• 0

Vreme čitanja: oko 3 min.

Želite da trenirate onlajn, ali brinete o krađi ličnih podataka: Treba li deliti (nage) fotografije napretka?

Vreme čitanja: oko 3 min.

U susret novogodišnjim odlukama, stručnjaci upozoravaju da treba napraviti pametne izbore

  • 0
mršavljenje, fitnes, merenje obima struka, struk, gubitak težine Foto: Pexels.com/Andres Ayrton
  • Raste ponuda onlajn treninga, ali i rizik po bezbednost podataka na internetu

  • Prijavljivanje na virtuelne programe često podrazumeva deljenje osetljivih ličnih informacija

  • Među njima se ističu zdravstveni, fotografije napretka u vežbanju, mape kretanja i podataka o plaćanju

Zdravstveni i fitnes ciljevi su dosledno na vrhu liste "novogodišnjih odluka" širom sveta, što potvrđuju i godišnji izveštaji. U skladu sa tim trendom, prava je pomama za onlajn personalnim treninzima, podstaknuta uticajem društvenih mreža poput Instagrama i TikToka.

Dok ljudi započinju svoje fitnes i detoks avanture ove nove godine, mnogi se okreću ovim uslugama ne shvatajući u potpunosti potencijalne rizike po bezbednost njihovih podataka. Kako bi korisnicima pomogla da bezbedno prebrode ove izazove, kompanija Kasperski (Kaspersky) daje smernice o tome kako da izbegnu rizike i koje mere da preduzmu kako bi to iskustvo bilo bez bezbednosnih propusta, saopštavaju iz ove kompanije.

"Društvene mreže menjaju personalne treninge na načine kojima oflajn usluge jednostavno ne mogu da pariraju. Kreiranjem privlačnog sadržaja poput demonstracija vežbi, priča o transformacijama, fitnes saveta i sl, personalni treneri postaju samostalni influenseri, dopirući do globalne publike i motivišući pratioce da plate za njihove usluge. Zapravo, očekuje se da će globalno onlajn fitnes tržište rasti po godišnjoj stopi od 29,6 procenata do 2033. godine", navodi se u saopštenju.

Međutim, prijavljivanje na ovakve virtuelne programe često podrazumeva deljenje osetljivih ličnih informacija, poput zdravstvenih podataka, fotografija napretka u vežbanju, mape kretanja i podataka o plaćanju, sa osobom koju možda nikada niste upoznali.

Često se veliki deo ove razmene odvija preko profila trenera na društvenim mrežama ili alata za razmenu poruka i to bez ikakvih ugovora ili adekvatnih formalnih dokumenata. Ovo značajno povećava rizik da lične informacije korisnika budu ugrožene ili zloupotrebljene, upozoravaju iz Karsperskog.

Iako specifični bezbednosni propusti u vezi sa uslugama onlajn personalnih treninga nisu prijavljeni od velikog broja ljudi, fitnes aplikacije su često bile u centru pažnje zbog sličnih problema. S obzirom na sličnosti između fitnes aplikacija i onlajn trenera, neophodno je da korisnici budu oprezni.

Na šta paziti i kako se zaštititi

Među oblicima zloupotrebe podataka u ovom kontekstu su između ostalih i:

1. Izloženost alatima trećih strana: treneri se često oslanjaju na aplikacije ili platforme trećih strana za zakazivanje, plaćanja, komunikaciju i personalizovane fitnes programe. Ako ti alati nisu bezbedni, mogu predstavljati slabe tačke u zaštiti podataka.

2. Eksploatacija fotografija napretka: fotografije napretka, koje često uključuju poluodevene ili osetljive fotografije, mogu biti upotrebljene bez pristanka u zlonamerne svrhe ili procureti na internet.

3. Rizik od lažnog predstavljanja: ako je nalog influensera ugrožen, hakeri bi mogli da se predstavljaju kao oni i traže lične informacije ili uplate od pratilaca.

"Onlajn programi za personalne treninge možda nisu sami po sebi potpuno bezbedni; međutim, korisnici često zanemaruju jednostavne mere opreza koje ih mogu zaštititi od velikih problema", kaže generalni direktor kompanije Kasperski za istočnu Evropu Dragan Davidović.

Pre nego što se izložite riziku i poželite da u potpunosti odbacite ove programe, preduzmite proaktivne korake kako biste se zaštitili, poziva. Na primer:

  • Proverite identitet trenera: Istražite kvalifikacije i sertifikate trenera preko pouzdanih fitnes organizacija. Potražite recenzije i preporuke od verifikovanih klijenata. Proverite da li je njihov profil na društvenim mrežama verifikovan (plava oznaka ili sl.)
  • Izbegavajte otvaranje neverifikovanih linkova: Nikada ne otvarajte linkove u nepoznatim porukama ili imejlovima sa fitnes ponudama. Umesto toga, idite direktno na zvaničnu web stranicu trenera ili na pouzdanu platformu.
  • ProveriteHTTPS: Uverite se da bilo koja veb stranica na koju ste upućeni koristi HTTPS u URL-u, što ukazuje na to da je sigurna.
  • Nemojte deliti previše informacija: Podelite samo osnovne informacije i postarajte se da se osetljivi podaci, poput zdravstvenih kartona ili fotografija napretka, dele putem sigurnih i enkriptovanih platformi.
  • Koristite antivirusni softver: pouzdan antivirus koji štiti vaše uređaje od  virusa i malvera u realnom vremenu, blokirajući zlonamerne sajtove, fišing imejlove, zaražene oglase i skimere za krađu podataka sa kreditnih kartica koje hakeri kreiraju kako bi ukrali vaše podatke.

Ove mere predostrožnosti značajno jačaju vašu bezbednost, omogućavajući vam da uživate u prednostima onlajn fitnes programa sa većim spokojem i manjim rizikom od potencijalnih povreda podataka, poručuju iz Kasperskog.

(Ubrzanje.rs)

Video: Ko su pobednici strmoglavog rasta bitkoina, na 2. mestu apsurdno mala zemlja: Hoće li novac nestati?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari