Vreme čitanja: oko 2 min.
Nakon što su kineski čipovi počeli da smenjuju američke, oglasio se ključni čovek: "Trka je tesna, ali traje"
Vreme čitanja: oko 2 min.

-
CEO kompanije Envidija, koja je lider u proizvodnji AI čipova, ocenjuje da su Kina i SAD vrlo blizu po uspehu u ovoj oblasti
-
Ističe da trka traje, te da će zbog ograničenja izvoza u SAD, ta kompanija već sad pretrpeti gubitak
-
Pohvalio je rad i rezultate kineske kompanije Huavej, koja preuzima tržište čipova u Kini
Izvršni direktor Envidije (Nvidia) Džensen Huang izjavio je u sredu da Kina "ne zaostaje" u oblasti veštačke inteligencije i da je Huavej "jedna od najimpresivnijih tehnoloških kompanija na svetu".
U razgovoru s novinarima na tehnološkoj konferenciji u Vašingtonu, Huang je rekao da Kina možda trenutno "zaostaje" za SAD, ali da je razlika mala.
"Vrlo su blizu", rekao je. "Zapamtite da je ovo dugoročna, beskonačna trka".
Envidija je poslednjih nekoliko godina postala ključna za svetsku ekonomiju jer proizvodi čipove koji pokreću većinu naprednih AI aplikacija. Kompanija se suočava sa sve više prepreka u SAD, uključujući carine i predstojeću uredbu iz perioda Bajdenove administracije koja bi ograničila isporuku njenih najnaprednijih AI čipova mnogim zemljama širom sveta.
Trampova administracija ovog meseca ograničila je isporuku Envidijinih H20 čipova Kini bez posebne dozvole. Ta tehnologija, koja je povezana s Hopper čipovima koji se koriste u ostatku sveta, razvijena je kako bi bila u skladu s prethodnim američkim izvoznim ograničenjima. Envidija je saopštila da će zbog tih ograničenja pretrpeti gubitak od 5,5 milijardi dolara.
Huavej, koji se nalazi na američkoj crnoj listi za trgovinu, navodno radi na sopstvenom AI čipu za kineske kupce.
"Neverovatni su u oblasti računarskih i mrežnih tehnologija – svim tim ključnim sposobnostima za unapređenje AI-ja", rekao je Huang. "Postigli su ogroman napredak u poslednjih nekoliko godina."
Envidija je iznela stav da bi američka politika trebalo da se fokusira na to da njene kompanije ostanu konkurentne i da ograničavanje prodaje čipova Kini i drugim zemljama predstavlja pretnju američkom tehnološkom vođstvu.
Huang je ponovo pozvao američku vladu da se usmeri na politike koje ubrzavaju razvoj AI tehnologije.
"Ovo je industrija u kojoj ćemo morati da se takmičimo", rekao je Huang.
Predsednik Tramp u sredu je Huanga nazvao "svojim prijateljem Džensenom", pozdravivši nedavnu najavu kompanije da planira da u narednih pet godina izgradi AI infrastrukturu u SAD vrednu 500 milijardi dolara.
(Ubezanje.rs/Seebiz)
Video: Koliko jednu kompaniju košta da se digitalno transformiše: Koji deo te investicije pokriva država?
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.