Robot izveo prvu vantelesnu oplodnju: U jednom će uvek biti bolji od lekara
-
"Deo kolača" odnosi se na smanjenje troškova rada klinike, kada se ovaj postupak usavrši i standardizuje
-
Ističe se kako lekari mogu praviti greške usled umora i rasejanosti, što se jednom robotu ne može desiti
-
Ono što je ovaj postupak uopšte kandidovalo za izvođenje uz pomoć veštačke inteligencije, jeste to što je reč o automatizovanom procesu
Poseban slučaj medicinski potpomognute oplodnje pokazao je da uglavnom automatizovani proces intracitoplazmatske injekcije spermatozoida (ICSI) može dovesti do uspešnog porođaja, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u časopisu Fertility and Sterility Science.
ICSI, uobičajena metoda medicinski potpomognute oplodnje koja se posebno koristi u slučajevima muške neplodnosti, zahteva visoku veštinu i koncentraciju tokom izvođenja. Lekari ponekad postanu umorni i rasejani, kao i svi drugi u većini profesija, pa dolazi do grešaka koje mogu smanjiti šanse za oplodnju i rađanje, objašnjava za New Scientist Žak Koen iz američke laboratorije Conceivable Life Sciences u Njujorku.
Sve počinje pritiskom na dugme
Kako bi to ublažio, njegov tim napravio je uređaj sposoban da izvede 23 ključna ICSI koraka, daljinski upravljan putem lajvstrima jednostavnim pritiskom na dugme.
Pomoću veštačke inteligencije sistem na osnovu morfologije identifikuje najzdravije spermatozoide. Laser imobilizuje odabrane spermatozoide, pojednostavljujući njihovo ubrizgavanje u jajne ćelije. Za razliku od ranijih pokušaja delimične automatizacije, ovaj sistem je završio sve osnovne zadatke.
Naučnici su isprobali sistem na paru koji se suočavao sa problemima plodnosti, pri čemu je sperma muškog partnera imala slabu pokretljivost, a žena je koristila jajne ćelije donora. Pet od osam donorskih jajnih ćelija dodeljeno je automatizovanom sistemu, što je rezultiralo sa četiri embriona. Ručno izvedeni ICSI oplodio je preostale tri ćelije, takođe dajući embrione.
Model veštačke inteligencije zatim je identifikovao dva najbolja embriona, oba iz automatizovane serije. Jedan embrion se nije uspeo razviti, ali je drugi doveo do zdravog rođenja deteta.
Džojs Harper sa Univerziteta u Londonu pozdravila je uspeh američke laboratorije, ali je istovremeno pozvala na oprez i dublja istraživanja koja uključuju nasumično odabrane parove, kako bi se utvrdilo da li automatizovana medicinski potpomognuta oplodnja zaista pruža veće šanse za uspešno začeće i porođaj.
Automatizovani IVF trenutno je skuplji od klasičnog, ali Koen i dalje polaže nade u njegovu sve širu primenu. Kako budemo optimizovali, standardizovali i usavršavali sistem, očekujemo da će troškovi za pacijente i klinike opasti, kaže on.
(Ubrzanje.rs/Zimo)