Kako internet ugrožava biznis i ko je najslabija karika? "Treba nam odgovor pre nego što se pretnje dese"
-
Kompanije nemaju dovoljno zaposlenih koji se bave zaštitom
-
Kako raste biznis, raste i potreba za odgovorom na pretnje
-
Dovoljno je da jedan čovek u lancu napravi grešku, zbog čega stručnjaci ne preporučuju kompanijama da se oslanjaju na čoveka, već na softversko rešenje
Bezbednost je neodvojivi deo uspeha jedne kompanije, iako u očima javnosti možda nedovoljno upadljiv. Brojne firme u riziku su od zlonamernih akcija, koje mogu dovesti do prekida sistema. U eri digitalizovanog poslovanja, reč je o presudnom uticaju.
Na primeru jedne kompanije koja tek nastaje i razvija se IT stručnjaci i sami su istakli da potreba za IT sektorom nije primarna, ali da raste kako raste i sama kompanija.
Team Lead u okviru Network & Security tima kompanije Coming Jasna Miletić ocenjuje da će se (sajber) opasnost javiti kad-tad, te da je to samo pitanje vremena.
"Čim se sistem oglasi javno, postoji opasnost. Kad-tad će se javiti. Većina napada će biti odbijena, ali jedan će proći. Dobro pisani malveri (malware) teže da se rašire po celom sistemu. Pitanje je časa kada će doći do ostalih računara", upozorila je na danas održanoj konferenciji "Bezbedan biznis - ključ uspešnog poslovanja".
Dobar malver se lako širi na druge računare u sistemu, a dobar antivirus program, ističe Senior Network & Security Engineer kompanije Coming Luka Živanović, mora imati dobru veb zaštitu, kako bi korisnici bili zaštićeni od opasnosti sa interneta.
"Nijedno rešenje nije bez greške. Ako se računar zarazi, imamo bekap, rezervne kopije, da bismo mogli da se vratimo na neku tačku u prošlosti gde pretpostavljamo da računar nije bio zaražen", ističe još jednu značajnu stavku.
Ljudski faktor
Da bi nastala šteta potrebno je da samo jedna osoba u lancu načini grešku.
"Previše je oslanjati se na zdrav razum korisnika. Neko će biti umoran, neko će očekivati imejl slične sadržine (prevarantskom)", naveli su moguće scenarije, ističući da se značajan broj virusa širi upravo putem imejla, te da se ne treba oslanjati na čoveka, već na softversko rešenje.
Neki od rizika, a ujedno i neophodnost, jeste skladištenja podataka u klaudu. Preseljenje infrastrukture nosi svoje rizike, zbog čega su softverska rešenja data sa ograničenom kontrolom IT sektora firme koja je korisnik.
Predstavljajući celovita rešenja IT stručnjak Ivan Mladenović iz kompanije Check Point, istakao je da sistem mora da isprati korisnika.
Kako je naveo, korisnik se uključuje i u radno vreme i posle radnog vremena, a nekad i sa udaljenih mesta, pa i preko granice, čime se rizici po bezbednost višestruko uvećavaju.
Navodi i da savremena antivirus rešenja uključuju veštačku inteligenciju, te da se njome koriste i hakeri.
"Svima je potrebno centralizovano rešenje, proaktivno, koje daje odgovor na pretnje pre nego što se dese; ako ne bude tako, može da se desi da je zaraženo više nego što se čini", upozorio je.
Roberto Poletto, direktor prodaje i marketinga kompanije Coming, koja je organizovala konferenciju, sa kompanijama Check Point i Veeam, istakao je da firme nemaju dovoljno ljudi koje će se baviti bezbednošću, te da se na taj način ugrožava i biznis.
(Ubrzanje.rs)