Izvoz telefona iz Kine u SAD na najnižem nivou od 2011. godine: Kome najviše štete Trampove carine?

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Tanjug/AP
  • Trampova carinska politika remeti lance snabdevanja tehnologijom

  • Dogovoreno smanjenje carina na 90 dana, od 14. maja

  • Uprkos privremenom sporazumu, neslaganja između SAD i Kine traju

Vrednost izvoza pametnih telefona iz Kine u Sjedinjene Američke Države, uključujući telefone firme Epl (Apple), pala je u aprilu na najniži nivo od 2011. godine, pokazuju aktuelni podaci Generalne uprave carina Kine.

Kako se navodi, vrednosti isporuka pametnih telefona iz Kine u SAD je prošlog meseca pala za 72 odsto na manje od 700 miliona dolara, što ukazuje na to da Trampova carinska politika remeti lance snabdevanja tehnologijom, prenosi Blumberg.

Sjedinjene Američke Države i Kina su se u nedavno u Ženevi dogovorile da međusobno smanje trgovinske carine na 90 dana počev od 14. maja.

Vašington je snizio carine na većinu kineske robe na 30 odsto, dok je Peking smanjio tarife na američku robu na 10 odsto.

Ranije su američke carine na kineske proizvode iznosile 145 odsto, dok su kineske carine na američke proizvode iznosile 125 odsto.

Neslaganja između dve zemlje, uprkos privremenom sporazumu, nadalje postoje.

Peking je optužio Vašington da podriva nedavne razgovore u Ženevi nakon što je Ministarstvo trgovine SAD saopštilo da će se upotreba čipova veštačke inteligencije kineskog Huaveja "bilo gde u svetu" smatrati kršenjem kontrole izvoza.

Vrednost trgovinske razmene Sjedinjenih Američkih Država i Kine je prošle godine dostigla 690 milijardi dolara, a investitori sada smatraju da će ona pasti u 2025, što će rezultirati višim cenama za potrošače.

Sjedinjene Američke Države su u prošloj godini najviše uvozile iz Kine pametne telefone, laptop računare i litijum-jonske baterije.

(Ubrzanje.rs/Tanjug)