Bivša šefica Fejsbuka pred Senatom: Optužuje kompaniju za izdaju "američkih vrednosti" i saradnju s Kinom

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: WIN MCNAMEE / Getty images / Profimedia
  • Nekadašnja šefica Fesjbuka nedavno je objavila knjigu, koja se trenutno nalazi na drugom mestu liste bestselera

  • Spor se odvija u atmosferi vrlo nategnutih odnosa Kine i SAD, koji se bore za ekonomsku dominaciju i tehnološku prevlast

  • Meta opovrgnula optužbe

Nekadašnja šefica Fejsbuka za javnu politiku Sara Vin-Vilijams svedočila je pred američkim Senatom u vezi sa saradnjom kompanije sa Kinom.

Prema njenoj izjavi Meta je sarađivala direktno sa kineskom komunističkom partijom na "potkopavanju nacionalne bezbednosti SAD i izdaji američkih vrednosti", rekla je ona.

Navodi da je Fejsbuk izradio posebne alate za cenzuru po meri Komunističke partije Kine, koji su davali "glavnom uredniku" široka ovlašćenja u moderaciji sadržaja – do te mere da je mogao potpuno da isključi uslugu u određenim regionima Kine ili na određene datume, poput godišnjice masakra na Trgu Tjenanmen.

Meta je opovrgla optužbe.

"Svedočenje Sare Vin-Vilijams nema veze sa stvarnošću i puno je laži", rekao je portparol Mete u izjavi za TekKranč.

"Dok je sam Mark Zakerberg bio otvoren o našem interesovanju da ponudimo usluge u Kini, a detalji su bili naširoko komunicirani počevši od pre više od jedne decenije, činjenica je da mi danas ne upravljamo našim uslugama u Kini."

Ovo svedočenje je bilo vrlo očekivano, piše američki medij. U martu je objavila knjigu o svom radnom iskustvu u u Fejsbuku, pod nazivom "Ljudi bez obzira: Upozoravajuća priča o moći, pohlepi i izgubljenom idealizmu (Careless People: A Cautionary Tale of Power, Greed, and Lost Idealism)".

Dan nakon što je knjiga objavljena, Meta je dobila privremenu odluku arbitra kojom je utvrđeno da je bivša šeficaa Fejsbuka prekršila klauzulu o neomalovažavanju koju je potpisala prilikom napuštanja kompanije. Međutim, čini se da je Metina želja da ograniči domet knjige imala suprotan efekat — sada je knjiga na drugom mestu liste bestselera The New York Times u kategoriji publicistike.

Iz kompanije su rekli za TekKranč da naredba arbitra ne zabranjuje da bivša šefica svedoči pred Kongresom i da kompanija neće da se meša u njena zakonska prava. Ali su iz kompanije takođe rekli da nije tajna da posluju u Kini.

Pred kraj mandata Vin-Vilijams 2017. godine, Fejsbuk je u Kini pokrenuo aplikaciju za deljenje fotografija pod nazivom Colorful Balloons, kao i aplikaciju Moments. Meta ističe da je o tome već ranije izveštavano i da u izveštajima državnim organima navodi kako ostvaruje prihod od oglašavanja iz Kine, iako su njene usluge poput Fejsbuka i Instagrama tamo zabranjene.

Prema Metinom sopstvenom izveštaju, kompanija je ostvarila prihod od 18,3 milijarde dolara u 2024. godini, što je porast u odnosu na 13,69 milijardi dolara u 2023. i 7,4 milijarde dolara u 2022. godini.

Dostavila dokumenta Senatu

Ipak Vin-Vilijams tvrdi da su veze Mete sa kineskom vladom dublje.

Predstavila je dokument pred Kongresom, a senator Džoš Holi predstavio je skraćenu verziju ovih dokumenata na saslušanju.

U jednom imejlu, čini se da su rukovodioci u Fejsbuku diskutovali o davanju pristupa Komunističkoj partiji Kine i Hong Kongu.

"Čini se da je Fejsbuk bio voljan da obezbedi kineskoj vladi pristup podacima korisnika iz Hong Konga u vreme kada su pro-demokratski demonstranti pretili da obore vladu", naveo je senator, a potom pitao Vin-Vilijams da li je to istina, što je bivša službenica Fejsbuka potvrdila.

"Ako deo alata za cenzuru koji su razvijali, postojali su brojači viralnosti, tako da su svakog puta kada bi neki sadržaj zabeležio više od 10.000 pregleda, to bi odmah pregledao glavni urednik", navela je.

"Ono što je bilo posebno iznenađujuće jeste da brojači viralnosti nisu samo instalirani, već aktivirani u Hong Kongu i na Tajvanu", dodala je.

Drugi senator je istakao da je izvršni direktor i osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg, ranije pod zakletvom negirao da je Fejsbuk izgradio te alate za ulazak na kinesko tržište.

Vin-Vilijams je dodala da ako je Meta delila podatke kineskih korisnika sa kineskom vladom, iz tehnološke perspektive, ona misli da bi bilo nemoguće izbeći deljenje podataka korisnika iz Amerike koji bi kontakitrali sa korisnicima iz Kine.

Takođe tvrdi da je Meta izveštavala Kinu o razvoju različitih tehnologija kao što su veštačka inteligencija i prepoznavanje lica.

"Najveći trik Marka Zakerberga je to što je nosio američku zastavu i sebe nazivao patriotom, dodajući da nije nudio usluge Kini, dok je poslednju deceniju proveo razvijajući posao od 18 milijardi dolara tamo", rekla je ona pred Senatom.

"I dalje se umotava u zastavu dok se čovečanstvo kreće ka novoj eri veštačke inteligencije", ocenila je.

(Ubrzanje.rs/TechCrunch)