Vreme čitanja: oko 2 min.

Pogledajte kako armija robota pomera istorijski kompleks u Šangaju: Kinezi ispod grade podzemnu trospratnicu

Vreme čitanja: oko 2 min.

Šangaj tradicionalna Shikumen buildings Foto-ilustracija: Paolo Picciotto/REDA&CO/Universal Images Group / Universal images group / Profimedia
  • Pomeraju kompleks od 7.500 tona

  • Na delu je više od 400 robota

  • Specijalni roboti imaju sklopive ruke i mogu da rade u prostorima uskim do 1,2 metra

Kompleks zgrada od 7.382 tona i površine 4.030 kvadratnih metara u Šangaju u Kini pomera se oko 10 metara dnevno uz pomoć armije malih robota.

Kompleks, koji se sastoji od tradicionalnih zgrada u "šikumen" stilu, pomera se kako bi se omogućila izgradnja trospratne podzemne strukture.

Ovo će uključivati razvoj novih kulturnih i komercijalnih zona od 53.000 kvadratnih metara, parking sa više 100 mesta i transportni centar koji povezuje linije podzemne železnice u gradu.

Kompleks Huajanli izgrađen je između 1920. i 1930. godine i deo je oblasti Žangjuan, koja je sama stara preko 140 godina, karakteriše ga arhitektura koja kombinuje zapadne i kineske elemente, piše RTS, pozivajući se na International Services Shanghai.

Armija od 432 hodajuća robota

"Projekat je privukao pažnju ne samo zbog gustog rasporeda istorijskih struktura, uključujući veliku salu Žangjuana, zgradu iz 1928. godine u kojoj se nekada četrdesetih godina 20. veka nalazila večernja škola za patriotsko obrazovanje, ostavljajući malo prostora za renoviranje ili podzemni razvoj", objašnjava se u saopštenju lokalne vlasti u Šangaju.

Potez je privremen i kompleks će biti vraćen na svoju prvobitnu lokaciju kada se završe podzemni građevinski radovi.

Prema zvaničnoj vladinoj stranici Šangaja, neverovatni građevinski poduhvat se izvodi pomoću 432 mala hodajuća robota. Ovi roboti mogu nežno podići strukturu, a zatim se veoma sporim pokretima kretati i tako pomerati građevinu.

Naglašen kao najveći kineski projekat preseljenja te vrste u pogledu veličine, težine i složenosti, zadatak je zahtevao novo rešenje zbog uskog rasporeda Žangjuana. Područje je prošarano uskim uličicama i gusto zbijenim starim zgradama, što tradicionalne građevinske alate čini neupotrebljivim.

Rešavajući ove izazove, projekat je koristio robote za bušenje za radove na temeljima, koji mogu da se kreću kroz uske hodnike i vrata. Takođe su korišćeni specijalni roboti za zemljane radove sa sklopivim rukama, koji mogu da rade u prostorima uskim do 1,2 metra.

Veštačka inteligencija je pomogla u kreiranju 3D modela lokacije

Prema izveštajima, treniranje veštačke inteligencije je pomoglo mašinama da razlikuju glinene i čvrste prepreke.

Ovi modeli su omogućili inženjerima da identifikuju rizike od sudara, planiraju precizne rute kretanja i projektuju zakrivljene putanje transporta zemljišta. Takođe je instaliran sistem transportnih traka za efikasno uklanjanje zemljišta, slično fabričkoj liniji, smanjujući poremećaje.

Kada se podzemna izgradnja završi, kompleks Huajanli će biti vraćen na svoju prvobitnu lokaciju.

(Ubrzanje.rs/RTS)

Video: Gobran u zvaničnoj poseti Srbiji: Poziv domaćim kompanijama da se otvore za novo tržište

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari