• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Muzička zvezda leti u svemir: Prva misija sa potpuno ženskom posadom još 1963. godine

Vreme čitanja: oko 2 min.

  • 0
Rođendan Leonarad Di Kaprija Foto: STAR INFLUX LA / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia
  • To je i 11. suborbitalna misija kompanije Blue Origin, koja pruža usluge svemirskog turizma

  • Putnicama će nakratko biti omogućeno da odvežu pojaseve i lebde u bestežinskom stanju

  • Kompanija je dosad prevezla 52 putnika u svemir

Pop pevačica Keti Peri biće najveća zvezda ženske posade koja će u nedelju odleteti do ivice svemira u raketi milijardera Džefa Bezosa.

Autorka hitova poput I kissed a girl i Last friday night stići će na visinu od 100 kilometara od Zemlje u letelici kompanije Blue Origin, svemirske kompanije čiji je vlasnik osnivač Amazona.

Uz nju će biti još pet žena, uključujući Bezosovu verenicu Loren Sančez, zatim TV voditeljku Gejl King, producentkinju Kerijan Flin, bivšu naučnicu NASA Aišu Bou i Amandu Ngujen, osnivačicu organizacije protiv seksualnog nasilja.

Loren Sančez Loren Sančez i Džef Bezos / Foto: Tanjug/AP

Raketa bi trebalo da bude lansirana oko 8.30 sati po lokalnom vremenu u zapadnom Teksasu, odnosno u 15.30 po srpskom vremenu.

Potpuno automatizovana letelica poleteće vertikalno, kapsula sa posadom će se odvojiti tokom leta, a zatim se vratiti na Zemlju usporena padobranima i raketnim motorom.

Svemirska misija u ponedeljak prva je sa potpuno ženskom posadom još od istorijskog leta Valentine Tereškove 1963. godine.

To je i jedanaesta suborbitalna misija kompanije Blue Origin, koja već nekoliko godina pruža usluge svemirskog turizma.

Raketa Blue Origin vodi putnike do ruba svemira (suborbitalno), gde oni nakratko iskuse bestežinsko stanje, ali se ubrzo vraćaju nazad. Misija traje svega oko 10 minuta. U poređenju s tim, misije kao što su one koje izvodi SpaceX (npr. lansiranje satelita ili ljudi na Međunarodnu svemirsku stanicu) su orbitalne – jer se letelice kreću oko Zemlje. Tako da se termin suborbitalno odnosi na kratak "skok" u svemir i povratak, dok se termin orbitalno odnosi na kruženje oko Zemlje.

Kompanija nije javno objavila cenu putovanja raketom New Shepard. Ovi letovi traju oko deset minuta, a putnici se prevoze iznad Karmanove linije, međunarodno priznate granice svemira.

Putnicama će nakratko biti omogućeno da odvežu pojaseve i lebde u bestežinskom stanju, prenosi agencija Frans pres.

Inspiracija

Pevačica je nedavno za magazin Elle izjavila da učestvuje u misiji zbog svoje ćerke Dejsi, koju ima iz veze sa glumcem Orlandom Blumom, kako bi je inspirisala da njeni snovi nikada nemaju granice.

Pet žena leteće Blue Originom nakon što je kroz misije te kompanije prošlo 52 putnika, među kojima je bio i dugogodišnji glumac iz serije Zvezdane staze Vilijam Šatner.

Bezos na ovaj način želi da zadrži pažnju javnosti na svojoj kompaniji, koja ima nekoliko konkurenata u oblasti svemirskog turizma. Najveći rival joj je Virgin Galactic, koji nudi slične suborbitalne "izlete", ali krajnji cilj Blue Origina je da vodi turiste van orbite, čime mu direktna konkurencija postaje SpaceX Ilona Maska.

Snažnija raketa kompanije Blue Origin – New Glenn – u januaru je uspešno završila svoju prvu misiju bez posade u orbitu.

(Ubrzanje.rs/Magazin HRT)

Video: Koliko jednu kompaniju košta da se digitalno transformiše: Koji deo te investicije pokriva država?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari