Vreme čitanja: oko 2 min.
Ove kockice mesa uzgojili su naučnici: Kompanija ih probija na egzotično tržište, cena jaka, 3 sporna pitanja
Vreme čitanja: oko 2 min.
Osnivač poznatog tajlandskog lanca restorana kaže da ga ukus podseća na goveđi jezik
-
SZO se izjasnila o potencijalnim problemima u vezi sa ishranom kultivisanim mesom
-
Stručnjaci odgovaraju da rizici postoje i sa konvencionalnim mesom
-
Ovako dobijeno meso je skuplje od tipičnog mesa
Hoće li meso uzgojeno u laboratoriji umesto pravog životinjskog uskoro završiti na tanjurima? Izraelska kompanija nada se da će se probiti na tajlandsko tržište svojim proizvodom od laboratorijski uzgojene govedine.
Dva tanka komada nečega što izgleda poput govedine začine se, zatim premažu maslacem na bazi soje i peku na roštilju. Miris pečenog mesa ispunjava vazduh i prizor izgleda kao u bilo kojoj profesionalnoj kuhinji.
Ali postoji jedna razlika - ovo je meso "kultivisano" složenim naučnim postupkom u kom se ćelije uzimaju od zdravih životinja, te se neguju i umnožavaju kako bi se dobio specifičan, jestiv proizvod.
Iza neobičnog proizvoda stoji izraelska poljoprivredna kompanija Aleph Farms, koja želi da ostavi trag u prehrambenoj industriji Tajlanda i iskoristiti status zemlje kao globalne kulinarske prestonice.
Kompanija je specijalizovana za uzgoj odrezaka iz životinjskih ćelija koje nisu genetski modifikovane pomoću održivih metoda, a od 2021. godine surađuje s tajlandskim prehrambenim kompanijama i trenutno su u pregovorima s lokalnim vlastima o regulatornom putu kako bi njihov proizvod plasirali na tržište te zemlje jugoistočne Azije.
"Mi zaista vidimo Tajland kao kamen temeljac naše azijske strategije. Tajland se smatra kuhinjom sveta i ima vrlo dugu tradiciju u proizvodnji hrane i kulinarskom razvoju. Kulinarska scena u Bangkoku je stvarno neverovatna", rekao je suosnivač i izvršni direktor kompanije Aleph Farms Didier Toubia.
Za Thomtanuta Hatayodoma, osnivača tajlandskog prehrambenog lanca "Polako! Prijatelju", poznatom po jelu s prženom govedinom i rižom, uzgojeno meso podsetilo je na goveđi jezik.
Predstavljene metode kuvanja krajnja su tačka složenog procesa koji koristi Aleph Farms, a uključuje dobijanje oplođenih jajašaca od krave, negovanje ćelija za proizvodnju duplikata i proces modeliranja pomoću specijaliziranih biljnih proteina koji replikuju normalne proteine i molekule, što se obično događa unutar žive krave.
Izazovan posao
Međutim, potencijalni uspeh uzgojenog mesa nije bez izazova.
Izveštaj Svetske zdravstvene organizacije o aspektima sigurnosti ćelijske hrane navodi nekoliko potencijalnih problema, poput mikrobne kontaminacije u različitim tačkama procesa, bioloških ostataka i nusproizvoda na koje bi neki ljudi mogli biti alergični.
Ali stručnjaci napominju da i konvencionalno meso nosi rizike, poput bakterijske kontaminacije pre i tokom procesa klanja i pakovanja.
Thomtanut Hatayodom takođe moguću prepreku vidi u ceni koja je za tajlandske prilike "vrlo daleko" od održive, budući da bi uzgojeno meso bilo cenom iznad preferencija masovnog tržišta.
Ipak, Aleph Farms ne odustaje.
- Počećemo s malim količinama i verovatno većim troškovima. A onda, kako budemo širili svoje proizvodne kapacitete i snižavali troškove, te poboljšavali proizvodne procese i širili tržište, cena će padati", kažu.
Ipak, postavlja se pitanje da li su restorani spremni za meso uzgojeno u laboratorijama.
(Ubrzanje.rs/MagazinHRT.hr)
Video: Čadež sa Veb samita za Ubrzanje: "Inovativne ideje nam daju iste šanse kao SAD"
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.