu sa zahtevom američkog ministarstva pravde, koje je tražilo odvajanje

Kada je OpenAI predstavio svog AI četbota, ekipa iz Gugla (Google) prvi put je shvatila da bi budućnost pretraživanja mogla biti prilično drugačija u odnosu na dosadašnji način guglanja i da mogu očekivati nove, ali i vrlo opasne konkurente koji bi im mogli uzeti deo kolača na ovom tržištu. S obzirom na to da Gugl najviše zarađuje upravo od oglasa koji se prikazuju uz rezultate pretrage, taj kolač je izuzetno vredan, tako da bi gubici na ovom tržištu mogli biti prilično bolni. Altmanova kompanija nedavno je predstavila i SearchGPT, svoju verziju pretraživača, koja je, naravno, bazirana na veštačkoj inteligenciji i konkuriše Guglu.

ALi OpenAI ne namerava da stane na tome, već razmatra i druge alate kojima želi da poveća svoj uticaj na onlajn tržištu. Jedan od tih alata je i internet pretraživač koji će imati integrisan njihov četbot Čet Dži-Pi-Ti (ChatGPT). Takođe, prema dostupnim informacijama, već su potpisali neka partnerstva, tj. trenutno pregovaraju s više kompanija i programera aplikacija, poput kompanija Conde Nast, Redfin, Eventbrite i Priceline, oko razvoja i dizajna njihovih budućih proizvoda, piše Zimo pozivajući se na NY post.

S jedne strane, ovo je prilično uznemirujuća vest za Gugl, jer bi novi igrač na tržištu pretraživača, koji uz to koristi veštačku inteligenciju, mogao uzeti deo tržišta Guglu. Jedina uteha je to što se to neće dogoditi tako brzo, jer se, čini se, OpenAI tek nalazi u početnoj fazi razvoja, pa će proći još dosta vremena dok se njihov pretraživač ne pojavi na tržištu.

S druge strane, to možda neće biti ni važno, jer bi američki tehnološki gigant u budućnosti mogao ostati bez Hroma (Chrome). Naime, kako je ranije objavljeno, američko Ministarstvo pravde smatra da bi, zbog monopola, Gugl trebalo da proda svoj internet pretraživač. Šta će biti s Hromom, tj. hoće li Gugl zaista biti primoran na prodaju, verovatno ćemo saznati tokom sledeće godine.

Među potencijalnim partnerima s kojima su Sam Altman i njegov tim razgovarali spominje se i Samsung. Južnokorejska kompanija je jedan od najvažnijih Guglovih partnera, a OpenAI je s njima pregovarao o implementaciji svoje AI tehnologije, tj. AI opcija na Samsungove telefone. Slično partnerstvo OpenAI već je ostvario s Eplom (Apple), koji koristi njihovu tehnologiju za svoje AI opcije i Apple Intelligence.

(Ubrzanje.rs/Zimo)

Video: Čadež sa Veb samita za Ubrzanje: "Inovativne ideje nam daju iste šanse kao SAD"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari