Vreme čitanja: oko 2 min.
Kako je Indija postala 5. ekonomija sveta? "Na putu smo da do kraja decenije skočimo na 3. mesto"
Vreme čitanja: oko 2 min.
Na veštačku inteligenciju gledaju kao na sledeći stub društvenog napretka
-
Predstavnik Vlade Indije na Samitu GPAI u Beogradu istakao je značaj veštačke inteligencije, koja već sada menja živote
-
Navodi da AI posmatraju kao instrument za unapređenje zdravstva, klime i smanjenje ekonomskog jaza
-
Ističe značaj etike u oblasti razvoja ove tehnologije
Ministar trgovine i industrije Indije Džitin Prasada izjavio je danas u Beogradu da je ta zemlja zahvaljujući digitalnoj transfromaciji postala peta po veličini ekonomija sveta, čiji rast je podržan ekosistemom koji broji više od 150.000 startapa.
"Na putu smo da do kraja decenije postanemo treća najveće ekonomija sveta. Prekomerna digitalna infrastruktura povezuje 1,2 milijarde pretplatnika, među kojima je 900 miliona internet korisnika i 600 miliona mobilnih korisnika", rekao je ministar Indije na Samitu Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju.
Kako kaže, Indija na veštačku inteligenciju gleda kao na sledeći stub društvenog napretka.
"Ulažemo 1,2 milijarde dolara u demokratizaciju pristupa veštačkoj inteligenciji i poboljšanje kvaliteta podataka", rekao je Prasada.
Prema njegovim rečima, veštačka inteligencija već sada transformiše živote ljudi.
"Naš pristup veštačkoj inteligenciji jeste da nam ona služi kao sredstvo za dobrobit svih ljudi, ekonomski rast, ali i poboljšanje zdravstvene dijagnostike, posebno u ruralnim područjima", naveo je on.
Prasada kaže da Indija prepoznaje značaj etike u oblasti razvoja ove tehnologije, ali i potrebu za globalnom saradnjom na tom polju.
"Veštačka inteligencija ima potencijal da reši izazove sa kojima se suočavamo poput klimatskih promena, krize javnog zdravlja i ekonomskog dispariteta", istako je Prasada.
Prvi dan Samita GPAI u Srbiji
Samit je u Palati "Srbija" okupio više od 130 delegata i 1.000 stručnjaka iz celog sveta, a otvoren je u prisustvu premijera Srbije Miloša Vučevića i predsednice Narodne skupštine Srbije Ane Brnabić.
Glavne teme samita su politički pristupi za otključavanje transformativnog potencijala veštačke inteligencije, podsticanje međunarodne saradnje i izgradnja ekosistema koji podržavaju etičke, inkluzivne i održive inovacije.
U okviru više od 30 sesija govoriće više od 100 međunarodnih govornika.
Samit je najveći međunarodni događaj u našoj zemlji još od obeležavanja 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih u Beogradu, a Srbija je predsedavanje GPAI preuzela od Indije.
Tokom Ministarskog samita, koji se organizuje drugog dana, očekuje se da bude usvojena Beogradska deklaracija.
Deklaracija bi trebalo da promoviše inovativnu primenu veštačke inteligencije, veštačku inteligenciju koja štiti intelektualnu svojinu, ali i da zagovara da primena veštačke inteligencije bude takva da obezbedi smanjenje digitalnog jaza između razvijenih i manje razvijenih zemalja.
Globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju je vodeća međunarodna organizacija koja se bavi razvojem, primenom i regulacijom u oblasti veštačke inteligencije.
Organizacija je osnovana 2020. godine, a Srbija je postala njen član dve godine kasnije.
(Ubrzanje.rs/Tanjug)
Video: Čadež sa Veb samita za Ubrzanje: "Inovativne ideje nam daju iste šanse kao SAD"
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.