Vreme čitanja: oko 3 min.
Lav Odorović za "Čadež talk": Srbija je na pragu stvaranja globalnih unicorn kompanija
Vreme čitanja: oko 3 min.
"Penta0 i 'Relio' imaju više od dve trećine svojih zaposlenih u Beogradu, što dovoljno govori o kvalitetu kadrova u Srbiji"
![Marko Čadež Marko Čadež](https://xdn.tf.rs/2024/12/04/marko-cadez-3-460x0.jpg)
-
Odorović je istakao da veruje u naše ljude, njihovo znanje, motivaciju i rezultate koje postižu
-
Govoreći o izazovima pokretanja banke, Odorović je ukazao na neizvesnost i poteškoće da se obezbedi početni kapital
-
Čadež je ukazao kroz razgovor na veliku podršku razvoju srpske startap zajednice
Svetki poznat preduzetnik Lav Odorović, izvršni direktor švajcarske fintech institucije "Relio", kao i suosnivač i bivši izvršni direktor nemačke banke za mala i srednja preduzeća "Penta", podelio je svoja iskustva iz sveta startapa i inovacija u rigidnoj finansijskoj industriji, u najnovijoj epizodi "Čadež talk", autora i voditelja Marka Čadeža, predsednika Privredne komore Srbije.
Odorović u srpskom startap ekosistemu vidi veliki potencijal.
"Ja ekstremno verujem u naše ljude, njihovo znanje, motivaciju i rezultate koje postižu. 'Penta0 i 'Relio' imaju više od dve trećine svojih zaposlenih u Beogradu, što dovoljno govori o kvalitetu kadrova u Srbiji. Imamo sreću da su neke od najvećih tehnoloških kompanija već dugo prisutne ovde, što je doprinelo razvoju tehničkog znanja na izuzetno visokom nivou. Sada je trenutak da to znanje iskoristimo i podržimo izgradnju sjajnih biznisa. Danas je gotovo sve moguće napraviti – pitanje je samo po kojoj ceni i kako to plasirati na tržište. Srbija ima odličnu osnovu i tek treba da dočekamo da iz Srbije izađe unicorn, kompanija vredna više od milijardu dolara", ocenio je Odorović.
Kako ističe, život prosečnog startapa je serija eksperimenata od kojih većina ne uspe, ali upravo iz tih neuspeha dolazi znanje koje omogućava malim igračima da pobede velike kompanije. Startap ekosistem uporedio je sa vožnjom glisera u poređenju sa velikim korporacijama koje liče na tankere – dok korporacije mogu samo minimalno da promene svoju putanju, startapi neprestano testiraju nove pravce kako bi pronašli optimalno rešenje.
Preduzetnički put Odorovića počeo je u Beogradu, nastavio se kroz studije u Švajcarskoj i rad u velikim korporacijama, poput Simensa. Kako ističe, nije sebe video u velikim sistemima na duže staze, jer mu takav sistem ne odgovara – u velikim kompanijama procesi su tromi, a želeo je da pravi nešto novo na šta može da utiče i oblikuje perspektivu.
Govoreći o izazovima pokretanja banke, Odorović je ukazao na neizvesnost i poteškoće da se obezbedi početni kapital. Pravljenje digitalne banke, po njegovim rečima, izuzetno je intenzivan i složen proces, jer su odmah na početku morali da prikupe dva miliona evra, što je izazivalo sumnju kod investitora. Dodaje da se dešavalo da jedan mejl promeni sudbinu firme od potencijalnog gubitnika do pobednika.
"Često se desi, bar jednom nedeljno, da se ujutru probudim i da pogledam neki mejl, da saznam za neki problem koji ako ne rešimo do podneva firma više ne postoji. To se u tom trenutku stvarno tako čini, a onda se ispostavi da postoji rešenje, ima jako puno varijabli i ne možemo nikako da ih kontrolišemo. Važno je da sve što radimo bude dovoljno agilno da možemo da se prilagođavamo tom putu", objašnjava ovaj preduzetnik.
Kao ključne veštine ističe prilagođavanje, timski duh, učenje i prenošenje znanja. U svetu u kojem se varijable neprestano menjaju, najvažnija veština je sposobnost da se nosimo sa neizvesnošću, jer ne pobeđuju najpametniji, već oni koji su najspremniji. Navodi primer vrhunskog startapa Uber koji je imao 225 pičova, od toga 224 neuspešna, ali je na kraju itekako uspeo.
Danas, kroz Relio, Odorović kreira inovativna rešenja u tradicionalno rigidnoj industriji švajcarskog bankarstva, razvijajući specifične ponude za poslovne klijente. U fintech sektoru, u Reliju, fokus je na kompajansu i rešenjima u borbi protiv pranja novca.
"Borba protiv pranja novca biće veliki trend i onaj koji je uspeo da taj problem stvarno suštinski reši osvojiće svet finansija i to je ono na čemu radimo. Čime ću se baviti za pet ili deset godina stvarno ne znam, ali verujem da će i dalje biti povezano sa preduzetništvom i pravljenjem nečeg od nule. U tome baš, baš uživam", poručio je Odorović.
Marko Čadež, autor emisije, ukazao je kroz razgovor na veliku podršku razvoju srpske startap zajednice koja, kada se pogledaju brojke, zaista doživljava bum. Istakao je važnost saradnje sa inovatorima i drugim partnerima i stalno usavršavanje i sticanje znanja sa ciljem razvoja dobrih biznisa.
Celu emisiju možete pogledati na: https://youtu.be/rsbkpYNQZGM?si=o6Ya5SBHMKKZb0--
(Ubrzanje.rs)
Video: "Ako ne vodimo računa, ovakav scenario može da se desi čak i brže": O mračnom predviđanju Nobelovca
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.