• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Vacap na meti hakera: Upali u komunikaciju stotinu korisnika, ogroman problem

Vreme čitanja: oko 2 min.

Komunikacija preko ove aplikacije trebalo bi da bude enkriptovana s obe strane

  • 0
WhatsApp aplikacija Foto: wisely / Shutterstock.com
  • Iz Mete ističu da je špijunski softver koristio veoma zabrinjavajuću metodu

  • Na meti bili novinari i nevladine organizacije

  • Odatle se ocenjuje da ova izraelska hakerska organizacija nije angažovana za borbu protiv kriminala i zaštite nacionalnih interesa

Izraelska kompanija koja se bavi špijunskim softverom Paragon Solutions, upala je u komunikaciju nešto manje od stotinu korisnika Vacapa (WhatsApp), među kojima su i novinari i pripadnici civilnog društva iz više od 25 zemalja, uključujući i evropske, prenosi Rojters.

Naime, neimenovani menadžer iz Vacapove matične kompanije Meta tvrdi da su iz Paragona u petak poslali takozvano "cease-and-desist" pismo, zahtevajući prekid hakovanja.

Vacap je u zvaničnom saopštenju poručio da će "nastaviti da štiti mogućnost korisnika da privatno komuniciraju". Inače, komunikacija preko aplikacije trebalo bi da bude enkriptovana s obe strane, odnosno metodom "end-to-end", što znači da samo pošiljalac i osoba kojoj je poruka poslata imaju uvid u sadržaj.

Ako Paragon ili neka druga hakerska organizacija ima pristup komunikaciji koja bi trebalo da bude zaštićena, to predstavlja ogroman problem, piše Poslovni.hr, pozivajući se na Večernji.

Metin službenik otkrio je da su hakovani nalozi najmanje 90 osoba, ali je odbio da kaže o kome se tačno radi. Međutim, objasnio je da je metoda koju su hakeri koristili veoma zabrinjavajuća. Korisnicima su poslati zaraženi dokumenti, a mete nisu morale ni da otvore dokument da bi im uređaji bili zaraženi.

"Otkriće Paragonovog spywarea u Vacapu podsećanje je na to da plaćenički hakeri nastavljaju da rade i šire se, tako da beležimo nama poznate obrasce problematičnog ponašanja", rekao je istraživač Citizen Labsa John Scott-Railton za Rojters.

Ovakve hakerske organizacije često angažuje neko drugi, a njihove usluge često traže i države i njihove agencije za sprovođenje zakona kako bi se borile protiv kriminala i štitile nacionalne interese. Međutim, kada su meta novinari i nevladine organizacije, onda to vrlo verovatno nije razlog hakovanja.

Paragon Solutions je u januaru prodat američkoj investicionoj grupi AE Industrial Partners sa Floride i javno se predstavlja kao jedan od najodgovornijih aktera na sceni. Na svojoj veb stranici reklamiraju "alate, timove i uvide zasnovane na etičkim principima koji otkrivaju inače neuhvatljive pretnje", kao i medijske izveštaje prema kojima svoje usluge prodaju isključivo vladama sa stabilnim demokratijama.

(Ubezanje.rs/Poslovni.hr)

Video: Ko su pobednici strmoglavog rasta bitkoina, na 2. mestu apsurdno mala zemlja: Hoće li novac nestati?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari