Vreme čitanja: oko 3 min.
Gigant na meti teških optužbi: "Deci su ciljano prodavali proizvode pune teških metala"
Vreme čitanja: oko 3 min.

-
Podignuta kolektivna tužba protiv Amazona u SAD
-
U tužbi se ističe da da kupci nisu upozoreni na štetnost teških metala
-
Među posledicama po zdravlje istraživači ističu poremećaje iz autističnog spektra i poremećaje pažnje i hiperaktivnosti kod male dece
Grupa građana podnela je kolektivnu tužbu protiv Amazona u SAD zbog navodne prodaje više vrsta pirinča kontaminiranih arsenom i teškim metalima.
Tužba, podneta saveznom sudu u Sijetlu, obuhvata 18 vrsta pirinča u prodaji na Amazonovoj platformi, uključujući brendove poput Ben’s Original, nekadašnji Uncle Ben’s, kao i Amazonov 365 Whole Foods.
"Amazon je te proizvode od pirinča sa zabrinjavajuće visokim nivoima teških metala ciljano prodavao grupi kupaca među kojima su i deca, ne upozorivši ih uopšte na štetnost teških metala", navodi se u tužbi.
Tužba je usledila nakon prošlonedeljne objave rezultata istraživanja neprofitne organizacije Healthy Babies, Bright Futures (Zdrave bebe, svetla budućnost) o izloženosti beba toksičnim hemikalijama.
Istraživači su u svih 145 uzoraka pirinča kupljenih širom SAD otkrili arsen, a u 28 odsto njih nivo arsena premašio je granicu dozvoljenu za pahuljice za odojčad, koju je propisala Uprava za hranu i lekove (FDA).
Pored toga, u 144 uzorka pronađen je kadmijum, a u više od trećine olovo i živa.
Amazon nije odmah komentarisao rezultate istraživanja.
Izloženost teškim metalima povezana je sa negativnim posledicama po zdravlje, uključujući probleme sa nervnim sistemom, imunosupresiju i oštećenje bubrega, kao i poremećaje iz autističnog spektra i poremećaje pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) kod male dece.
Grupa od 18 proizvoda od pirinča obuhvaćenih istraživanjem uključuje dva proizvoda brenda Ben’s Original i tri proizvoda marke 365.
Tužiteljke Ešli Rajt i Meriman Blum izjavile su da ne bi kupile, odnosno da bi platile nižu cenu za pirinač Iberia Basmati 100% Aged Original – jedan od kontaminiranih proizvoda – da su znale da je kontaminiran ili da ga Amazon uopšte nije testirao kako bi utvrdio da li sadrži teške metale.
Prema tužbi podnetoj u petak, tužiteljke od Amazona traže odštetu od najmanje pet miliona dolara zbog navodnog kršenja zakona o zaštiti potrošača savezne države Vašington.
Krajem decembra 2022. američki časopis Consumer Reports objavio je istraživanje koje je pokazalo prisustvo teških metala u 28 analiziranih tamnih čokolada. U 23 od njih, uključujući proizvode kompanija Hershey, Godiva i Lindt, nivo olova, kadmijuma ili oba metala mogao bi biti štetan ako se konzumira 28 grama dnevno, upozorili su.
Potrošači su podneli tužbe protiv niza kompanija, uključujući Hershey, Mondalez, Godivu i Lindt, a u oktobru 2023. časopis je izvestio da je otkrio "zabrinjavajuće" nivoe olova i kadmijuma u još nekim čokoladnim proizvodima.
U pismu kompanijama Hershey, Mondalez, Theo Chocolate i Trader Joe’s, Consumer Reports je podsetio da dugotrajno izlaganje teškim metalima može izazvati ozbiljne posledice po zdravlje.
U proleće 2023. glavni finansijski direktor Hershey, Stiv Voskuil, rekao je da nastoje da smanje nivoe olova i kadmijuma, koji su, kako je tada naveo, prisutni u zemljištu i mogu se prirodno naći u proizvodu.
"U zavisnosti od toga gde nabavljate sirovinu, možete dobiti više olova ili kadmijuma u zapadnoj Africi nego u Južnoj Americi, ali u oba slučaja reč je o sastojku koji se prirodno javlja", rekao je Voskuil i dodao da bi želeli da ga "u potpunosti iskorene".
(Ubrzanje.rs/Poslovni.hr)
Video: Startap procenjen na 200 miliona zapošljava u Srbiji: Investitori ih odbijali, sad idu ka 9 nula
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aca Borisavljević
Imaju sajtovi iz Kine da se naruče keksovi, gumene bombone, slatkiši. Pa to dok stigne do Srbije to će biti kao buđav lebac iz one pesme.
Podelite komentar