Tramp forsira zakon o "stabilnim kriptovalutama", Tramp Mlađi već ulaže: Demokrate govore o "sukobu interesa"
-
Za zakon je glasalo i 15 demokrata
-
Izazvao ozbiljne kritike, pre svega zbog veza Trampove porodice s kriptoindustrijom
-
Stabilne kriptovalute su digitalne valute vezane za stvarnu imovinu, poput američkog dolara
Dejvid Saks, glavni savetnik američkog predsednika Donalda Trampa za kriptovalute i veštačku inteligenciju, izjavio je da administracija očekuje široku dvostranačku podršku u Senatu za zakon koji reguliše takozvane stabilne kriptovalute (stablecoine), digitalne valute vezane za stvarnu imovinu, poput američkog dolara.
"Već sada imamo više od 200 milijardi dolara u stabilnim kriptovalutama, samo što to još nije regulisano", rekao je Sacks za CNBC.
"Ako obezbedimo pravni okvir i jasnoću, mogli bismo stvoriti bilione dolara potražnje za američkim državnim obveznicama, bukvalno preko noći."
Zakon prošao ključnu prepreku u Senatu
Zakon pod nazivom GENIUS Act, kojim bi se regulisala tržišta stabilnih kriptovaluta, prošao je proceduralno glasanje u Senatu. Za zakon je glasalo 15 demokrata, čime su zagovornici dobili dovoljno glasova da zaobiđu filibaster, taktiku odugovlačenja odlučivanja.
"Imamo sva očekivanja da će zakon biti usvojen", dodao je Saks, ali nije odgovorio na pitanje o mogućem sukobu interesa predsednika Trampa i njegove porodice.
Sukob interesa i predsednikovo lično kripto carstvo
Zakon je izazvao ozbiljne kritike, pre svega zbog veza Trampove porodice s kriptoindustrijom.
Stablecoin USD1, koji je pokrenula kompanija World Liberty Financial, ima pokriće upravo u onim sredstvima koja GENIUS Act predviđa kao regulisana – državne obveznice i dolarski depoziti. Među glavnim investitorima nalazi se Donald Tramp Mlađi, sin američkog predsednika.
Početkom meseca, investicioni fond iz Abu Dabija MGX obećao je ulaganje od 2 milijarde dolara u USD1 preko platforme Bajnens, što je najveća investicija u stabilne kriptovalute povezana s Trampom do sada.
Zbog toga su se oglasili demokratski predstavnici, koji upozoravaju da bi zakon mogao direktno finansijski koristiti predsedniku i njegovoj porodici, stvarajući do sada neviđen sukob interesa.
"Zakon mora da sadrži strože etičke mehanizme kako bi se sprečilo lično bogaćenje zvaničnika", izjavila je senatorka Elizabet Voren.
Saks je odbio da komentariše finansijske veze Trampove porodice s kriptoindustrijom, ali je izrazio uverenje da će zakon biti usvojen.
Stabilne kriptovalute jačaju dok bitkoin ruši rekorde
Saks tvrdi da stabilne kriptovalute mogu ojačati američku ekonomiju.
"Stabilne kriptovalute omogućavaju jeftiniji, brži i efikasniji platni sistem, nove digitalne kanale za dolar i jačaju američku dominaciju na internetu", rekao je.
Stabilne kriptovalute su digitalne valute vezane za stvarnu imovinu, poput američkog dolara, i za razliku od volatilnih kriptovaluta kao što je bitkoin, osmišljene su da budu stabilne i pogodne za plaćanja.
Prema istraživanju Deutsche Banke, transakcije stabilnim kriptovalutama premašile su 28 biliona dolara prošle godine – više nego što su zabeležile Visa i Mastercard zajedno.
Trenutno tržištem stabilnih kriptovaluta dominira Tether, koji drži više od 60% tržišnog udela, a njegove bankarske poslove u SAD vodi Cantor Fitzgerald.
U međuvremenu, bitkoin je dostigao novu rekordnu vrednost od skoro 110.000 dolara.
Potencijalne prepreke
Uprkos optimizmu, zakon nije prošao bez kontroverzi. Senator Džoš Holi (republikanac iz Misurija) dodao je "otrovni amandman" kojim bi se ograničile naknade za kašnjenje na kreditnim karticama – potez koji bi mogao izazvati nezadovoljstvo u bankarskom sektoru i usporiti konačno usvajanje zakona.
(Ubrzanje.rs/Index.hr)