• 0

Vreme čitanja: oko 3 min.

Biznis anđeli investiraju u srpski startap: Vinaver Medical razvija softver za lečenje raka

Vreme čitanja: oko 3 min.

  • 0
Veb Samit Lisabon Startap Web Summit Lisbon Startup Foto: Tanjug/Marko Đoković
  • Kombinuju znanja iz fizike, inženjerstva i veštačke inteligencije

  • Mreža poslovnih anđela Inicijative ''Digitalna Srbija'' okuplja više od 50 uspešnih preduzetnika i lidera iz različitih oblasti

  • Od osnivanja su uložili 1,3 miliona evra u 13 domaćih startapa

Mreža poslovnih anđela Inicijative "Digitalna Srbija'' investirala je u ''Vinaver Medical'' - domaći startap koji razvija softverska rešenja za unapređenje medicinske dijagnostike i planiranja terapije u onkologiji korišćenjem veštačke inteligencije i spektralne CT tehnologije, saopšteno je danas iz te inicijative.

"Osnivački tim Vinaver Medical-a kombinuje znanja iz fizike, inženjerstva i veštačke inteligencije kako bi iskoristio pun potencijal kliničke CT dijagnostike, a njihov zaštićeni softver, koji može da se integriše na postojeće sisteme bez obzira na proizvođača, pokazao se kao moćan alat za karakterizaciju tkiva u oblasti srčane i abdominalne dijagnostike, sa najvećim uticajem u oblasti čestične radioterapije", dodaje se.

Kod planiranja najsavremenijih oblika radioterapije, izuzetno je važno precizno poznavanje gustine i sastava tkiva kroz koje zračenje prolazi pre nego što stigne do tumora, a kako je navedeno u saopštenju, softver Vinaver Medical izdvaja upravo te informacije iz CT snimka sa visokim nivoom tačnosti, čime omogućava bolje planiranje i sigurniju isporuku terapije.

"Investicija koju smo dobili od DSI poslovnih anđela potvrda je da postoji prostor za razvoj visokotehnoloških rešenja iz Srbije sa primenom u globalnoj medicini. Sredstva ćemo usmeriti na podršku za patentnu zaštitu, implementaciju ISO standarda i proces dobijanja FDA 510(k) sertifikata. Pored finansijske, izuzetno cenimo mentorsku i stratešku podršku koju dobijamo od anđela, i verujemo da ćemo uz njihovo iskustvo i kontakte ubrzati izlazak našeg proizvoda na nova tržišta", izjavio je osnivač i direktor Vinaver Medical Stevan Vrbaški.

Rešenje Vinaver Medical unapređuje rad svih aktera u zdravstvenom sistemu - od kliničara, preko bolničke administracije do osiguravača - a najveću korist donosi pacijentima obolelim od raka, a omogućavanjem preciznijeg i personalizovanog planiranja terapije, softver doprinosi suštinskom cilju savremene radioterapije - izlečenju raka sa minimalnim ili bez neželjenih efekata.

Njihov proizvod već se testira u saradnji sa klinikama u regionu kao i na tržištima SAD i EU, a aktivno su prisutni i u domaćem zdravstvenom sistemu, čime direktno doprinose kvalitetu lečenja pacijenata u Srbiji, navedeno je u saopštenju.

''Vinaver Medical je sjajan primer startapa koji kombinuje naučno znanje, tržišni potencijal i snažan tim. Njihov pristup rešava konkretne probleme u savremenoj medicini i verujemo da imaju potencijal za globalni uspeh", izjavila je članica Izvršnog odbora i direktor za upravljanje operativnim poslovima (COO) banke Intesa i članica mreže poslovnih anđela Inicijative ''Digitalna Srbija'' Zorana Branković.

Kontinuitet u investiranju DSI mreže poslovnih anđela ukazuje na konstantno interesovanje uspešnih poslovnih ljudi u Srbiji za ulaganje u ranu fazu razvoja startapa, u različitim sektorima, a pristup kapitalu, znanju i mreži koju nude poslovni anđeli predstavlja značajnu podršku domaćim timovima u daljoj validaciji i razvoju proizvoda, kao i u pripremi za naredne faze rasta i izlazak na međunarodna tržišta.

Mreža poslovnih anđela Inicijative ''Digitalna Srbija'' okuplja više od 50 uspešnih preduzetnika i lidera iz različitih oblasti.

Od osnivanja do danas, mreža je uložila 1,3 miliona evra u 13 domaćih startapa pružajući im pametni kapital – finansijsku, mentorsku i stratešku podršku u ranoj fazi razvoja.

(Ubrzanje.rs/Tanjug)

Video: Koliko jednu kompaniju košta da se digitalno transformiše: Koji deo te investicije pokriva država?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari