• 0

Vreme čitanja: oko 3 min.

Poslednji potezi Bajdenove administracije: Ograničenja na izvoz čipova, izuzetak 18 partnerskih zemalja

Vreme čitanja: oko 3 min.

Vodeća kompanija proizvođač čipova u svetu, sa sedištem u SAD, izrazila protivljenje takvoj odluci

  • 0
Džozef Bajden Foto: Tanjug/AP
  • SAD izražava zabrinutost za "prevlast" u oblasti veštaačke inteligencije

  • Udruženja američkih tehnoloških kompanija takođe su protiv restriktivnih mera prema svetu

  • Zemljama pod embargom na oružje biće zabranjen pristup sofisticiranim američkim čipovima

Kabinet američkog predsednika Džoa Bajdena saopštio je u ponedeljak da će dodatno ograničiti izvoz čipova za veštačku inteligenciju (AI) kako bi obezbedio vodeću poziciju SAD i grupe saveznika i partnera u tom sektoru.

SAD trenutno prednjači u oblasti veštačke inteligencije – kako u razvoju AI, tako i u projektovanju čipova za AI – i ključno je da tu poziciju zadržimo, izjavila je ministarka trgovine Đina Raimondo.

SAD će uvesti nova ograničenja za izvoz čipova za grafičke procesore (GPU) koji se koriste u centrima za podatke za testiranje modela AI. Grafički procesori se povezuju u "klastere" za obuku sofisticiranih AI modela, objašnjava Rojters.

Gina Raimondo, Ministarka trgovine SAD Đina Raimondo / Foto: Michael Brochstein / Zuma Press / Profimedia

Obično se koriste u video igrama, ali su pronašli primenu u veštačkoj inteligenciji zahvaljujući svojoj velikoj snazi i mogućnosti paralelne obrade različitih kategorija podataka.

SAD je odlučio da ograniči njihov izvoz, podelivši zemlje odredišta u tri grupe, prema ograničenju računske snage izražene putem grafičkih procesora.

Za saveznike i partnere

Grupa od 18 zemalja saveznika i partnera imaće neograničen pristup toj kategoriji čipova, stoji u saopštenju Bele kuće.

Fleksibilnost omogućava zemljama sa snažnim mehanizmima zaštite tehnologije i tehnološkim ekosistemima usklađenim s nacionalnim i spoljnopolitičkim interesima SAD da nesmetano nabavljaju velike količine čipova, navodi se.

Grupa obuhvata Australiju, Belgiju, Veliku Britaniju, Kanadu, Dansku, Finsku, Francusku, Nemačku, Irsku, Italiju, Japan, Holandiju, Novi Zeland, Norvešku, Južnu Koreju, Španiju, Švedsku i Tajvan, rekao je neimenovani zvaničnik za Rojters.

Dvogodišnja dozvola

Kompanije sa "visokim standardima bezbednosti" i sedištem u većini drugih zemalja moći će da zatraže status "verifikovanog krajnjeg korisnika" i kupe u naredne dve godine "računarsku snagu koja odgovara do 320.000 sofisticiranih GPU-ova", navodi se u saopštenju.

I kompanije koje ne osiguraju taj status, a čije sedište nije u grupi saveznika, moći će da kupuju računarsku snagu, ali uz ograničenje do 50.000 sofisticiranih GPU-ova po zemlji.

Zemljama pod embargom na oružje, poput Rusije, Kine i Irana, biće zabranjen pristup sofisticiranim američkim čipovima.

Nvidia protiv

Velike kompanije u sektoru obrade i skladištenja podataka, poput Majkrosofta, Gugla i Amazona, moći će takođe da podnesu zahtev za dozvole za izgradnju centara za podatke i da takve projekte izuzmu iz kvota.

Da bi dobile dozvolu, kompanije će morati da ispune stroge uslove i ograničenja, uključujući odredbe o bezbednosti, izveštavanju i sastavljanju plana ili evidencije o poštovanju ljudskih prava, navodi se.

nvidia Foto: Shutterstock

Većinu sofisticiranih čipova proizvodi američka kompanija Nvidia, dok je u sektoru čipova za AI veliki igrač i Advanced Micro Devices (AMD).

Nvidia je u ponedeljak kritikovala odluku kabineta, upozorivši da bi novi propis "mogao ometati inovacije i ekonomski rast širom sveta" i da će "podriti američko liderstvo", navodi se u saopštenju potpredsednika kompanije Neda Finklea.

Žurba

Izjava čelnika Envidije nadovezuje se na upozorenje udruženja američkih tehnoloških kompanija, koje takođe smatraju da je na kocki vodeća uloga SAD u sektoru.

Požurivanje finalizacije važnog i složenog propisa moglo bi imati značajne negativne posledice, upozorio je izvršni direktor udruženja ITI Džejson Oksman u pismu od 7. januara, čiju je kopiju Rojters dobio na uvid.

Udruženje razume argument kabineta o nacionalnoj bezbednosti, ali "potencijalni rizici za globalno liderstvo SAD u oblasti veštačke inteligencije su stvarni i treba ih ozbiljno razmotriti", napisali su.

Kabinet bi, prema njihovoj oceni, trebalo da objavi nacrt propisa, a ne sam propis, s obzirom na značajne geopolitičke i ekonomske implikacije.

(Ubrzanje.rs/Zimo)

Video: Ko su pobednici strmoglavog rasta bitkoina, na 2. mestu apsurdno mala zemlja: Hoće li novac nestati?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari