AI protiv prirodnih katastrofa: Novi alati predviđaju štetu, upozoravaju na opasnost i pomažu pri evakuaciji
Zemljotresi u Nevadi i Kaliforniji podsećaju koliko je priroda nepredvidiva i podsećaju da se ljudsi moraju spremiti unapred
-
Inovacije na polju prevencije ljudskih i materijalnih gubitaka u slučaju prirodne katastrofe uključuju AI alatke
-
AI može da proceni rizik po ljude i materijalno dobro, kao i najbolje rute za evakuaciju
-
Za dobro funkcionisanje AI alata potreban je konstantan priliv proverenih podataka i dobro kodiranje
Delovi severne Kalifornije iskusili su pomeranje zemlje u ponedeljak usled zemljotresa jačine 5,8 stepeni po Rihterovoj skali koji je potekao iz Nevade, kako prenose mediji. To je usledilo nakon niza naknadnih udara od zemljotresa jačine 7,0 stepeni u četvrtak, čiji je epicentar bio u okrugu Humboldt — oko 400 kilometara severno od San Franciska — a koji je takođe izazvao upozorenje na cunami, koje je ubrzo otkazano.
Srećom, niko nije povređen ni u jednom od ovih događaja, a šteta je bila minimalna. Međutim, oba zemljotresa podsećaju na to koliko Majka Priroda može biti nepredvidiva i na potrebu da budemo spremni unapred. Neočekivana pomoć u pripremama za prirodne katastrofe je veštačka inteligencija.
Uprkos nekim poznatim rizicima povezanim sa veštačkom inteligencijom, kao što su dipfejk (deepfake) i kršenje autorskih prava, veštačka inteligencija je zapravo odlična za planiranje i pripreme za situacije "najgoreg scenarija", posebno kada se uzme u obzir da je AI dizajnirana da procesuira velike količine podataka i pronađe obrazce koji mogu da promaknu ljudima.
Takođe, analiziranjem podataka kao što su očitavanja senzora u stvarnom vremenu, istorijski podaci o vremenskim prilikama, podaci o građevinskom inženjeringu i satelitske slike, AI modeli mogu bolje predvideti gde i kada bi krizna situacija mogla da nastane.
Ove prediktivne sposobnosti omogućavaju zajednicama, preduzećima i hitnim službama da fokusiraju svoje resurse, pokrenu specifične zaštitne mere i razviju bolje planove evakuacije mnogo unapred pre nego što dođe do događaja.
Osim prognoze, veštačka inteligencija omogućava detaljnije donošenje odluka tokom krize: algoritmi mašinskog učenja mogu precizno odrediti sigurne rute za spasavanje, proceniti potencijalnu štetu na infrastrukturi i prioritetno odabrati najbolje lokacije za distribuciju pitke vode, hrane i medicinskih potrepština tamo gde su najpotrebniji.
Kako AI može zaštititi imovinu pre katastrofe?
Jedan od alata zove se Zesty.ai, koji koristi napredne algoritme mašinskog učenja da proceni i modelira rizik na nivou imovine zbog katastrofalnih klimatskih događaja, od požara do uragana. Integracijom satelitskih snimaka, podataka o zgradama i geospacijalnih podataka, Zesty.ai pruža precizne uvide u ranjivosti domova i komercijalnih objekata.
Ovi uvidi omogućavaju vlasnicima nekretnine i osiguravajućim društvima da preduzmu preventivne mere, poput učvršćivanja objekata protiv oluja, prilagođavanja pokrića osiguranja kako bi bolje odražavalo rizik, ili premeštanja ljudi, kao i visokovrednih imovina unapred.
Planiranje katastrofa uz pomoć AI pokreće bolji odgovor na iste
Džastin Sner, osnivač Preppr.ai, ima više od 20 godina iskustva u vojsci, vladi, javnom zdravlju i sektoru upravljanja vanrednim situacijama. On kaže da je stvorio svoju platformu zbog neispunjenih potreba koje je primetio među nedovoljno finansiranim opštinama i agencijama odgovornim za vanredne odgovore.
