Vreme čitanja: oko 2 min.
Ovo je žena koja je vratila TikTok u život
Vreme čitanja: oko 2 min.
Predsednik SAD Tramp ju je ovlastio da načini odlučujući potez

-
Pem Bondi je u sredu položila zakletvu za državnog tužioca, aplikacije vraćene u prodavnice Gugla i Epla u četvrtak
-
Obratila se obema kompanijama pismima
-
Pisma su bila predviđena Trampovom izvršnom naredbom, neposredno nakon inauguracije
U prvim satima nakon polaganja zakletve kao najviši državni službenik za sprovođenje zakona u SAD, državni tužilac Pem Bondi, poslala je pismo komapaniji Epl (Apple) uveravajući upravljački tim da neće biti gonjeni zbog narušavanja zakona ukoliko vrate TikTok u svoju prodavnicu aplikacija, navodi izvor upoznat sa detaljima. Iz Gugla nisu dali objašnjenje zbog čega su vratili aplikaciju.
Ipak, kineski TikTok juče se vratio u Gugl i Epl prodavnice u SAD.
Obe kompanije skinule su tu aplikaciju nakon što je TikTok zabranjen u SAD, 19. januara. Epl i Gugl nisu omogućili skidanje te aplikacije čak ni kada je novi predsednik SAD Donald Tramp potpisao izvršnu naredbu, navodeći da država neće preduzeti mere protiv TikToka još 75 dana.
Naredba je ovlastila državnog tužioca da se pismom obrati kompanijama, navodeći da neće biti gonjenje za kršenje zakona. Bandi je položila zakletvu u sredu.
Aplikacija je ipak nastavila da funkcioniše onlajn sa klaud provajderima Orakl i Akamai Technologies.
Ranije u četvrtak Tramp je rekao da i dalje radi na dogovoru o prodaju TikToka, tako da se prebaci iz ruku vlasnika iz Pekinga, kompanije Bajtdens.
U prošlim nedeljama dao je brojne ideje, koje uključuju kupovinu aplikacije sa novim američkim državnim fondom i ulazak u zajedničko preduzeće koje bi moglo rezultirati da američka vlada poseduje deo TikToka zajedno sa Bajtdensom.
Ministarstvo pravde i TikTok nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Tramp najavio da bi rok za TikTok mogao biti produžen
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je juče da bi njegovo odlaganje od 75 dana u sprovođenju zabrane kineske aplikacije za kratke video snimke TikTok moglo biti produženo, ali da ne misli da će to biti potrebno.
U obraćanju novinarima u Ovalnoj kancelariji, Tramp je rekao da se i dalje nada da će postići dogovor sa TikTokom kako bi aplikacija ostala aktivna u Sjedinjenim Američkim Državama, preneo je Rojters.
"Pa, imam 90 dana od pre dve nedelje i siguran sam da može da se produži. Ali da vidimo. Mislim da neće biti potrebno", rekao je Tramp odgovarajući na pitanje da li ističe rok za zabranu TikToka u SAD.
On je rekao da ima mnogo ljudi zainteresovanih za kupovinu te društvene mreže i rekao da se njen imidž promenio od izbora 2024. godine, kao i da smatra da je aplikacija fer i korisna u privlačenju mladih glasača.
Dodao je da veruje da će kineski predsednik Si Đinping pristati da odobri prodaju TikToka američkom kupcu jer bi to takođe bilo u interesu Kine.
"Učiniću da se Kini isplati da to uradi", rekao je Tramp, ne iznoseći nikakve detalje.
Video: Stručnjak iz Srbije o razlikama između američkog i kineskog modela veštačke inteligencije
Sudbina TikToka u SAD je neizvesna otkako je 19. januara stupio na snagu zakon koji od kineskog vlasnika, kompanije BajtDens, zahteva da je ili proda iz razloga nacionalne bezbednosti ili da se suoči sa zabranom.
Tramp je, nakon što je preuzeo dužnost 20. januara, potpisao izvršni nalog kojim se traži odlaganje primene zakona za 75 dana.
(Ubrzanje.rs/Politico)
Video: Koliko jednu kompaniju košta da se digitalno transformiše: Koji deo te investicije pokriva država?
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.