• 1

Vreme čitanja: oko 2 min.

"Terminator" uništio 50 Maskovih satelita: Ostaci se raspršili iznad Kariba

Vreme čitanja: oko 2 min.

  • 1
Ilon Mask, Elon Musk Ilon Mask / Foto: Tanjug/AP
  • Terminatorom se naziva trenutak kada se magnetske strukture koje se susretnu krećući se prema ekvatoru

  • Čak i mala povećanja gustine u gornjim slojevima atmosfere može imati značajan uticaj na satelite

  • Istovremo desila se oluja 

Dana 3. februara 2022. SpejsEks (SpaceX) je lansirao 49 satelita u okviru projekta Starlink. Nekoliko dana kasnije, gotovo svi su izgubljeni – sateliti su zbog gubitka brzine izgoreli pri ponovnom ulasku u atmosferu, a njihovi ostaci raspršili su se iznad Kariba.

Maskova kompanija je za neuspeh u početku okrivila umerenu geomagnetnu oluju. Međutim, nova naučna istraživanja ukazuju na dublji uzrok – složen i slabo shvaćen magnetski događaj unutar samog Sunca, piše IFLScience.

Problem nije bila samo oluja, već iznenadna promena u Zemljinoj atmosferi. Tokom solarne aktivnosti, Sunce oslobađa velike količine energije koja zagreva i širi gornje slojeve atmosfere.

Sunce ima dva glavna ciklusa

Iako je atmosfera na tim visinama retka, čak i mala povećanja gustine mogu imati značajan uticaj na satelite. Povećan otpor smanjuje brzinu satelita, što dovodi do pada na nižu orbitu, gde je otpor još jači – i tako dolazi do spirale prema Zemlji i konačnog sagorevanja.

Iako su geomagnetne oluje igrale ulogu, pojedini naučnici smatraju da one ne objašnjavaju sve. Prema podacima koje prenosi Spaceweather, mogući uzrok je složen magnetski događaj poznat kao "terminator", povezan s dugoročnim ciklusima aktivnosti Sunca.

Naime, Sunce ima dva glavna ciklusa: 11-godišnji solarni ciklus, tokom kojeg se broj Sunčevih pega menja od minimuma do maksimuma, i 22-godišnji magnetski ciklus poznat kao Hejlov ciklus (Haleov ciklus), tokom kojeg Sunce dvaput menja polaritet svog magnetskog polja.

U okviru Hejlovog ciklusa, na približno 55° geografske širine obe Sunčeve polulopte nastaju magnetske strukture nalik krofnama, koje se polako kreću prema ekvatoru. Kada se susretnu, poništavaju jedna drugu – taj trenutak naziva se "terminator".

"Ukratko, 'terminator' je poslednji trzaj magnetskih krofni koje se međusobno poništavaju", objašnjava Skot Mekintoš (Scott McIntosh), zamenik direktora Nacionalnog centra za atmosferska istraživanja (NCAR) za IFLScience.

Brojne tajne

Mekintoš i njegov tim proučavali su taj događaj kako bi bolje predvideli Sunčev ciklus 25. Njihova predviđanja bila su ambicioznija od zvaničnih – očekivali su snažan maksimum sa više od 210 Sunčevih pega, i to ranije od očekivanog. To se i ostvarilo: solarni maksimum dostignut je u oktobru 2024. sa 216 pega, što podržava verodostojnost njihove metode.

Drugi naučnici, poput Skota Šambauga (Scott Shambaugh) iz kompanije Kapela Spejs (Capella Space), u svojim analizama potvrđuju da model zasnovan na terminatoru daje tačnija predviđanja nivoa solarne aktivnosti i uticaja na atmosferu, uključujući otpor koji utiče na satelite u niskoj orbiti.

Geomagnetne oluje i dalje mogu izazivati nagle poraste gustine atmosfere, ali sve je jasnije da nisu jedini faktor. S obzirom na to da Sunce i dalje krije brojne tajne, ovakva otkrića podsećaju koliko smo još daleko od potpunog razumevanja naše matične zvezde.

(Ubrzanje.rs/Dnevno.hr)

Video: Startap procenjen na 200 miliona zapošljava u Srbiji: Investitori ih odbijali, sad idu ka 9 nula

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Realno

    15. maj 2025. | 17:27

    Nije istina to je uništio nedavno viđeni ruski tenk T 34 .