• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

FBI dao smernice za pepoznavanje prevara putem imejla: Ako vidite ove dve reči, to je siguran znak

Vreme čitanja: oko 2 min.

Metode su sve sofisticiranije, pa je prevaru sve teže prepoznati

  • 0
internet prevara sa mejlovima banaka Foto: Shutterstock
  • Ovaj oblik prevare čest je u slučajevima prirodnih nepogoda ili katastrofa

  • Ipak, pozivanje na hitno reagovanje je svojstveno i prilikom uobičajenih metoda "pecanja"

  • Slično upozorenje stiže iz Majkrosofta

Prevaranti se služe različitim metodama koje ponekad nije jednostavno otkriti, ali ako se u mejlu nalaze ove dve reči, velika je verovatnoća da je zaista reč o prevari.

Mejlovi o nigerijskim prinčevima koji su vam iznenadno ostavili svoje nasledstvo su prošlost, a prevaranti se danas službe sofisticiranijim metodama, te koriste socijalni inženjering i veštačku inteligenciju, kako bi izveli prevare koje je vrlo teško prepoznati.

Iz FBI-a upozoravaju na još jedan oblik prevare koji je čest u slučajevima prirodnih nepogoda ili katastrofa, poput požara koji su uništili deo Los Anđelesa. U takvim slučajevima različite agencije ili poznate osobe organizuju prikupljanje pomoći za nastradale, ali je ponekad je teško prepoznati kada je reč o stvarnim pokušajima pomaganja, a u kojim se slučajevima radi o prevarantima koji žele da zloupotrebe tuđu nesreću.

FBI, računar Foto: Shutterstock.com

Oni često stvaraju spostvene stranice za pomoć, koje se zaista čine realnima i šalju mejlove u kojima ljude pozivaju da na tim stranicama nađu sve potrebne podatke za uplatu, a ponekad direktno u mejlove postavljaju linkove na koje se može uplatiti novac.

Regujte brzo

Umesto žrtvama nesreće novac uplaćujete prevarantima, a zavisno od vrste prevare, ponekad kriminalcima ostavljate i sve svoje lične podatke i podatke o bankovnim karticama koje oni mogu dodatno iskoristiti.

Jedan od prvih i očitih znakova prevare, prema tim uputstvima FBI-a, dve su reči koje prevaranti kako bi korisnike motivisali da što pre uplate - Regujte brzo. Na isto upozoravaju i iz Majkrosofta.

"Ako u mejlovima i porukama putem Timsa naiđete na linkove za koje pošiljaoci tvrde da je potrebno brzo reagovati, postoji velika šansa da je reč o prevarantima i te linkove nemojte otvarati. Ako ih otvorite i od vas se zatraži ostavljanje ličnih podataka, to nikako nemojte učiniti", upozoravaju, prenosi Zimo.

Osećaj stvaranja hitnosti kako biste dobili neku nagradu, što pre pomogli nekome ko je u nevolji ili izbjegli kaznu, čest je trik prevaranta kojim žele da stvore osećaj panike kako bi ljudi odmah reagovali, odnosno uplatili novac i to tako da ne stignu da porazmisle.

Takvi se mejlovi ne moraju odnositi samo na uplate novca, već korisnici moraju brzo reagovati i ako dobiju imejl da im je neko ukrao lozinke za Netflix, Fejsbuk i druge servise. Time, naravno, neće spasiti svoj račun, već suprotno - svoje će podatke dati prevarantima.

(Ubrzanje.rs/Zimo)

Video: Ko su pobednici strmoglavog rasta bitkoina, na 2. mestu apsurdno mala zemlja: Hoće li novac nestati?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari