Da li su vam aplikacije tražile ove dozvole? Koji su rizici i šta svaki korisnik treba da zna
Mnoge aplikacije su kreirane da zadive korisnike funkcijama
-
Preporuka stručnjaka koji se bave zaštitom podataka jeste da obrišu aplikacije koje ne koriste
-
Ističe se da mnogi imaju brojne aplikacije, od kojih većina nije u upotrebi
-
Aplikacije za unapređenje zdravlja i trening prikupljaju neke od najintimnijih podataka
Stručnjaci upozoravaju, povodom obeležavanja Međunarodnog dana zaštite podataka, da aplikacije koje svakodnevno koristimo kao što su društvene mreže i aplikacije za praćenje zdravlja i e-kupovinu dele i prikupljaju veliku količinu ličnih podataka.
U 2024. godini, detektovano je više od 49 milijardi slučajeva prikupljanja podataka o ponašanju korisnika putem veb trekera širom sveta.
Sa porastom praćenja podataka, vođenog veštačkom inteligencijom i prediktivnih analiza, rizici po privatnost u vezi sa ovim aplikacijama veći su nego ikada, navodi kompanija Kaspersky.
Mnoge aplikacije koje svakodnevno koristimo, često bez razmišljanja, tiho prikupljaju osetljive informacije.
Neke od najviše zabrinjavajućih kategorija su aplikacije društvenih mreža kao što su TikTok, Instagram i Treds (Threads), koje neprestano prikupljaju podatke o lokaciji korisnika, navikama pretraživanja, pa čak i glasovne podatke, navode stručnjaci.
Aplikacije za video zapise ili fotografije, poput ovih, mogu koristiti veštačku inteligenciju za pristup galerijama fotografija kako bi analizirale slike i metapodatke, što potencijalno može otkriti geografsku lokaciju korisnika.
Aplikacije za kupovinu, takođe, koriste se za prikupljanje podataka o istoriji kupovine, lokaciji, pa čak i da li smo fizički blizu prodavnice.
Slično kao i aplikacije za društvene mreže, trgovci mogu pratiti kretanje korisnika (kako onlajn tako i oflajn), stvarajući detaljan profil navika i ponašanja kupaca.
Aplikacije za unapređenje zdravlja i trening dodatno doprinose stvaranju jasne slike o korisniku, prikupljajući neke od najintimnijih podataka, uključujući zdravstvene metrike i dnevne rutine, koji mogu biti podeljene sa trećim stranama.
Mnoge aplikacije su kreirane da zadive korisnike praktičnošću i funkcijama koje pokreće veštačka inteligencija, ali ispod površine često neumoljivo prikupljaju podatke čega većina korisnika nije svesna.
Prema analizama stručnjaka za bezbednost podataka, u budućnosti će rasprostranjenost pametnih uređaja i aplikacija koje pokreće veštačka inteligencija učiniti još težim razlučivanje ko pristupa podacima i u koje svrhe.
Da li je privatnost luksuz?
Postoji rizik od stvaranja sveta u kome privatnost više nije standard, već luksuz.
Ključno je da korisnici zastanu, pažljivo prouče dozvole i zahtevaju transparentnost pre nego što aplikacijama dozvole pristup njihovim ličnim podacima.
Korisnici bi trebalo da proveravaju dozvole za aplikacije tako što će uvek pokušati da onemoguće nepotrebne dozvole kao što je pristup lokaciji za aplikacije kojima to nije potrebno.
Trebalo bi da korisnik bude oprezan i da ne prihvata dozvole bez razmišljanja tokom instalacije i da odbije one koje deluju nepotrebno.
Preporučuje se da se koriste alati za privatnost kao što je VPN koji zamaskira IP adresu i da se promeni virtuelna lokacija.
Takođe, korisnici treba da se pobrinu za osetljive transakcije i da koriste anonimizovane metode plaćanja i pretraživače koji pružaju privatnost.
Potrebno je isključiti praćenje u aplikacijama i uređaju. Važno je izbegavati javne, lažne i otvorene Wi-Fi mreže koje mogu izložiti podatke.
Preporučuje se da se pregledaju podešavanja aplikacija i da se sprovede detaljna provera privatnosti aplikacija i prilagode podešavanja po potrebi, kao i da se deinstaliraju sve aplikacije koje se više ne koriste.
Većina korisnika pametnih telefona ima instalirane desetine aplikacija, ali svakodnevno koriste samo mali broj njih.
(Ubrzanje.rs/Tanjug)