• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Šta se dešava ako ostavite punjač u utičnici? Godišnje troši nekoliko kilovat-sati, a postoje još 2 rizika

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

  • 0
Pametni telefon, Punjač Foto: Pixabay
  • Dovodi do skraćenja veka punjača, ali je moguće da se desi i kratak spoj

  • Ako punjač ostavite uključen u utičnicu, on će stalno trošiti električnu energiju

  • Posebna upozorenja za vađenje iz utičnice namenjena su za punjače koji se prekomerno greju, ispuštaju neobične zvuke ili koji su oštećeni

Da li vam se desilo da punite neki od svojih uređaja preko punjača i da onda, u trenutku kada morate da krenete dalje, jednostavno isključite punjač iz uređaja i odete? Međutim, punjač ostaje uključen u utičnicu.

Glen Farivar, predavač energetske elektronike sa Univerziteta u Melburnu, za Conversation je objasnio šta bismo zapravo trebalo uraditi. Pre svega, ističe Farivar, nisu svi punjači isti. U zavisnosti od toga za šta se koriste i koliko su snažni, njihova struktura se razlikuje.

Naime, svaki punjač – bilo da je za računar, pametni telefon ili nešto treće – u suštini je pretvarač naizmenične u jednosmernu struju i sadrži AC-DC pretvarač. To možete proveriti pogledom na sitna slova na samom punjaču.

Za pretvaranje iz naizmenične u jednosmernu struju, tipičnom punjaču je potrebno nekoliko elektronskih komponenti kao što su transformator, sklop za samo pretvaranje, filteri za poboljšanje kvaliteta izlaznog jednosmernog napona i upravljački sklop za regulaciju i zaštitu.

Upravo te komponente čine ga "elektronskim vampirom".

Šta su elektronski vampiri?

Ako punjač ostavite uključen u utičnicu, on će stalno trošiti električnu energiju. Deo te energije koristi se za rad upravljačkih i zaštitnih kola, dok se ostatak gubi kao toplotna energija.

Posmatrano pojedinačno, mali punjač je "mali vampir", odnosno snaga koju troši kada ne puni aktivno uređaj je zanemarljiva na dnevnom nivou. Ali, kada saberete sve punjače u vašem domu i pomnožite sa 365 dana u godini, ta brojka odjednom postaje značajna. U zavisnosti od toga koliko i kakvih punjača ostavljate uključenih u utičnice, na godišnjem nivou to može iznositi i nekoliko kilovat-sati.

Postoje i drugi rizici

Osim potrošnje električne energije čak i kada ne pune, postoji još jedan rizik – prekomerno trošenje samog punjača. Naime, i oni su elektronski uređaji koji se s vremenom habaju i kvare. Pošto napon u električnoj mreži nikada nije potpuno stabilan, te promene mogu dovesti do skraćenja radnog veka punjača ako je stalno izložen takvim uslovima.

To je posebno rizično kod jeftinih punjača, kod kojih takve promene u naponu mogu dovesti do kratkog spoja, pa čak i do požara.

Isključiti ili ostaviti uključen?

Moderni punjači koji su sertifikovani, generalno gledano, veoma su bezbedni i trebalo bi da troše minimalnu količinu energije kada su uključeni u utičnicu, a ne pune uređaj aktivno. Ipak, Farivar savetuje da bi, ukoliko je moguće, trebalo da ih isključujete iz struje kada se ne koriste.

To se posebno odnosi na punjače koji se prekomerno greju, ispuštaju neobične zvuke ili su na bilo koji način oštećeni. Takve punjače treba što pre zameniti i nikako ih ne ostavljati uključene u struju bez nadzora.

(Ubrzanje.rss/Zimo)

Video: Startap procenjen na 200 miliona zapošljava u Srbiji: Investitori ih odbijali, sad idu ka 9 nula

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari