Tramp potpisao izvršnu naredbu o TikToku: Kompanija ima 75 dana da odabere jedan od 2 (nepovoljna) scenarija
Ovim potpisivanjem, kineska kompanija dobila je još dva i po meseca do primene zakona
-
Vrhovni sud je potvrdio zakon, kojeg je Kongres izglasao još u aprilu prošle godine
-
Tokom ovog perioda Ministarstvo pravde neće sprovoditi zakon
-
Čini se da obe strane pokazuju dobru volju da se pronađe kompromisno rešenje
Predsednik SAD Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu u ponedeljak kojom se TikToku daje još 75 dana, za koje vreme Sjedinjene Američke Države neće sprovoditi zakon koji primorava kompaniju da je proda.
Zakon, kojeg je prethodni predsednik SAD Džo Bajden potpisao u aprilu, nalaže kineskom vlasniku Bajtdensu da proda većinsko vlasništvo nad platformom, kako bi nastavio da radi u SAD. Ali je bivši predsednik rekao da će rešavanje tog pitanja, nakon potvrđivanja zakona, što je Vrhovni sud učinio u nedelju, prepustiti administraciji novoizabranog predsednika Trampa.
"Tokom ovog perioda, Ministarstvo pravde neće preduzeti nikakve radnje da sprovede Zakon ili nametne bilo kakve kazne bilo kom entitetu za bilo kakvo nepoštovanje Zakona, uključujući distribuciju, održavanje ili ažuriranje (ili omogućavanje distribucije, održavanja ili ažuriranja) bilo koje aplikacije kontrolisane stranim protivnikom kako je definisano u Zakonu", stoji u naredbi Trampa.
Vrhovni sud potvrdio je taj zakon u nedelju, a TikTok je dobrovoljno prekinuo uslugu za korisnike u SAD već u subotu veče.
Dan kasnije Tramp je rekao da bi voleo da aplikacija nastavi sa radom, a usluga je ponovo omogućena za građane Amerike.
Epl i Gugl u čijim se prodavnicama dosad nalazila aplikacija TikTok nisu odjednom dogovorili na zahtev za komentar, piše NBC. Uprkos naredbi koja tvrdi da ni oni neće snositi posledice, u njihovim prodavnicama aplikacija TikToka sada nema, stoji u današnjem izveštaju medija iz Floride, objavljenom sat vremena iza ponoći.
TikTok i dalje mora ili da pronađe američku kompaniju koja će preuzeti 80 odsto udela ili će biti zabranjen po zakonu.
Tramp je na društvenoj mreži Truth Social rekao da želi da pronađe dogovor za TikTok koji uključuje podelu vlasništva 50-50 između Bajtdensa i Sjedinjenih Država, iako je nejasno da li je Tramp mislio na američku kompaniju i da li će taj dogovor preživeti izazove na sudu.
Neki investitori i kompanije su rekli da su zainteresovani za kupovinu neophodnog udela u TikToku kako bi platforma ostala aktivna u Sjedinjenim Državama, ali Kina nije dala nikakve naznake da će biti otvoren za prodaju — barem do nedavno.
U ponedeljak je Mao Ning, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova, pokazao spremnost da dozvoli Bajtdensu da proda barem deo kompanije, umesto da zemlja zabrani takav dogovor.
"Što se tiče poslovanja i akvizicija, čvrsto verujemo da o tome treba odlučivati po tržišnim principima i prepustiti to diskreciji kompanija. Ako su kineske kompanije umešane, trebalo bi da se pridržavaju kineskih zakona i propisa", rekao je Mao.
(Ubrzanje.rs/NBC)