OpenAI pravi novu društvenu mrežu?
-
Još uvek nije jasno da li će društvena mreža biti lansirana kao posebna aplikacija ili će biti integrisana u Čet Dži-Pi-Ti
-
To bi moglo zaoštriti već napetu konkurenciju između Altmana i Ilona Maska
-
Ovakva aplikacija bi takođe omogućila kompaniji OpenAI da dođe do sopstvenih podataka
OpenAI razvija sopstvenu društvenu mrežu nalik Iksu, tvrde izvori upoznati sa situacijom. Iako je projekat još u ranoj fazi, portal The Verge prenosi da postoji interni prototip koji uključuje društveni fid fokusiran na generisanje slika pomoću Čet Dži-Pi-Ti-ja (ChatGPT).
Izvori navode da direktor kompanije OpenAI Sem Altman privatno traži mišljenja o ovom projektu od ljudi van kompanije.
Još uvek nije jasno da li će društvena mreža biti lansirana kao posebna aplikacija ili će biti integrisana u Čet Dži-Pi-Ti, koji je prošlog meseca postao najpreuzimanija aplikacija na svetu.
Pokretanje društvene mreže unutar Čet Dži-Pi-Ti ili povezane sa njim, moglo bi dodatno zaoštriti već napetu konkurenciju između Altmana i Ilona Maska.
U februaru, nakon što je Mask dao neformalnu ponudu da kupi OpenAI za 97,4 milijarde dolara, Altman je odgovorio: "Ne hvala, ali mi ćemo kupiti Iks za 9,74 milijarde ako bi ga prodao".
kompanijom Meta, za koju se saznaje da planira da doda društveni fid u svoju novu, samostalnu aplikaciju sa veštačkom inteligencijom.
Kada su se pre par meseci pojavile informacije da Meta razvija konkurentsku aplikaciju Čet Dži-Pi-Ti-ju, Altman je ponovo odgovorio na Iksu: "Ok, možda ćemo ipak i mi napraviti društvenu mrežu".
Ovakva aplikacija bi takođe omogućila kompaniji OpenAI da dođe do sopstvenih, jedinstvenih i aktuelnih podataka u realnom vremenu, koje Iks i Meta već koriste za treniranje svojih AI modela.
Maskov Grok prikazuje sadržaj sa Iksa u svojim rezultatima (Mask je nedavno čak spojio X i xAI u jednu kompaniju), dok Meta trenira svoj model Llama na ogromnoj bazi korisničkih podataka koje poseduje.
(Ubrzanje.rs/B92)