Vreme čitanja: oko 2 min.
Superračunari se sele u svemir: Troškovi manji nego na Zemlji, prvi korak načinila drugopozicionirana AI sila
Vreme čitanja: oko 2 min.

-
Kina poslala prvih 12 satelita
-
Ideja je da pošalju 2.800 ukupno
-
Svaki od njih treba da bude opremljen modelom veštačke inteligencije
Dok se širom sveta AI kompanije bore za prevlast i što veći udeo globalnih resursa, kojima bi zadovoljile sve veće potrebe korisnika i njihovih AI modela, Kinezi imaju nešto drugačije planove.
Naime, poznato je da održavanje AI modela funkcionalnim troši mnogo struje i računarske snage. Majkrosoft je, kako bi zadovoljio svoje AI potrebe, čak odlučio da ponovo revitalizuje poznatu nuklearnu elektranu u SAD "Three Mile Island".
U Kini su, pak, odlučili da resurse potraže u svemiru. Tačnije, lansirali su prvu seriju satelita koji će biti deo svemirskog superračunara sa veštačkom inteligencijom.
Kako prenose kineski mediji, projekat "Konstelacija tri tela" sastojaće se od 2.800 satelita, a prvih 12 lansirano je iz Centra za lansiranje satelita Điućuan na severozapadu Kine.
Ideja je da se stvori orbitalna superračunarska mreža koja će, kada jednom bude završena, omogućiti obradu podataka u orbiti i njihovo slanje na Zemlju. Za razliku od superračunara na Zemlji, ovom superračunaru neće biti potrebna voda za hlađenje, već koristi činjenicu da je u svemiru znatno hladnije.
Svaki satelit trebalo bi da bude opremljen modelom veštačke inteligencije sa osam milijardi parametara i da bude u stanju da obrađuje sirove podatke direktno u orbiti. Kada konstelacija bude završena, očekuje se da će moći da se takmiči sa najmoćnijim superračunarima na Zemlji.
Iako su Kinezi napravili prvi korak, nisu jedini koji gledaju ka orbiti kao mestu za postavljanje svojih superračunara. I privatne američke kompanije poput Axiom Space i Blue Origin planiraju izgradnju sopstvenih orbitalnih računarskih mreža.
Glavna prednost ovakvih mreža je u tome što, osim što im nije potrebna voda za hlađenje, mogu koristiti solarnu energiju za rad, čime se smanjuje potrošnja energije na Zemlji. Naime, Međunarodna agencija za energiju upozorila je da bi data centri širom sveta do 2026. godine mogli trošiti električne energije koliko i cela Japan.
Da li će kinesko lansiranje podstaći i druge kompanije da krenu istim putem i šta će to značiti za astronomiju i proučavanje svemira, ostaje da se vidi. No, čini se da se AI trka seli u orbitu.
(Ubrzanje.rs/Zimo)
Video: Startap procenjen na 200 miliona zapošljava u Srbiji: Investitori ih odbijali, sad idu ka 9 nula
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.