Premijer predložio zabranu društvenih mreža za mlađe od 16, pošli stopama Australije: "Reč je o zaštiti dece"

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Tanjug/AP
  • Tekst zakona sastavila je stranka desnog centra

  • Predlog zakona obavezuje platforme da preduzmu mere kako bi sprečile pristup mlađima od 16 godina

  • Predlog predviđa kazne i do milion evra za kompanije koje ne ispoštuju ovu obavezu

Premijer Novog Zelanda Kristofer Lakson predložio je zabranu pristupa društvenim mrežama za osobe mlađe od 16 godina, nekoliko meseci nakon što su slična ograničenja, među najstrožima u svetu, uvedena u Australiji.

Predlog zakona koji je predstavio premijer Novog Zelanda, a koji tek treba da razmotre partneri u vladajućoj koaliciji, obavezuje platforme da preduzmu mere kako bi sprečile pristup mlađima od 16 godina. Predlog predviđa kazne i do milion evra za kompanije koje ne ispoštuju ovu obavezu. Trenutno još nije poznato na koje bi se tačno platforme zakon odnosio.

Sličan zakon usvojen je u australijskom parlamentu u novembru, a Australija je vodeća zemlja kada je reč o regulaciji društvenih mreža u cilju zaštite dece. Velike kompanije koje upravljaju društvenim mrežama kritikovala su zakon, navodeći da bi mogao podstaći decu i mlade da pređu na alternativne, potencijalno opasnije platforme.

"Reč je o zaštiti dece"

"Vreme je da Novi Zeland prizna da društvene mreže, bez obzira na sve pozitivne strane koje nude, nisu uvek bezbedno mesto za našu omladinu", rekao je Lakson novinarima.

"Vreme je da se odgovornost prebaci na te platforme kako bi zaštitile ranjivu decu od štetnog sadržaja", dodao je.

Lakson nije precizirao kada će predlog zakona biti predstavljen parlamentu.

"Reč je o zaštiti naše dece. Reč je o tome da obezbedimo da društvene mreže preuzmu svoju ulogu i garantuju bezbednost naše dece", istakao je.

Tekst zakona sastavila je njegova politička stranka, Nacionalna stranka Novog Zelanda (desni centar), a da bi zakon bio usvojen, mora ga podržati još dve stranke iz vladajuće koalicije.

Kina od 2021. zabranjuje društvene mreže maloletnicima

"Kao majka četvoro dece, uverena sam da porodice i roditelji zaslužuju bolju podršku kada je u pitanju kontrola izloženosti njihove dece onlajn sadržajima", izjavila je poslanica Ketrin Ved, koja je napisala predlog zakona.

Korišćenje društvenih mreža među decom i mladima izazvalo je zabrinutost poslednjih godina, posebno zbog vremena provedenog pred ekranima i nedostatka moderacije na pojedinim platformama.

Primenu australijskog zakona koji zabranjuje društvene mreže mlađima od 16 godina, a koji bi trebalo da stupi na snagu do decembra, pažljivo će pratiti i druge države koje razmatraju slične mere, uključujući Novi Zeland i Španiju.

Kina od 2021. godine zabranjuje maloletnicima pristup društvenim mrežama i zahteva identifikaciju putem ličnih dokumenata. Deca mlađa od 14 godina ne mogu provoditi više od 40 minuta dnevno na Douyinu, kineskoj verziji TikToka, a vreme provedeno u onlajn igrama strogo je ograničeno.

(Ubrzanje.rs/Biznis.ba)