Takmičenje najboljih u Srbiji, na korak od najvećeg tek-samita: Šta domaće preduzetnike deli od svetskog vrha
Stručnjaci i nadležni na otvaranju događaja izrazili veliko zadovoljstvo idejama koje srpski startapi razvijaju
-
Danas se održava takmičenje i izbor za 24 najbolja startapa iz Srbije
-
Na ovaj način otvaraju sebi priliku za učešće na najvećem tehnološkom događaju u svetu, koji se održava u Lisabonu
-
Srbija će prvi put imati štand na ovom događaju
Svaki startap će imati pet minuta za prezentaciju, a zatim će žiri imati pet minuta za pitanja i pojašnjenja, rečeno je na izboru za najbolje startape u Srbiji, koji će potom svoje ideje predstaviti na najvećem tehnološkom događaju na svetu, a koji se održava u prvoj polovini novembra u Lisabonu.
Izbor za predstavnike Srbije održava se danas u prostorijama Privredne komore Srbije, a okupio je predstavnike oko 50 startapa, koji su odabrani u prvom krugu, od 84 prijavljena.
Startapi se takmiče za subvencionisani odlazak na sajam u prestonici Portugalije, koji treba da okupi šefove država, članove vlada, diplomate, osnivače i izvršne direktore najuticajnijih svetskih tehnoloških kompanija, rekao je na otvaranju događaja direktor Centra za digitalnu transformaciju Privredne komore Srbije Predrag Nikolić.
"Najzanimljivije je što će u Lisabonu biti više od 1.000 investitora", istakao je pred publikom današnjeg događaja navodeći da se na Veb samitu u Lisabonu očekuje više od 71.000 učesnika iz 160 zemalja, više od 2.600 startapa i 340 partnera.
On je istakao da će Srbija prvi put izlagati na ovom događaju.
"Srbija će prvi put imati svoj organizovani izložbeni prostor na veb samitu, Web Summit Serbia island, na kom će se predstaviti najbolji startapi. Današnje takmičenje odvijaće se u nekoliko sala, a prezentacije će pažljivo pratiti stručni žiri, eksperti, predstavnici univerziteta i naučno-tehnoloških parkova Beograd, Novi Sad, Niš i Čačak, kao i predstavnici multinacionalnih kompanija. Čeka ih težak zadatak", kazao je Nikolić, dodajući da će u žiriju biti i predstvnici Centra za digitalnu transformaciju, kojim rukovodi.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež istakao je da se ideja o ovogodišnjem odlasku u Lisabon rodila u novembru prošle godine, kada je ga je posetila delegacija iz Srbije.
Rekao je i da je su na njega ostavile jak utisak ideje kompanija koje se predstavljaju i da je osnovni cilj obučiti preduzetnike da nauče da definišu proizvod, približe ga tržištu, tako što će objasniti njegovu neophodnost i njegov potencijal.
Istakao je i da mu se čini da je štand Srbije vrlo dobro pozicioniran, te da je bitno što će biti pored Nemaca, Španaca i Francuza.
Izvršna direktorka Web Summit Serbia Katarina Vasiljević Galić iznela je sličnu ocenu da nijednu priliku ne treba propustiti, te da već na pitanje "kako si" preduzetnik treba da prezentuje svoju ideju.
Govorila je i o tome koliko se preduzetništvo promenilo, te da je jedna od ključnih stavki sada mentorstvo.
O pozitivnim ustiscima sa prošlogodišnjeg samita govorila je i ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, koja je posavetovala preduzetnike da iskoriste svaki momenat na samitu, te ocenila da u svetu postoji veliko interesovanje za ono što Srbija nudi na polju inovacija.
"Mnogi se dive našim idejama. Imamo nešto, imamo neki flavor, plus, koji nam omogućava da budemo izuetni", rekla je Begović.
Ujedno, poručila je preduzetnicima da nema neuspeha, samo promena plana, te da to treba da bude moto svakog.
Podsetila je da u zemlji ima više od 750 startapa i pozvala preduzetnike da se prijave za korišćenje državnog Fonda za inovacionu delatnost.
Nakon uvodnog dela u prostorijama PKS direktor borda Virgin Group, osnivač i izvršni direktor The Women Antoinia Norman održala je masterklas, poče čega su usledile pič sesije.
(Ubrzanje.rs)