• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

2 zahteva savremenog sveta - razviti AI i smanjiti potrošnju struje: Samo 1 zemlja ima šansu da ih objedini?

Vreme čitanja: oko 2 min.

  • 0
Moždani čip Foto: Shutterstock.com

Sumirano

  • Data centri mogli bi do 2030. trošiti 3% globalne električne energije
  • Čaudrijev tim razvio algoritme za smanjenje potrošnje energije AI čipova za 20-30%
  • Upotreba AI senzora smanjila energetske troškove infrastrukture na 10%

Kako veštačka inteligencija nezaustavljivo raste, AI industrija se suočava s nadolazećom energetskom krizom. Međunarodna agencija za energiju upozorava da bi data centri, koji su temelj AI sistema, mogli do 2030. godine trošiti 3% globalne električne energije, što je dvostruko više nego danas.

Prema analizi konsultantske kuće Mekinsi, svet se suočava s trkom za izgradnju dovoljno data centara kako bi ispratio ubrzani rast veštačke inteligencije, uz upozorenje da preti globalni manjak električne energije. Ipak, prema mišljenju Mošarafa Čaudrija, profesora računarskih nauka na američkom Univerzitetu Mičigen, istovremeno se mora smanjiti energetska potrošnja.

Postoji nekoliko načina da se problem reši, rekao je Čaudri za agenciju AFP.

Čaudrijev tim razvio je algoritme koji procenjuju potrošnju energije po AI čipu, čime se trošak može smanjiti za 20–30%. Njegov pristup kombinuje pametniji softver s naprednijim hardverom kako bi se ublažilo energetsko opterećenje.

Efikasnost infrastrukture

Pre 20 godina, hlađenje i infrastruktura trošili su jednako energije kao i sami serveri. Danas troše samo 10%, navodi Garet Vilijams iz britanske konsultantske firme Arup. Tome je najviše doprinela upotreba AI senzora za kontrolu temperature po zonama, umesto ravnomernog hlađenja čitavih zgrada.

Pankadž Sačdeva iz Mekinsija istakao je da to omogućava optimizaciju potrošnje struje i vode u realnom vremenu. Sve veću primenu dobija i tečno hlađenje.

"Svi veliki igrači to razmatraju", rekao je Vilijams za AFP, ističući njegovu prednost u odnosu na energetski zahtevne klima uređaje.

AWS, Amazonova cloud podružnica, nedavno je razvila sopstveni sistem tečnog hlađenja Envidija (Nvidia) čipova, bez potrebe za rekonstrukcijom postojećih objekata.

"Jednostavno ne bi bilo dovoljno kapaciteta za tečno hlađenje da podržimo naš nivo", objasnio je za AFP Dejv Braun, potpredsednik za računarske i AI usluge u AWS-u.

Granice efikasnosti čipova

Novi čipovi troše manje energije, ali ukupna potrošnja električne energije i dalje raste.

"Potrošnja energije će i dalje rasti, ali možda ne tako brzo", rekao je za AFP Ji Ding, naučnik s američkog Univerziteta Perdju.

Ding je naglasio da duži vek čipova može pomoći, ali da je teško ubediti proizvođače čipova da zarađuju manje.

Kineski startap DipSik (DeepSeek) nedavno je dostigao američke AI sisteme koristeći manje snažne čipove i izostavljajući energetski intenzivan korak treniranja koji se ranije smatrao neophodnim. Iz Mekinsija upozoravaju da Kina možda ima prednost i u dostupnosti obnovljivih i nuklearnih izvora energije.

(Ubrzanje.rs/Zimo)

Video: Gobran u zvaničnoj poseti Srbiji: Poziv domaćim kompanijama da se otvore za novo tržište

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari