U Srbiji na pomolu predlog zakona o veštačkoj inteligenciji: Ministarka poručila sledeće

Vreme čitanja: oko 3 min.

Može li se veštačka inteligencija "ograničiti"?

Foto: Mateja Beljan
  • Begović ističe da se veštačka inteligencija brzo razvija, te da u Srbiji postoje Etičke smernice za razvoj

  • Donete su u cilju razvijanja tehnologije na bezbedan način

  • Beograd će početkom devembra biti domaćin velike konferencije posvećene Globalnom partnerstvu

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović izjavila je danas da se veštačka inteligencija veoma brzo razvija i da je važno da Srbija ima dobar zakonski okvir iz te oblasti.

Begović je navela da je doneta nova Strategija razvoja veštačke inteligencije 2024-2030, kao i da Srbija ima Etičke smernice za razvoj, primenu i upotrebu veštačke inteligencije koje su, kako kaže, donete kako bi naučnici i privatni sektor razvijali tehnologiju koja je bezbedna i ne može da ugrozi.

''Sada se dogovoramo o zahtevu za pisanje zakona o veštačkoj inteligenciji jer se jako brzo razvija ta tehnologija, a neki delovi te tehnologije mogu da izmaknu kontroli i zato je bitno da imamo dobar zakonski okvir'', rekla je Begović za Tanjug.

Dodala je da će se efekti primene veštačke inteligencije tek osetiti, pre svega u medicini i kvalitetnijoj i bržoj dijagnostici, ali i u farmaceutskoj industriji, energetici, poljoprivredi.

Begović je podsetila da će Beograd 3. i 4.decembra biti domaćin ministarskog zasedanja i velike konferencije posvećene Globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju na kojoj će, kako kaže, biti razmatrani izazovi i potencijali veštačke inteligencije iz ugla nauke, politike i ekonomije.

''Mi smo ove godine kopredsedavajući, a sledeće godine ćemo predsedavati Globalnim partnerstvom, tako da je veliki broj zemalja koje žele da se okupe i vrlo je bitno da na globalnom nivou regulišemo ove tehnologije'', rekla je Begović.

Govoreći o budućoj izložbi Ekspo 2027 istakla je da će Srbija imati šta da prikaže u vidu različitih događaja i inovacija koje se razvijaju u Srbiji, kao i da očekuje da će taj događaj privući i druge da premijerno prikažu svoje inovacije u Beogradu.

Dodala je da se očekuje da će izložbu posetiti između tri i četiri miliona ljudi, ističući da će ta manifestacija biti pokretač i za domaći turizam.

''Prikazaćemo Srbiju u najboljem svetlu, a imamo itekako šta da prikažemo - prirodu, gradove, istoriju, arheologiju, kulturu, nasleđe, dobru hranu, ljude koji su zaista uvek radi da ugoste nekoga'', rekla je Begović.

Na pitanje dokle se stiglo sa projektom Bio4 kampus, ministarka je rekla da se ušlo u pripremne radove i da se očekuje da će u narednih mesec dana biti raspisan poziv za javnu nabavku za izgradnju prvih zgrada u okviru tog kampusa.

Kako je rekla, plan je da do 2027. godine najveći deo kampusa bude završen.

''Imamo sedam fakulteta, devet naučnih instituta, gradiće se zgrada za privatni sektor koji treba da otvori svoje istraživačko-razvojne centre. To će biti ogroman naučno-tehnološki park sa 4.500 studenta, više od 1.000 doktora nauka, 300 novih laboratorija. To će zuaista biti veliki pokretač za razvoj inovacija, a nauka je postala jako bitna za ekonomiju'', rekla je Begović.

Ministarka je istakla da se nastavlja i sa ulaganjem u inovacije i naučno-tehnološke parkove za razvoj startap kompanija navodeći da se gradi novi industrijsko-tehnološki park u Kruševcu, kao i da se šire naučno-tehnološki parkovi u Nišu i Čačku.

''Imamo više od 400 startap kompanija, više od 4.500 mladih koji rade u tim parkovima koji se u suštini, kroz poreze koje plaćaju i kroz izvoz njihovih proizvoda, isplate za dve do tri godine. To su zaista isplative investicije za državu, a da ne govorimo o tome da mladi ostaju u Srbiji'', rekla je Begović.

(Ubrzanje.rs/Tanjug)