• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Raste onlajn kupovina u Srbiji, u decembru pošiljke buknule: Otkriveno koliko su Srbi potrošili - basnoslovno

Vreme čitanja: oko 2 min.

Na vrhu liste žalbi kupaca nalazi se cena, za koju se desi da bude različita od one napisane na sajtu

  • 0
Kreditna kartica onlajn online kupovina problem Foto: Shutterstock
  • U poslednjoj nedelji decembra primano i do 100.000 postekspres pošiljaka, dnevno

  • Za poslednja tri meseca 2024. Srbi su dali 44,1 milijardu dinara na onlajn kupovinu

  • Kupovina iz inostranstva je u porstu, iako nadležni ističu da nema garancije da neće biti zloupotrebe

Za samo tri poslednja meseca prošle godine za kupovinu robe preko interneta građani Srbije potrošili su 44,1 milijardu dinara. Usto su platili ukupno 215,8 miliona evra i 54,4 miliona dolara za robu naručenu iz inostranstva.

Aleksandar Rendulić iz "Pošta Srbije" rekao je da je na dnevnom nivou u poslednjoj nedelji decembra primano i do 100.000 postekspres pošiljaka i paketa na dnevnom nivou na teritoriji Pošte Srbije, što predstavlja rast od 31 odsto na godišnjem nivou.

Marko Dragić iz Nacionalne organizacije potrošača navodi da je onlajn kupovina iz inostranstva kod građana Srbije u porastu, ali da je sigurnija kupovina sa nacionalnog tržišta.

"Nikad niko nije siguran kada daje svoje lične podatke, uvek postoji neka mogućnost da dođe do zloupotrebe. Kupci su zaštićeni kada kupuju na teritoriji Srbije, dok se naš zakon ne primenjuje ako kupuju van granice", istakao je Dragić.

Iako je onlajn kupovina raste, i dalje ne može da naškodi tradicionalnom vidu kupovine, ali može da je ugrozi.

"Ljudi su shvatili da je to brže i efikasnije, ali postoji uvek grupacija koja preferira da ode u prodavnicu da vidi proizvod ili proba nešto uživo", rekao je Dragić.

"Vijanje po gradu" ili dostava na ugovorenu adresu

Neizostavni deo onlajn kupovine je i susret dostavljača i potrošača, koji se ponekad zakomplikuje.

"Dostavljač je dužan da isporuči proizvod na adresu koja je definisana na samoj pošiljci, a ne da se, narodski rečeno, potrošač vija po gradu sa dostavljačem. Nadležne institucije bi trebalo da sankcionišu pružaoce usluga koji tako postupaju", kazao je Dragić.

Masovne su i žalbe kupaca, a gost Beogradske hronike navodi da se to najčešće odnosi na isporuku pogrešnog proizvoda, ali da se na vrhu liste žalbi nalazi i cena koja na kraju bude različita od one napisane na sajtu.

U tim situacijama postoji zakonska mogućnost odustanka od kupovine u roku od 14 dana, ali i tu postoje određena pravila.

"Kupci koriste određeni vremenski period i nakon toga odluče da im se jednostavno ne sviđa i da žele da vrate proizvod. Proizvod koji se vraća mora biti u izvorom stanju, nekorišćen. Imamo slučajeve, pogotovo kada je garderoba u pitanju, da se proizvod upotrebi za na primer svečanu priliku i posle toga kupac hoće da ga vrati. Naravno, korišćeni proizvod nije moguće vratiti", ističe Dragić.

(Ubrzanje.rs/RTS)

Video: Ko su pobednici strmoglavog rasta bitkoina, na 2. mestu apsurdno mala zemlja: Hoće li novac nestati?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari