SAD dodale 50 tehnoloških kompanija iz Kine na "neprijateljsku" listu: Sumnjaju da su im ugrozili bezbednost

Vreme čitanja: oko 1 min.

Na listi i šest podružnica računarske kompanije, koju je prokazala još Bajdenova administracija

Foto: Shutterstock
  • Na listi zabrane izvoza nalazi se 80 organizacija 

  • Najveći broj je iz Kine 

  • Deo "neprijateljstva" nasleđen iz vremena prethodnog predsednika SAD

Sjedinjene Američke Države dodale su više od 50 kineskih tehnoloških kompanija na svoju listu zabrane izvoza u prvoj takvoj odluci administracije Donalda Trampa, s ciljem da smanje mogućnosti Pekinga u pogledu razvoja veštačke inteligencije i naprednih računarskih tehnologija.

Biro za industriju i bezbednost američkog Ministarstva trgovine stavio je na listu ukupno 80 organizacija, među kojima i 50 iz Kine i zabranio američkim kompanijama da ih snabdevaju bez vladinih dozvola, preneo je CNBC.

Kompanije su kažnjene jer su navodno delovale protiv američke nacionalne bezbednosti i interesa spoljne politike, što spada u nastojanja Vašingtona da ograniči pristup Pekingu računarskoj tehnologiji koja može da obrađuje ogromne količine podataka veoma velikom brzinom.

Desetine kineskih privrednih subjekata bile su na meti zbog njihove navodne umešanosti u razvoj napredne veštačke inteligencije, superkompjutera i čipova visokih performansi za vojne svrhe, saopštilo je Ministarstvo trgovine.

Na crnoj listi je 27 kineskih kompanija za kupovinu artikala poreklom iz SAD, koji služe u svrhe kineske vojne modernizacije, kao i sedam firmi za podršku unapređenju kineske kvantne tehnologije.

Među organizacijama na spisku kažnjenih entiteta bilo je i šest podružnica kineske računarske kompanije Inspur, koju je administracija Džozefa Bajdena stavila na crnu listu 2023.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je kasno u sredu da "snažno osuđuje ograničenja izvoza i poziva SAD da prestanu da generalizuju nacionalnu bezbednost", preneo je Rojters.

(Ubrzanje.rs/Tanjug)