• 0

Vreme čitanja: oko 3 min.

Trampov "AI car" dao 3 scenarija za razvoj AI: Ovo je put ka potpunoj dominaciji SAD, cilj je potisnuti Kinu

Vreme čitanja: oko 3 min.

  • 0
David Sacks, Donald Tramp Foto: Samuel Corum - Pool via CNP / Zuma Press / Profimedia

Sumirano

  • Donald Tramp i pristalice žele da SAD postanu najmoćnija zemlja, fokusirajući se na tehnološki sektor
  • Saks ističe tri načina za pobedu u AI trci: inovacija, energetska infrastruktura, i izvoz AI-a
  • SAD želi da američka tehnologija postane globalni standard i da se suprotstavi Kini

Nije tajna da Donald Tramp i njegove pristalice žele da Sjedinjene Američke Države postanu najmoćnija zemlja na svetu, koja će ostalima diktirati šta će i kako da kupuju, prodaju i proizvode. Posebnu pažnju posvetili su tehnološkom sektoru, i to kako pritiskom na proizvođače da proizvodnju vrate na američko tlo, tako i kroz projekat "AI zvezdanih vrata".

Međutim, mnogima se neće dopasti filozofija koju Bela kuća ima prema razvoju tehnologije povezane s veštačkom inteligencijom.

Gostujući u programu CNBC-a Dejvid Saks, čovek kojeg nazivaju "carem veštačke inteligencije i kriptovaluta" u Beloj kući, osvrnuo se upravo na planove koje Trampova administracija ima.

"Predsednik Tramp nam je dao ovu misiju pobede u trci za veštačku inteligenciju. I mislim da postoje tri načina na koja to možemo da postignemo. Prvi je inovacija — moramo nadmašiti naše globalne protivnike. Jednostavno nema zamene za inovacije. Ne možete putem regulacije da pobedite u trci za AI, a u Sjedinjenim Državama inovacije dolaze delimično iz privatnog sektora, tako da je zapravo posao vlade da omogući korišćenje privatnog sektora i ukloni birokratiju", rekao je Saks.

Kao drugi način naveo je energetsku infrastrukturu jer su "aplikacije veštačke inteligencije vrlo gladne energije".

"Ovi novi centri podataka troše mnogo električne energije, moraćemo da uložimo velika, nova sredstva u proizvodnju energije i u našu mrežu. Moramo ponovo da bušimo, da bušimo, i da izgradimo više AI infrastrukture", objasnio je.

David Sacks Dejvid Saks / Foto: Ron Sachs - Cnp For Ny Post / Zuma Press / Profimedia

Kao treći način naveo je "izvoz AI-a".

"Moramo u suštini da izvozimo američku tehnologiju širom sveta, moramo da je učinimo globalnim standardom u Silicijumskoj dolini. Razumemo da kompanije koje pobeđuju jesu one koje stvaraju najveće ekosisteme. Imaju najviše programera na svojoj platformi, imaju najviše aplikacija u svojoj App Store prodavnici, na sličan način. Želimo da američka tehnologija bude globalni standard", istakao je.

Dodao je kako žele da što više ljudi širom sveta "usvaja američki tehnološki paket".

"Želimo da imamo mentalitet širenja usvajanja i širenja američke tehnologije. I tako ćemo pobediti u AI-u", uveren je.

Žele da pomrse račune Kini

Osvrnuo se i na najvećeg konkurenta — Kinu, koja, iako razvija svoju tehnologiju, za razvoj AI koristi i američke čipove. Tačnije, one Envidijine (NVIDIA). Tako se dotakao odluke američke administracije da dozvoli ponovnu prodaju H20 čipa Kini.

"Slažem se da ne bi trebalo da prodajemo naše najbolje i najnovije napredne poluprovodnike Kini, ali H20 je zastareo čip. Nije ni blizu najsavremenijem. I zato je Bajdenova administracija dozvolila prodaju H20 čipa Kini, pa je ovo nastavak te politike", pojasnio je.

"Videli smo kako Huavej (Huawei) postiže ogroman napredak, predstavili su novu tehnologiju pod nazivom cloud matrix i počeli da prodaju svoju tehnologiju, da je izvoze u druge zemlje. Zato mislim da je prilično važno da se zapravo takmičimo i oduzimamo tržišni udeo ljudima iz Huaveja u Kini. Inače u suštini stvaramo ogromnu subvenciju za Huavej u Kini, dajemo im celo to tržište, dajemo im sav taj prihod za finansiranje njihovog istraživanja i razvoja i u suštini stvaramo ekosistem programera za njih", dodao je.

"Mislim da ne želimo da prodamo Kini našu najnoviju, najbolju tehnologiju, ali mislim da barem želimo malo da otežamo Huaveju. Želimo da im prodamo zastareli čip kako ne bi pobegli s tim ogromnim delom tržišta", pojasnio je filozofiju američke administracije Saks.

(Ubrzanje.rs/Zimo)

Video: Gobran u zvaničnoj poseti Srbiji: Poziv domaćim kompanijama da se otvore za novo tržište

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari