Vreme čitanja: oko 2 min.
U Kini borba za tehnološku dominaciju: Čuvena kompanija predstavila svoj AI model, kaže da je bolji od DipSika
Vreme čitanja: oko 2 min.
Odabrali zanimljivo vreme za objaviljivanje modela
![Jack Ma, Džek Ma, Alibaba i Lijang Venfeng, osnivač DipSika Jack Ma, Džek Ma, Alibaba i Lijang Venfeng, osnivač DipSika](https://xdn.tf.rs/2025/01/31/jack-ma-dzek-ma-alibaba-i-lijang-venfeng-osnivac-dipsika-1-460x0.jpg?ver=641502)
-
Analitičari ističu da situacija pokazuje postojanje pritiska da se "izađe na crtu" megapopularnom DipSiku
-
Alibaba navodi da je njena ponuda bolja, ujedno se poredeći sa američkim kompanijama
-
Ta kompanija je zbog uspeha prethodnog AI modela kompanije DipSik morala dramatično da spusti cene svojih proizvoda
Kineska tehnološka kompanija Alibaba predstavila je novi model veštačke inteligencije Qwen 2.5, za koji tvrdi da je nadmašio DipSik-V3, nastavljajući tako rat cenama domaćih giganata u polju veštačke inteligencije.
Neuobičajeno vreme objavljivanja modela Qwen 2.5-Max – prvog dana Kineske nove godine kada većina Kineza ne radi i provodi vreme sa porodicom - ukazuje na pritisak koji je munjeviti uspon kineskog startapa DipSik izvršio ne samo na stranu, već i na domaću konkurenciju.
"Qwen 2.5-Max nadmašuje... gotovo na svim poljima GPT-4o, DipSik-V3 i Llama-3.1-405B", saopštila je Alibaba svom na Vičet nalogu, poredeći svoj četbot sa najnaprednijim modelima otvorenog koda (open-source) kompanija OpenAI i Meta.
Objavljivanje četbota DipSik-R1 20. januara, uzdrmalo je Silicijumsku dolinu i dovelo do pada tehnoloških akcija.
Niska cena razvoja i korišćenja DipSikovih modela naterala je investitore da preispitaju ogromna ulaganja vodećih američkih kompanija u polju veštačke inteligencije, piše RTS pozivajući se na Rojters.
![Alibaba kompanija logo Alibaba kompanija logo](https://xdn.tf.rs/2020/12/24/alibaba-kompanija-logo-1-460x0.jpg)
DipSik protiv domaće konkurencije
Međutim, uspeh DipSika takođe je pokrenuo njegove domaće konkurente da unaprede sopstvene modele.
Dva dana nakon objave DipSik-R1, vlasnik Tiktoka, kompanija Bajtdens, ažurirala je svoj model, tvrdeći da je nadmašio o1 model kompanije OpenAI na matematičkom testu (AIME), koji meri sposobnost četbota da razume i odgovara na složene instrukcije.
Prethodnik modela DipSik-V3, DipSik-V2, izazvao je rat cenama u Kini nakon što je objavljen u maju prošle godine.
Činjenica da je DipSik-V2 bio softver otvorenog koda i izuzetno jeftin, dovela je do toga da Alibaba najavi sniženja do 97 odsto za niz svojih modela.
![Lijang Venfeng, osnivač DipSika Lijang Venfeng, osnivač DipSika](https://xdn.tf.rs/2025/01/31/lijang-venfeng-osnivac-dipsika-0958772992-460x0.jpg?ver=295407)
Druge kineske tehnološke kompanije pratile su trend, uključujući Baidu, koji je u martu 2023. godine predstavio prvi kineski ekvivalent Čet Dži-Pi-Ti, kao i najvrednija internet kompaniju u Kini, Tensent.
Lijang Venfeng, osnivač DipSika, izjavio je u retkom intervjuu za kineski medij Waves u julu da startap "ne mari" za cenovne ratove i da mu je glavni cilj postizanje AGI (opšte veštačke inteligencije).
(Ubrzanje.rs/RTS)
Video: "Ako ne vodimo računa, ovakav scenario može da se desi čak i brže": O mračnom predviđanju Nobelovca
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.