Veštačka inteligencija kompromitovala medij: Epl na udaru zbog priče o ubistvu, traži se da povuku tehnologiju
Osumnjičeni za ubistvo direktora osiguravajuće kuće postao sporna tačka u odnosu BBC-ja i tehnološke kompanije
-
Eplova funkcija sažimanja sadržaja pogrešno interpretirala vest, pozvala se na BBC, dovodeći čitaoce u zabludu
-
Novinarsko udruženje tražilo povlačenje tehnologije, za koju veruju da nije dorasla zadatku
-
Iz kompanije bez komentara
Vodeće novinarsko telo pozvalo je Epl (Apple) da ukine svoju novu AI funkciju nakon što je generisao obmanjujući naslov o ubistvu u Sjedinjenim Američkim Državama.
Bi-Bi-Si je uputio žalbu američkom tehnološkom gigantu nakon što je Apple Intelligence, koji koristi veštačku inteligenciju (AI) za sumiranje i grupisanje obaveštenja, lažno kreirao naslov o osumnjičenom za ubistvo Luiđiju Manđoneu.
Sažetak zasnovan na veštačkoj inteligenciji lažno je pokazao da je BBC Njuz objavio članak u kojem se tvrdi da je Manđone, čovek optužen za ubistvo generalnog direktora zdravstvenog osiguranja Brajana Tompsona u Njujorku, pucao u sebe, što nije bio slučaj.
Sada je grupa Reporteri bez granica pozvala Epl da ukloni tehnologiju, a kompanija nije dala nikakav komentar.
Apple Intelligence je lansiran u Velikoj Britaniji prošle nedelje. Reporteri bez granica, takođe poznati kao RSF, rekli su da su "veoma zabrinuti zbog rizika koje za medije predstavljaju" alati veštačke inteligencije.
Grupa je rekla da incident sa BBC-jem dokazuje da su "generativne usluge veštačke inteligencije još uvek suviše nezrele da bi dale pouzdane informacije za javnost".
Vincent Berthier, šef odeljenja za tehnologiju i novinarstvo RSF-a, dodao je da je veštačka inteligencija "mašina za verovatnoću", a da se o činjenicama ne može odlučivati bacanjem kocke.
"RSF poziva Epl da se ponaša odgovorno uklanjanjem ove funkcije. Automatizovana proizvodnja lažnih informacija koje se pripisuju medijskoj kući udar je na kredibilitet kuće i opasnost po pravo javnosti na pouzdane informacije o aktuelnim stvarima", naveli su iz Reportera bez granica.
Epl se nije oglašavao otkako je se prošle nedelje javio problem.
Kako se pokazala Eplova funkcija za sažimanje?
Kada se pojavilo grupno obaveštenje koje uključuje Bi-Bi-Si, portparol medija je rekao da je korporacija kontaktirala Epl "kako bi istakla ovu zabrinutost i rešila problem".
AI funkcija koja je iznela lažnu tvrdnju o Manđoneu inače je tačna u svojim rezimeima o rušenju režima Bašara el Asada u Siriji i novostima o južnokorejskom predsedniku Jun Suk Jeolu.
BBC još nije potvrdio da li je tehnološka kompanija odgovorila na njegovu žalbu.
Manđone je sada optužen za ubistvo prvog stepena Brajana Tompsona, podseća medij.
Čini se da Bi-Bi-Si nije jedini medij koji je imao naslove pogrešno predstavljene uz pomoć Eplove nove AI tehnologije.
Dana 21. novembra, tri teksta iz Njujork tajmsa grupisana su u jedno obaveštenje – u jednom delu je pisalo "Netanjahu uhapšen“, što se odnosi na izraelskog premijera.
To je bio netačan rezime izveštaja o tome da je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje Netanjahua, a ne bilo kakav izveštaj o njegovom hapšenju.
Grešku je na Blueskaju istakao novinar Ken Švenke sa američkom veb-stranicom za istraživačko novinarstvo ProPublica.
Švenke je rekao za BBC njuz da je napravio snimak ekrana i potvrdio da je pravi. Njujork tajms je odbio da komentariše.
Šta je sažetak obaveštenja Epl Intelidžensa?
Kao deo usluga Apple Intelligence-a, Epl omogućava korisnicima da grupišu obaveštenja. Iz kompanije smatraju da bi se kupcima ovo moglo dopasti kako bi se smanjili prekidi uzrokovani tekućim obaveštenjima.
Dostupan je samo na određenim Ajfon (iPhone) uređajima - onima koji koriste verziju sistema iOS 18.1 ili noviju na najnovijim uređajima (svi Ajfon 16 telefoni, 15 Pro i 15 Pro Maks). Takođe je dostupan na nekim iPad i Mac računarima.
Grupisana obaveštenja su označena posebnom ikonom, a korisnici mogu prijaviti sve nedoumice koje imaju u rezimeu obaveštenja. Epl nije naveo koliko je izveštaja primio.
Ova funkcija ne služi samo da sažima medijske tekstove, a prijavljeno je da rezimei e-pošte i tekstualnih poruka povremeno nisu bili sasvim precizni.
(Ubrzanje.rs/BBC)