Vreme čitanja: oko 2 min.
Poslednji pokušaj američkog lidera da sačuva kinesko tržište: Proizvođač čipova umanjuje moć glavnog proizvoda
Vreme čitanja: oko 2 min.

-
Modifikovani čipvodi očekuju se u julu
-
H20 je blokiran nakon što su američki zvaničnici prošlog meseca obavestili kompaniju da proizvod zahteva izvoznu licencu
-
Envidija je formulisala nove tehničke kriterijume koji će voditi razvoj modifikovanih dizajna čipova
Envidija (Nvidia) planira da u naredna dva meseca izda slabiju verziju svog H20 čipa za veštačku inteligenciju za Kinu, nakon što su SAD uvele izvozne restrikcije na originalni model, izvestila je agencija Rojters pozivajući se na tri izvora upoznata s ovom temom. Naime, američki lider u proizvodnji čipova obavestio je glavne kineske kupce, uključujući vodeće pružaoce usluga računarstva u oblaku, da planira izdavanje modifikovanog H20 čipa u julu, rekla su dva izvora.
Oslabljeni H20 predstavlja poslednji pokušaj Envidije da zadrži prisustvo na jednom od svojih najvažnijih tržišta uprkos širenju američkih napora da ograniče pristup Kini naprednoj tehnologiji poluprovodnika. H20, koji je bio najmoćniji AI čip Envidije odobren za kinesko tržište, zapravo je blokiran nakon što su američki zvaničnici prošlog meseca obavestili kompaniju da proizvod zahteva izvoznu licencu.
Envidija je formulisala nove tehničke kriterijume koji će voditi razvoj modifikovanih dizajna čipova. Ove specifikacije će rezultirati značajnim smanjenjima u odnosu na originalni H20, uključujući značajno smanjenje kapaciteta memorije, rekao je jedan od izvora. Drugi izvor je naveo da bi krajnji kupci potencijalno mogli modifikovati konfiguraciju modula kako bi prilagodili performanse čipa. Envidija je odbila da komentariše. Američko Ministarstvo trgovine nije odmah odgovorilo na zahtev za komentar, prenosi Rojters.
Kina je u fiskalnoj godini koja je završena 26. januara ostvarila prihod od 17 milijardi dolara, što čini 13 odsto ukupne prodaje Envidije. Ističući strateški značaj zemlje, izvršni direktor Envidije Džensen Huang posetio je Peking prošlog meseca, samo nekoliko dana nakon što su američki zvaničnici najavili nove zahteve za izvoznu licencu za H20 čip. Tokom sastanaka sa kineskim zvaničnicima, Huang je naglasio značaj Kine kao ključnog tržišta za kompaniju. Sjedinjene Američke Države ograničile su izvoz najsavremenijih Envidijinih čipova u Kinu od 2022. godine, pozivajući se na zabrinutost zbog njihove potencijalne vojne upotrebe. H20 je predstavljen nakon što su SAD pooštrile izvozna ograničenja u oktobru 2023. godine.
Kineski tehnološki divovi, uključujući Tencent, Alibabu i Bajtdens (ByteDance), matičnu kompaniju TikToka, povećali su narudžbine H20 čipova zbog rastuće potražnje za ekonomičnim AI modelima početkom godine. Prema izveštaju Rojtersa od prošlog meseca, Envidija je od januara akumulirala narudžbine za H20 u vrednosti od 18 milijardi dolara.
Inače, Tramp planira da ukine Bajdenove propise o izvozu čipova, čime će pojednostaviti i na neki način olakšati izvoz američkim kompanijama, ali zasad se to ne odnosi na stroga ograničenja izvoza u Kinu. Naime, u nastojanju da se zaustavi kineski tehnološki razvoj i podstakne domaća AI industrija, SAD su posegle za strogim pravilima izvoza čipova u Kinu.
Zasad je jedini efekat jačanje kineske proizvodnje čipova, u čemu prednjači Huavej (Huawei). Da li će Vašington promeniti strategiju, tek će se videti, kao i to kako će se čipovi koristiti kao adut u trgovinskom ratu koji se zahuktava. Razgovori i svojevrsna deeskalacija carinskog rata trebalo bi da počnu sutra (10. maja) u Ženevi, kada je najavljen sastanak obe delegacije.
(Ubrzanje.rs/Poslovni.hr)
Video: Startap procenjen na 200 miliona zapošljava u Srbiji: Investitori ih odbijali, sad idu ka 9 nula
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.