Epl seli proizvodnju Ajfona iz Kine zbog Trampa
-
Od više od 60 miliona telefona koje Epl proda u SAD, danas se oko 80 odsto proizvodi u Kini
-
Epl namerava da u SAD prodaje samo telefone proizvedene u Indiji, od kraja 2026. godine
-
Proizvodnja u Indiji nešto je skuplja nego u Kini
Dosadašnji stil vladavine Donalda Trampa, obeležen haotičnim donošenjem odluka i stvara stalnu neizvesnost. Teško je, gotovo nemoguće predvideti kakvom bi odlukom mogao šokirati američku i svetsku javnost. Dovoljno je samo podsetiti se uvođenja carina koje su uzdrmale svetska tržišta, da bi ih kasnije delimično odložio ili povukao.
Na takve poteze posebno su osetljive američke tehnološke kompanije, među kojima i Epl (Apple), koji se zbog svoje zavisnosti od Kine našao u nezavidnoj situaciji. Nakon Trampove najave novih carina, Tim Kuk i njegov tim nisu čekali rasplet, već su odmah krenuli u akciju. Kako smo ranije pisali, Epl je na donošenje carina reagovao tako što je iz Indije u SAD poslao više teretnih aviona sa čak 600 tona ajfon (iPhone) uređaja, što odgovara isporuci oko 1,5 miliona uređaja, pokušavajući da preduhitri dodatne troškove.
Dugoročne promene
Ipak, ta vatrogasna mera bila je samo privremeno rešenje, te u kompaniji već pripremaju dugoročnu strategiju kako bi se zaštitili od takvih odluka koje mogu ugroziti njihovo poslovanje. Ključ njihovog plana ponovo se nalazi u Indiji. Iako je proizvodnja u toj zemlji nešto skuplja nego u Kini, Epl je hitno započeo pregovore sa glavnim proizvodnim partnerima, kompanijama Foxconn i Tata, o značajnom povećanju proizvodnje.
Trenutno te dve kompanije u Indiji imaju tri fabrike, a u planu je izgradnja još dve.
Već od kraja sledeće godine, Epl namerava da u SAD prodaje samo telefone proizvedene u Indiji. Proizvodnja ajfon uređaja u toj zemlji do kraja sledeće godine trebalo bi da se udvostruči na oko 80 miliona komada godišnje. Od više od 60 miliona telefona koje Epl proda u SAD, danas se oko 80 odsto proizvodi u Kini.
Nakon što je Tramp najavio velike carine, Epl je izgubio nekoliko stotina milijardi dolara tržišne vrednosti, a nakon što je najavio odlaganje carina (ali ne i za Kinu), cena akcije ponovo je skočila i sada je tržišna vrednost kompanije ponovo iznad 3 biliona dolara.
(Ubrzanje.rs/Zimo)