"Naša primarna ciljana grupa uključuje vlade, preduzeća i organizacije sa obavezom, bilo moralnom, fiducijarnom ili zakonskom, da se pripreme za katastrofe. Ove grupe obezbeđuju sigurnost i kontinuitet, od lokalnih vlasti do škola i bolnica", napisao je.
"Dok je fokus na profesionalnim korisnicima, Preppr ima primenu i u drugim sektorima. Na primer, osiguravači mogu koristiti platformu za usavršavanje modelovanja rizika, a platforme kao što je Zillow mogu integrisati procene opasnosti. Kako naša usluga evoluira, može takođe pomoći pojedincima i porodicama direktno, sa jasnim procenama rizika i praktičnim alatima za planiranje", objasnio je.
Sner je dodao da AI pojednostavljuje planiranje u slučaju katastrofa jer u nekoliko minuta izgrađuje prilagođene vežbe za katastrofe koristeći inteligenciju otvorenog koda, mapiranje prirodnog jezika, modele zasnovane na podacima i realistične scenarije. Sve to radi kroz niz vođenih pitanja na kontrolnoj tabli poput one ispod.
Kada je plan završen, može se sačuvati na klaudu i preuzeti u štampanom formatu
Jedinstveni aspekt ovog projekta je nezavisno istraživanje koje finansira NYC Pandemic Response Institute o funkcionalnosti "inteligencije rojova" Preppr-a. Ova funkcija "inteligencije rojova" poboljšava inkluziju i saradnju pomažući korisnicima da dele uvide i strategije kroz zajednice putem konverzacijskog AI i sistema podrške AI agenata u stvarnom vremenu.
Kao deo ovog istraživačkog projekta, 10 jurisdikcija će dobiti pristup alatu, a njegova funkcija "roj" biće nezavisno evaluirana od strane Rachael Piltch-Loeb, Ph.D. sa CUNY Graduate School of Public Health and Health Policy.
"Misija Preppr-a je da pripremu učini dostupnom svima — jednoj zajednici, organizaciji i porodici u isto vreme, stvarajući konektovani ekosistem u kojem svi uče, pripremaju se i rastu zajedno", zaključio je Sner.
Sa ispravnim podacima AI može da pomogne ispravnu navigaciju kroz katastrofe
Još jedan AI zasnovan resurs je DisasterAWARE, koji se specijalizuje za inteligenciju podataka o riziku. Ova organizacija je posebno usmerena na pomaganje vladinim agencijama i menadžerima za vanredne situacije da vizualizuju, razumeju i ublaže rizike od opasnosti.
Jedan od jedinstvenih aspekata DisasterAWARE-a je što, kada je povezan sa sistemom klijenta, njegov AI predviđa kako prirodne, tako i ljudske pretnje za ljude, imovinu ili zgrade organizacije na osnovu geografije — omogućavajući momentalne preventivne akcije.
Njegov AI je obučen na decenijama vlasničkih podataka i istoriji upozoravanja na opasnosti. Kompanija tvrdi da je to jedno od najnaprednijih rešenja za inteligenciju o riziku i uticaju dostupnih za preduzeća.
AI ne može da pripremi za sve, ali je bolja od ničega
Iako ovi pametni alati možda ne zadovoljavaju svaku potrebu, to nije njihov krajnji cilj. Krajnji cilj bilo koje pripremne prakse je da odgovorna osoba razmišlja o situaciji i planira unapred.
AI alatka je dobra koliko su dobri podaci, kodiranje, obuka, podešavanje i korisnik. Međutim, za informisane korisnike, AI može pomoći u mapiranju svake faze upravljanja katastrofama, od ranih procena rizika i planiranja otpornosti do neposrednih posledica događaja.
Ako to na kraju znači spašavanje života, smanjenje troškova i čini napore za oporavak strateškim, zasnovanim na podacima i pravednijim, onda je razumljivo da AI treba biti deo svih planova za katastrofe.
(Ubrzanje.rs/Forbs)