Vreme čitanja: oko 2 min.
Srpski IT ekspert o razlici između američkog i kineskog modela veštačke inteligencije: Jedan ima 2 ograničenja
Vreme čitanja: oko 2 min.
Ograničenje se odnosi na korisnike sa ovog područja, poručuje sagovornik Ubrzanja Stefan Jančić
Video: Stručnjak iz Srbije o razlikama između američkog i kineskog modela veštačke inteligencije
-
Za konačni proizvod kompanije DipSik utrošeno je 5,6 miliona dolara
-
Sagovornik Ubrzanja ističe da nisu poznati ukupni troškovi rada na modelu veštačke inteligencije, koji je razvijala kineska kompanija
-
Dodaje da je kineski model ipak značajno jeftiniji od američkog
U času kada borba za dominaciju Istoka i Zapada na polju veštačke inteligencije puni novinske stupce širom sveta, za mišljenje smo se obratili i domaćim stručnjacima. IT ekspert Stefan Jančić tumačio je aktuelnosti u razgovoru za Ubrzanje. U našem studiju komentarisao je razlike između dve kompanije - američke OpenAI i njenog AI modela Čet Dž-Pi-Ti (ChatGPT), sa jedne strane, i kineske kompanije DipSik (DeepSeek) i njenog R1 modela, sa druge.
"DipSik i dalje ima određenih ograničenja. Na primer - nije toliko precizan za srpski jezik. On dobro radi na kineskom jeziku i na engleskom. Za kod još nije toliko dobar", ocenio je stručnjak koja su mu dva ograničenja.
Dodaje da kineska kompanija, koja je sa svojim modelom veštačke inteligencije tek izašla u javnosti i poljuljala dominaciju američkog OpenAI, nije postigla uspeh preko noći, te da postoji već dve godine.
Ipak dodaje da je to značajno kraće u odnosu na deset godina koliko postoji i razvija se američka kompanija.
Razlike u utrošenom novcu za izradu jednog i drugog modela veštačke inteligencije su ogromne, iako troškovi kineske kompanije nisu u celosti objavljeni, ističe sagovornik Ubrzanja. Upravo ova razlika bila je osnov za osporavanje učinka kompanije OpenAI.
"Šta ste vi uradili za sve ove godine i kakav vam je to biznis plan kad su ljudi za dve godine i mnogo manje novca uradili ono što ste vi radili prethodnih deset", kaže sagovornik navodeći tok polemike finansijera i kompanije OpenAI, koja i dalje funkcioniše kao neprofitno društvo, uprkos dosad postignutom planetarnom uspehu.
Razlike u funkcionisanju
"Međutim, tu dolazimo do sledećeg aspekta. Kako funkcionišu modeli koje koriste OpenAI i DipSik?", nadovezao se otvarajući novu temu.
Jančić objašnjava da je OpenAi pravio generalni model, dok DipSik ima podmodele.
"Čet Dži-P-Ti na primer, postavite mu neko pitanje, taj model ima sve podatke o svemu. A šta radi DipSik i zašto je on po tim parametrima brži? On ima podmodele, gde je svaki istreniran za drugu branšu i kad postavite pitanje, neće on generalni model da optereti tim jednim pitanjem, nego će ga dresirati na podmodel, koji će brže dati odgovor", objašnjava.
Takođe komentariše razliku u utrošenim sredstvima, navodeći da se podatak koji je dospeo do javnosti, tek deo novca koji je potrošen. Reč je o 5,6 miliona, za koliko je napravljen konačni proizvod DipSika, kaže naš sagovornik.
"DipSik nije objavio koliki su im bili ukupni troškovi od početka razvoja do poslednjeg modela. Oni su samo izneli koliko košta finalizovani model, ali ako se gleda koliko su prikupili finansija razlike jesu izražene u stotinama puta", dodaje.
Takođe ocenjuje da umanjeni troškovi DipSika ukazuju da je moguće smanjiti troškove koji se ulažu u razvoj infrastrukture za veštačku inteligenciju.
Za više detalja pogledajte video na vrhu teksta.
Ceo intervju uskoro na Ubrzanju.
(Ubrzanje.rs)
Video: Ko su pobednici strmoglavog rasta bitkoina, na 2. mestu apsurdno mala zemlja: Hoće li novac nestati?
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.